10 Lucruri care nu pot fi rostite și făcute în Rusia

Interesant poate să nu pară prea multe sfaturi despre obiceiurile rusești, cât de mult interpretarea și diferența lor față de tradițiile occidentale.

Uneori cunoștințele despre ceea ce trebuie să faceți nu sunt necesare, este mai important dacă doriți să vă găsiți locul sau să faceți o impresie bună. În acest articol veți afla despre zece tabuuri ruse, potrivit americanilor.







1. Nu veniți să vizitați cu mâinile goale.

Dacă ați fost invitați la cină sau doar să rămâneți, nu veniți acasă la ruși fără nimic. Ce anume aduceți, nu este prea important: o cutie de ciocolată, flori sau o jucărie mică pentru copilul lor. Oaspeții ruși se pregătesc să primească oaspeții, să pregătească cele mai bune feluri de mâncare și să cumpere delicatese, pe care, de obicei, nu le cumpără pentru ei înșiși. Dacă, după ce a depus atât de multe eforturi, rușii întâlnesc un oaspete care nu le-a adus nici măcar o floare, îi va părea că nu-i pasă.

Apartamentele rusești sunt mochete. Adesea, aceste covoare persane sunt scumpe, cu modele complicate care nu sunt la fel de usor de curatat ca covorul american obisnuit. În plus, rușii umblă foarte mult pe străzile prăfuite și nu doar să sară imediat în casă din mașină. Din aceste motive, precum și tradiția veche de secole, rușii își dau jos pantofii atunci când intră în locuință.

Proprietarii poartă de obicei papuci (papuci-papuci); mergând la o petrecere, femeile iau de obicei cu ele o pereche de pantofi buni pentru a le purta în interior. Desigur, dacă nu vă scoateți încălțămintea, nimeni nu va spune nimic. Dar te uiți în jur - poate că tu ești singurul care stă la masă în cizme acoperite cu zăpadă.

3. Nu ratați despre părinți.

Rușii nu sunt corecți din punct de vedere politic. Deci, vă rog, spuneți anecdotele bazate pe gen, stereotipurile externe și etnice; Dar nu te plânge de mamele sau tații cuiva - nu vei înțelege.

4. Nu spune "Sănătate!" Ca un pâine prăjită.

Oamenii care nu vorbesc limba rusă, de obicei cred că știu o expresie rusă pentru un toast - "Cu privire la sănătate!". Cu toate acestea, ei nu știu că "pentru sănătate" (nuh zdah-rohv - pentru sănătate) spun rușii când sunt mulțumiți pentru un fel de mâncare delicioasă gătită.

În poloneză "Despre sănătate", sau ceva de genul acesta, este o expresie tradițională pentru toast. Pe de altă parte, rușii le place să inventeze ceva lung și complicat, cum ar fi "Pentru prietenie între națiuni" (zah droomzh-boo myezh-doo nuh-roh-duh - Pentru prietenie între națiuni!). Dacă doriți să spuneți un toast tipic rusesc, spuneți "Pentru tine!" (Zuh To you!)







5. Nu luați "ultimul cămașă".

proverb rusesc „da cămașa de pe» (AHT-Dent PAH-lied-NYU-Yu cameră-bash - pentru a da un tricou e ultima) înseamnă «pentru a da ceva, indiferent de ce te va costa». În Rusia, oferind oaspeților tot ce doresc este un semn de curtoazie. Astfel de dorințe nu se limitează la a mânca sau petrece noaptea; Rușii vechiului temperament vă pot oferi orice subiect despre care vorbiți, ca o imagine pe un perete, o vază sau un pulover.

6. Nu îmbrăcați prea simplu.

Rușii se îmbracă mai des decât americanii. Chiar și pentru o plimbare simplă, femeile ruse poartă pantofi cu toc înalt și rochii la modă. Feministele arse vor spune că o fac pentru că sunt oprimate și asuprite, dar femeile rusești le explică astfel: "Noi trăim doar o singură dată și vreau să mă uit și să mă simt cât mai bine posibil".

În unele cazuri, toți străinii, indiferent de sex, sunt cei mai modest îmbrăcați în cameră. De obicei, acest lucru se întâmplă la întâlnirile de masă sau în teatru. Mergeți la un restaurant este, de asemenea, considerat un eveniment, pe care nu ar trebui să-l veniți în blugi și în tricou, indiferent cât de informal vă este instituția. În orice caz, întrebați codul de îmbrăcăminte înainte de a vă duce undeva.

7. Nu achitați factura.

În acest sens, rușii sunt fundamental diferit de cei din vestul Europei. Ei nu plătesc banii. Prin urmare, dacă inviți o tânără la o dată, nu se așteaptă că va plăti pentru sine - fie în restaurant sau în orice alt loc. Desigur, o poți invita să plătească pentru sine, dar dacă ai pus în discuție posibilitatea de a vedea din nou. Ea nu poate avea nici măcar bani cu ea. femeie rus ia bani la o întâlnire cu un bărbat numai dacă presupune că a invitat un maniac, și ea ar trebui să scape prin ușa din spate.

8. Nu lasa femeile sa poarte greutati.

Această regulă poate fi enervant iubitorii de corectitudine politică, dar ruși cred că bărbații sunt mai puternici fizic decât femeile.

Prin urmare, îi veți părea nepoliticos dacă stați și priviți o femeie care poartă ceva greu.

9. Fiți politicos pentru persoanele în vârstă în transportul public.

Când rușii vin în America și călătoresc cu mijloacele de transport în comun, sunt surprinși de faptul că tinerii stau, iar bătrânii stau alături. În America, ei nu înțeleg, poți sta aici pentru un om bătrân să ofenseze. În Rusia, dacă nu renunți la o persoană în vârstă sau la o femeie însărcinată, întregul autobuz vă va privi ca pe un criminal. Femeile, chiar (sau mai ales) tineri, de multe ori dau drumul la transportul public. Dar acest lucru nu este necesar. Cu toate acestea, trebuie să vă ridicați și să oferiți un loc vârstnicilor.

10. Nu râdați public.

P.S. În mod special căutat în căutare, nu există nici un astfel de post (sau nu l-am găsit), așa că sper că nu un buton acordeon.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: