Regula de fotbal pe plajă - totul despre plajă - bloguri

Teatrul începe cu un cuier și orice tip de sport începe cu regulile jocului! Pentru a înțelege și a înțelege mai bine fotbalul pe plajă, vă voi spune despre principalele sale caracteristici! Astăzi, să vorbim despre numărul de jucători, dimensiunea nisipului, regula de 4 secunde și alte "standarde" ale celui mai realist sport!

În primul rând, echipa de fotbal din plajă este formată dintr-un portar și 4 jucători de pe teren. Înlocuirile pot apărea atât în ​​timpul pauzelor, cât și în timpul meciului. Numărul de înlocuiri nu este limitat. Forma este formată din pantaloni scurți de joc și tricouri, jucătorii joacă desculți, sunt permise numai bandaje de protecție pe glezne și genunchi.

Câmpul de fotbal pe plajă este un dreptunghi, ale cărui dimensiuni sunt de 37 de metri lungime și 28 de laturi. Marcajul care limitează câmpul este o panglică cu o lățime de 10 cm. Culoarea ei pentru comoditatea arbitrilor, jucătorilor și fanilor ar trebui să contrasteze cu nisipul. În colțurile site-ului există stegulețe de colț roșu. Alte două stegulețe roșii sunt situate unul față de celălalt pe laturile laterale ale platformei dincolo. Acestea denotă o linie centrală "virtuală".

Zona de penalizare este de asemenea limitată la o linie "virtuală" de două steaguri, culoarea lor fiind galbenă. Aceste steaguri sunt dispuse opus una față de cealaltă pe laturile largi ale tamponului la o distanță de 9 metri de linia de capăt, astfel, zona în care portarul poate juca mâini are dimensiuni de 9 metri lungime și 28 în lățime.

Porțile în fotbal pe plajă sunt cel mai adesea acoperite cu un material special pentru siguranța jucătorilor. Dimensiunile porții sunt de 5,5 metri lățime și 2,2 metri înălțime.

fotbal pe plajă Ball are o greutate de aproximativ 400-440 de grame, materialul său este puțin mai moale decât fotbalul mare și este conectat cu faptul că jucătorii joacă desculț. Cele mai multe competiții sunt conduse de bilele Adidas, care au fost licențiate de FIFA.

Meciul din fotbalul de plajă constă din 3 perioade de câte 12 minute fiecare, o pauză între jumătăți este de 3 minute. În cazul în care rezultatul nu are nici un rezultat în timpul regulamentar al meciului, este numit un "ore suplimentare" de 3 minute, în care nu se aplică regula "golului de aur". Este necesar să se obțină un rezultat pozitiv bazat pe rezultatele întregului timp de joc. În cazul unui "remiză" în orele suplimentare, se atribuie lovituri post-meci, câte 3 pentru fiecare echipă. Dacă adversarii nu reușesc să determine câștigătorul prin rezultatele a 3 lovituri, seria continuă, dar fiecare pereche de lovituri este luată în considerare.

Urmăriți punerea în aplicare a tuturor regulilor, doi arbitri în domeniu, cronometrorul, cronometrorul și arbitrul alternativ.

Timpul în fotbal pe plajă se oprește numai în cazul unor pauze lungi, cum ar fi rănirea jucătorilor, lipsa unei mingi, sărbătorirea unui gol marcat. Decizia de oprire a timpului este luată de arbitrul șef, iar arbitrul-cronometru se oprește. Dacă mingea merge pentru linia laterală sau frontală, timpul meciului nu se oprește.

Fotbaliștii au dreptul să pătrundă mingea din spatele lateral cu mâinile și picioarele, la discreția lor. O lovitură de colț este jucată numai de picioare. Antreprenorii trebuie să introducă mingea, care a părăsit terenul, numai cu mâinile.

Pentru a introduce mingea în joc, jucătorii primesc 4 secunde. În cazul în care pentru 4 secunde mingea nu este introdusă în teren de către portar sau se execută lovitura de pedeapsă, se atribuie o lovitură liberă din centrul terenului. Dacă jucătorul nu intră în mingea din exterior sau din colț timp de 4 secunde, mingea trece la echipa adversă.

Portarul poate lua mingea în mâinile jucătorului său o singură dată. După aceasta, trecerea înapoi este permisă numai în cazul în care portarul va juca cu picioarele sale. Data viitoare, portarul poate lua mingea în mână de la partenerul său numai după ce a atins mingea de un adversar.

Principalele încălcări ale fotbalului de plajă, pentru care sunt atribuite sancțiuni. următoarele:

- lovi cu piciorul adversarului sau suportul pentru picioare; - de captare, dețin, împinge, în mod deliberat blocarea unui adversar - atinge mingea cu mâna. Acest lucru nu se aplică portarului din zona sa. De asemenea, nu se aplică unui jucător dacă mâna lui, la momentul contactului apropiat de corp, iar el nu încerca să atingă mingea cu mâna - sarind pe un adversar - încercarea de a preveni un jucător care a lovi cu piciorul bisikletoy (de la sine).

De asemenea, în fotbalul de plajă există greve gratuite. care sunt numiți pentru:

- etanșeitatea timpului - dacă portarul de două ori la rând va lua mingea în mâinile partenerului, fără a atinge mingii adversarului - pentru a pune picioarele portar bile - pentru antrenor comportament nesportivă și dispute cu arbitrul, dacă mingea este în joc.

Lovitura de lovitură este jucată de la locul greșit, cu excepția încălcării regulilor din zona de penalizare. În acest caz, se acordă o penalizare. Loviturile sunt făcute de jucătorul care a avut loc încălcarea. În cazul în care un jucător este rănit și nu poate continua jocul, kicker-ul este dat fotbalistului înlocuitor. Sancțiunile sunt perforate fără interferențe și pereți. În cazul în care fault a avut loc în jumătatea adversă a terenului, toți jucătorii trebuie să treacă dincolo de liniile „imaginare“, care pot fi trase din mingea spre poarta de colț steaguri rivale (furnizat un „coridor“ pentru a lovi).

În cazul încălcării regulilor în jumătatea terenului, precum și în cazul unei lovituri de pedeapsă, toți jucătorii trebuie să se afle în spatele liniei de balon.

În cazul în care se acordă o lovitură liberă, el se întoarce din centrul terenului către oricare dintre jucătorii de pe teren. Toți ceilalți jucători trebuie să fie în linie cu mingea.

Pentru un fault greu, dezacord cu acțiunile arbitrului, comportament nesportiv, jucătorul primește o carte "galbenă".

Antijocul, mâinile joc portar în afara suprafeței de pedeapsă, „fault de ultimă instanță“, precum și un al doilea „cartonaș galben“ jucător primește un cartonaș „roșu“ este scos de pe site-ul înainte de sfârșitul jocului. O echipă jucător este în minoritate timp de 2 minute de joc sau până când alți jucători marcat. După aceea, cel de-al patrulea jucător poate intra în curte.

Pentru comportamentul neportant, membrii personalului de coaching și personalul administrativ al echipei de la bancă pot fi avertizați și eliminați.

Dacă aveți întrebări, voi fi fericit să le răspundeți!

Fotografii preluate de pe site-ul PFC "Crystal", Beachsoccerrussia și FIFA.