Instrucțiunea profesorului de muncă

1.1. Ridicatorul este un lucrător și raportează direct la ____________

(numele poziției capului)

1.2. Ridicatorul ar trebui să știe:

- instrucțiuni de funcționare standard pentru ascensoare de marfă sau de călători;

- dispozitiv și reguli pentru operarea ascensorului;

- capacitatea nominală de ridicare a ascensorului;

- reguli de siguranță;

- scopul și amplasarea dispozitivelor de siguranță: încuietori de ușă, contacte pentru uși și pardoseală, dispozitive de prindere, conector;

- asignarea alarmei dispozitivelor de control;

- norme pentru punerea în funcțiune a ascensorului și verificarea integrității dispozitivelor de siguranță;

- cerințele pentru organizarea rațională a muncii la locul de muncă;

- procedura de notificare a conducătorului despre toate deficiențele constatate în timpul muncii;

- reguli pentru furnizarea primei asistențe (pre-medicale) acordate victimelor în traume, intoxicații și boli bruște;

- Reguli ale ordinii interne de lucru a hotelului;

- reguli de protecție a muncii, igienizare industrială și igienă personală, siguranță la incendiu;

(tipuri, nume și rechizite ale altor acte și documente)

1.3. Ascensorul de rang superior ar trebui să poată efectua lucrări corespunzătoare complexității performanței lucrătorilor cu îndemânare inferioară și, de asemenea, să supravegheze salariații de rang inferior.

2. Responsabilități

2.1. Înainte de începerea zilei de lucru (schimbare), lifterul:

1) primește o sarcină de producție;

2) dacă este necesar, dă instrucțiuni privind protecția muncii;

3) are o schimbare;

4) verifică disponibilitatea dispozitivelor, a instrumentelor, a inventarului etc. mijloace de protecție individuală;

2.2. În procesul de lucru ridicatorul:

1) efectuează munca pentru care este instruit și permis să lucreze;

2) folosiți salopete, încălțăminte specială și alte echipamente de protecție individuală;

3) primește instrucțiuni de la managerul imediat pentru sarcină, metode sigure și metode de lucru;

4) conține în curățenia mașinii liftului, zonele de podea la toate punctele de oprire;

5) respectă regulile de utilizare a echipamentelor, dispozitivelor și instrumentelor tehnologice, a metodelor și tehnicilor pentru desfășurarea în condiții de siguranță a muncii;

6) să-i notifice imediat supraveghetorului imediat despre orice deficiențe constatate în timpul lucrului;

7) să respecte cerințele de igienă personală și salubrizare industrială;

2.3. În timpul zilei de lucru (schimbare) lifterul:

1) efectuează gestionarea ascensoarelor și monitorizarea stării lor funcționale;

2) respectă funcționarea ascensorului;

4) supraveghează aterizarea și ieșirea pasagerilor sau încărcarea și descărcarea mărfurilor însoțite de pasageri sau mărfuri;

5) controlează respectarea capacității nominale de ridicare a ascensorului;

6) oprește ascensorul atunci când se detectează o defecțiune în funcționarea sa, care notifică electricianul de serviciu;

7) elimină defecțiunile minore ale ascensoarelor deservite;

8) să păstreze un jurnal al acceptării și livrării schimbării;

9) la ordinul supraveghetorului direct să efectueze lucrări corespunzătoare complexității performanței lor pentru lucrătorii cu calificări inferioare;

2.4. La sfârșitul zilei de lucru (schimbare) lifterul:

1) aduce la starea corectă a dispozitivului, instrumentul, îl transferă la depozit;

2) îndepărtează murdăria de hainele de lucru și de încălțăminte, dacă este necesar, se pune pe uscare și depozitare;

3) predarea rapoartelor stabilite;

4) efectuează inspecția (auto-examinare);

În exercitarea atribuțiilor sale, persoana care are dreptul de a presta o muncă are dreptul la muncă stipulată în contractul de muncă încheiat cu angajatul, reglementările interne ale muncii, reglementările locale de reglementare, Codul Muncii al Federației Ruse și alte acte legislative.

4. Responsabilitatea

4.1. Ridicatorul este pus în responsabilitate disciplinară în conformitate cu articolul 192 din Codul Muncii al Federației Ruse pentru executarea necorespunzătoare a îndatoririlor sale, enumerate în această instrucțiune.

4.2. Ridicatorul este responsabil financiar pentru asigurarea siguranței bunurilor materiale și materiale care îi sunt încredințate.

4.3. Ridicatorul pentru săvârșirea infracțiunilor în desfășurarea activităților sale, în funcție de natura și consecințele acestora, este adus la răspundere civilă, administrativă și penală în modul prevăzut de lege.

5. Dispoziții finale

5.1. Familiarizarea angajatului cu această instruire se efectuează la

(înainte de semnarea contractului de muncă).

Faptul cunoașterii angajatului cu această instrucțiune este confirmat ____

(o listă pe fișa de inspecție, care este parte integrantă

a prezentei instrucțiuni (în jurnalul de familiarizare cu instrucțiunile);

în copia instrucțiunii ținute de angajator; într-un mod diferit)