90 De ce cu vârstnicii poate și ar trebui să vorbească despre moarte și educație

În societatea noastră există prea multe stereotipuri despre subiectele de bătrânețe și tabu care nu sunt acceptate pentru a discuta: de la tot ceea ce se referă la moarte, de ce ar trebui să studiezi și să cauți cauza vieții când ai peste 70 de ani.







90 De ce cu vârstnicii poate și ar trebui să vorbească despre moarte și educație

"Copiii de 90 de ani au încă multă huliganism"

Așa sa întâmplat că bătrânii sunt oameni "invizibili": ei sunt "nu" pe stradă, de cele mai multe ori nu le observăm casele și singurul lucru pe care un sociolog poate să-l facă este doar să arate ce vorbesc și să gândească cum arată.

La început, ne-am simțit inconfortabil și am vorbit o oră. Apoi am văzut că oamenii sunt dispuși să vorbească mai mult, iar toate acestea au dus la unul dintre ultimele interviuri care durează zece ore. În medie, conversațiile noastre cu persoanele în vârstă au durat aproximativ trei-patru ore.

Am început la Moscova, apoi am mers la Astrahan, regiunea Chelyabinsk, Khakassia. Situația este mai gravă: oamenii nu merg nicăieri, își dau mâinile și nu vor să vorbească cu nici o cunoștință, să nu mai vorbim de străini. Prin urmare, am redus cadrul în aceste orașe și am vorbit cu persoane de peste 90 de ani. Deși, sincer vorbind, cei de 90 de ani sunt încă foarte huliganizați și nu își vor schimba limbajul ca oameni în vârstă.

La ce vârstă începe bătrânețea? Poate că bătrânul este cineva care trăiește cu durere constantă: "Dacă mă trezesc și mă doare ceva, atunci sunt fericit: asta înseamnă că sunt în viață". Cu toate acestea, nu le tratezi ca fiind cu handicap, bătrânețea nu este o dizabilitate. Desigur, cei care au 90 de ani sau mai mari au nevoie de îngrijire, deci au o asistentă medicală sau una dintre rudele lor care își sacrifică viața personală. Adesea una dintre nepoate trăiește cu bunica, prelungindu-și astfel viața.

Uneori mergem la prima casă. Cel care a acceptat interviul, în primul rând 15-20 de minute ne convinge că nu are nimic de spus despre el însuși. Ne dăm din cap și nu plecăm. El începe să arate albumul, punem întrebări, începe o conversație.

Oamenii întâlnesc diferite. Cu unii devine inconfortabil, există un sentiment că ceva nu este în regulă. cineva transmite, cineva spune povești neplăcute. Cred că există o mulțime de bătrâni care pot și ar trebui să fie disprețuiți.

Materialul care a căzut asupra noastră este mult mai mult decât ceea ce poate fi exprimat în cuvinte. Acest lucru ne-a oprit de la generalizări teoretice: destinul fiecărei persoane este unic și fascinant cu drama.

În mod telegrafic, voi spune o poveste: o fată se îndrăgostește de un tânăr, este dintr-o familie evreiască, învață despre istoric și o iubește. Se duce la bunica ei din Riga, unde întâlnește un marinar care o cucerește. El o lasă curând, iar ea naște un copil de la el, se căsătorește cu altul.

Aceasta este o poveste atât de sufletească de salvare a spus, nu există ceva care ar fi fost tineri: "Sunt un prost, m-am ruinat mine." Nu poate spune asta, pentru că are o altă viață întreagă. Și ea spune totul calm, exact, iar tu stai și bateți.

Persoanele vechi aproape nu dau sfaturi, sfatul lor provine din poveste - o astfel de toleranță totală. Cu ei poți vorbi despre orice.

90 De ce cu vârstnicii poate și ar trebui să vorbească despre moarte și educație

"Nu există nicio situație în familiile în care să puteți împărtăși istoria personală"

Am fost uimit de exemplul unei bătrâne. Ea este destul de agilă, dar, desigur, se poate simți amețită, poate cădea. În apartament, totuși, ea sa deranjat în bucătărie. Are o asistentă medicală, rude, locuiește într-un cartier de prestigiu din Moscova.

Totul a fost bine, am intrebat-o despre viata si am intrebat ocazional cand a fost ultima oara pe strada. Sa dovedit că a fost acasă timp de zece ani. Nici unul dintre împrejurimi nu avea ideea că trebuie să iasă. Acest lucru arată cum ne simțim cu toții în legătură cu vârsta înaintată. Într-o anumită măsură, atitudinea noastră reflectă această cancelărie înfiorătoare, pe care oficialii noștri le place să se înfrunte - "vârsta supraviețuirii". Și cel mai important, noi toți nu știm cum să vorbim cu vârstnicii.

Am început să-mi întreb rudele - de ce? Un răspuns tipic: de ce, spun ei, vorbesc? Ea spune același lucru: "Am făcut două avorturi, l-am ucis pe doi fii, i-am îngropat" și din nou într-un cerc despre asta. De fapt, trebuie să spui asta, pentru că vrea să o împărtășească. Dar rudele au o aversiune, iritare, această normă culturală pur rusă este lansată - nu este necesar să spun pentru a cincea oară.

Astfel, în familii nu există situații în care să puteți împărtăși istoria personală, deși pentru aceasta există toate condițiile. Una dintre ele este elementele de activare a memoriei împrăștiate în apartament. Orice fotografie răsturnată provoacă o narațiune foarte mare.







Apoi a spus că recent a trimis o carte și a fost o mare fericire. Mi-a înmânat Evanghelia, a fost un font mare și îndrăzneț. Și mi-am dat seama că întreaga lume a cărților noastre a înstrăinat pe bătrâni de lectură.

Se pare că ei nu se închid și nu doresc să trăiască, iar noi înșine le-am tăiat din mediul accesibil. Imediat vă gândiți la tabletă, acolo puteți schimba fontul. Dar n-am văzut pe cei în vârstă de 90 de ani care aveau un comprimat.

Problema principală nu este că bătrânii noștri cerșetori sau nu sunt suficient de deserviți de medicamente, deși toate acestea sunt prezente, dar sunt singure. Persoanele vechi, ca noi toți, au nevoie de o conversație simplă. Este important ca nu doar o asistentă medicală să primească bani și să plece, ci cineva care înțelege că dragostea este determinată nu de cuvinte despre dreptate și de propriu, ci de ironie și de râs, poate uneori prin strigăte și blesteme. Destul de ciudat, mulți bătrâni se plâng că nu au de ce să se certe, sunt luați foarte în serios, mai ales dacă au un apartament pe strada Tverskaya.

"Bătrânii vorbesc sincer despre cele mai întunecate aspecte ale vieții"

Memoria persoanelor în vârstă este selectivă. Ei uită ieri, dar amintesc în detaliu cum ia adresat tatălui său, ce cămașă purta. La bătrâni, putem învăța un lucru uimitor, numit-o "percepție neliniară a timpului".

De regulă, atunci când bătrânii încep să vorbească despre trecut, acum despre prezent, sărind peste tot, îl scriem pentru demență. De fapt, au evenimente care au avut loc acum 40 de ani, iar evenimentele care au fost ieri sau cu o zi înainte de ieri sunt pe același calendar. Aceasta este o altă idee a realității.

Toți suntem încă trăgând pe noi cureaua percepției lineare a vieții. Atât cât am dori să fim inovați, avem încă o grădiniță, o școală, o universitate; indiferent de modul în care tinerii spun că doresc să studieze în continuare, de regulă majoritatea după instituție merge la locul de muncă. Aceasta este liniaritatea.

Bătrânii vorbesc direct despre tot. Ei vorbesc deschis despre cele mai întunecate aspecte ale vieții - trădare, avort, trădare. Și această conversație nu se bazează pe acuzații, ca cele ale celor de 40 de ani. La persoanele în vârstă, există o detașare de situație și posibilitatea de a vă experimenta viața ca pe o adevărată dramă.

Bătrânii ne ajută să ne înțelegem. Ne aflăm în întreaga lume încercând să construim o carieră de succes, urmărind dragostea noastră, creând condiții suplimentare pentru copiii noștri și nu observăm că toate acestea nu sunt principalul lucru. În conversațiile cu bătrânii, este surprinzător faptul că se întreabă serios "Cine sunt eu?" Și "Pentru ce trăiesc?". Mai mult, aceste aspecte sunt mai relevante pentru credincioși. Pentru mine, explic acest lucru prin faptul că credința oferă o descriere și un limbaj pentru a vorbi despre moarte.

"Nu oamenii bătrâni sunt gata să vorbească despre moarte, ci pe noi înșine"

Cel mai important element al conversației despre bătrânețe este tema morții. Undeva după 60 de idei despre asta vin în mod regulat pentru aproape toată lumea. Și dacă o persoană este de 90 de ani, atunci el trăiește cu moartea. Pierderea unei rude apropiate bate emoții și blochează orice gânduri. Dar când bătrânul se duce mult mai mult decât restul, reflecțiile asupra morții devin actuale și ne permit să realizăm această viață.

De obicei ne apropiem iresponsabil de moartea noastră, în cel mai bun colectăm bani. Și în România sau Polonia puteți merge la cimitir și puteți vedea monumentele cu date deschise. Persoana care face acest lucru, argumentează după cum urmează: "Ce să se bazeze pe rude? O să pună niște gunoaie și o să fac un lucru desăvârșit pe banii mei.

Moartea este unul dintre subiectele cele mai nepopulare și complexe. Și nu bătrânii sunt gata să vorbească despre moarte, ci noi înșine. Când m-am gândit în timpul cercetării că era timpul să vorbim despre moarte, încă nu am putut începe: am mers, am fost leneș, am întrebat, nu sa întâmplat nimic.

Am împărtășit acest lucru cu o singură fată, a spus: "Ce e în neregulă cu asta? Este obișnuit să vorbim despre moarte. Întreabă-le mai întâi dacă vor să vorbească despre asta. Și am întrebat mai întâi: "Puteți să puneți două întrebări despre moarte?" Și apoi se întrebau deja dacă se gândesc la moartea lor, deseori sau rar, și dacă se pregătesc pentru aceasta.

La prima întrebare, 80% dintre respondenți au răspuns pozitiv. Am început să vedem ce sa întâmplat cu 20% și sa dovedit că aceste 80% și 20% nu diferă de la gen, vârstă sau educație - și, în cele din urmă, chiar de sănătate, deși aceasta a fost o bună ipoteză. Sa dovedit că intervievatorul nu a fost primul care a vorbit despre moarte. stuttered, justificat. Numai intervievatorii profesioniști au ajuns la întrebarea, care a condus această conversație fără probleme și calm, și uneori chiar și cu greșeli, pentru că este necesar să vorbim despre moarte într-un mod ironic.

Îi întreb pe bătrâni când vorbeau despre moarte cu rudele și de obicei nu răspund niciodată, pentru că de îndată ce încep să vorbească despre asta, i se spune imediat că vor trăi mult timp. Aceasta duce la un lucru catastrofal - totalitate de singurătate.

Există cei care spun cu dorința de viață: "Sunt obosit, trăiesc cu a mea, nu știu de ce trăiesc". Oamenii ăștia pleacă repede. Deja o treime din oamenii cu care am vorbit sunt morți.

Și religia nu este un panaceu aici. Există oameni care vorbesc despre ateismul lor principial, dar dacă un bărbat de 90 de ani a întâmpinat de nenumărate ori fenomene inexplicabile care îi afectează viața, el involuntar începe să se gândească: "Probabil că este ceva". Dacă vorbim despre religiozitate pură, oamenii de mai mult de 80 de ani sunt tăiați de la asta. Nici una dintre biserici nu muncește la domiciliu. Prin urmare, chiar dacă au vizitat în mod regulat templul în trecut, ei devin acum credincioși neautorizați.

90 De ce cu vârstnicii poate și ar trebui să vorbească despre moarte și educație

"Nevoia de instruire și abilități reale la bătrânețe rămân"

Iubitorii lucrătorilor de birou vorbesc despre educația continuă. De fapt, după 35 de ani, doar câțiva sunt capabili să perceapă ceva nou. Prin urmare, am întrebat publicul cu privire la 50+ două întrebări: sunt oamenii capabili să învețe vârsta lor și sunt capabili să se învețe. Puțini oameni au răspuns negativ. Dar mulți au spus că nu era necesar pentru nimeni.

Există o idee că bătrânețea, o pensie este o perioadă de odihnă. Ai lucrat în țară, acum e timpul să te odihnești. Neclamarea blochează antrenamentul. De fapt, nevoia de formare și abilități reale la bătrânețe nu merg nicăieri. Chiar dacă munca manuală devine inaccesibilă odată cu vârsta, abilitatea rămâne, este ceva de spus.

"Nu trăiți pe cei care sunt sănătoși, ci pe cei care știu să trăiască cu durerea lor"

Există un astfel de mit: vârsta îmbătrânită sănătoasă - în aerul proaspăt. Acum nu este așa. Vârsta veche, destul de ciudată, este mai sănătoasă în orașele mari: există o retragere, medicamente. În Moscova, persoanele de 90 de ani primesc o pensie decentă, adesea având un spațiu de locuit bun. Pentru astfel de bunici interesul mare din partea rudelor - dacă nu există rude, atunci există întotdeauna cei îndepărtați care sunt interesați de soarta lor.

Rezumat: Olesya Vlasova







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: