5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment

Vrei să știi cum să scapi de foarfece dacă mâinile tale sunt lipite împreună în spatele unei benzi adezive, cum să te deplasezi fără probleme pe un gard de sârmă ghimpată și să furi o mașină fără cheie? Sau, dacă aceste costume de neprețuit pentru tine sunt încă prea puțin, atunci vei găsi o carte pe care a fost împușcat seria "Night Administrator" și pentru iubitorii de valori veșnice - un alt volum al lui Agatha Christie.







Crema de depilare pentru barba Fidel Castro, englezul perfect # 40, dar nu Bond # 41; ca psevdonegodyaya, fiica impudent profesor de arheologie, shifrbloknoty, capacitatea de urcare fără griji peste un gard de sârmă ghimpată, un vârf de cuțit de sare de taliu, câteva kilograme de trădare, un pic de Războiului Rece și atât de multe CIA - Masha Gorban a produs cinci cărți de spionaj proaspete și abia a ieșit pe obligațiuni.

Keith Melton, Robert Wallace "Instrucțiunea secretă a CIA cu privire la tehnica înșelăciunilor înșelătoare și înșelătoare"

Cunoașterea magicieni pot fi aplicate perfect în spionaj - de exemplu, spionul trebuie să fie în măsură să diminueze oamenii din acțiunile lor, aducându-l la ceva lipsit de importanță (acceptă, știi că un chibrit aprins la momentul aprinderea unui distrage atenția și măști mișcarea de altă parte, aruncă o pastila? ). După sarcină iluzionist - pentru a face liniște manipulări pentru a urmări îndeaproape asupra lor publice. Scoutul trebuie, de asemenea, să transmită în mod transparent informații și materiale pentru a evita observarea neautorizată.

Cartea descrie inovațiile dezvoltate pentru CIA (tablete de cerneală invizibile, de exemplu), și investigarea problemei (CIA oameni hrănite LSD-ul fără știrea lor și apoi urmărit comportamentul - fără victime, din păcate, nu a făcut). De asemenea, mai multe încercări de a exercita un control asupra comportamentului și conștiinței persoanei încearcă să ajungă din urmă cu URSS în dezvoltarea unor mijloace de a elimina oameni periculoase, diferite moduri de a evita urmărirea, exemple de utilizare a rutină ca o diversiune, otravă în pasta de dinți zeci Lumumba planuri îndrăznețe pentru a elimina Fidel Castro - ei înșiși nu observă cum să citească până la 270 de pagini, doar pop-up.

Citat: "Starea în străinătate în hoteluri, Castro avea obiceiul de a pune pantofi pe timp de noapte, astfel încât să fie luați în considerare. CIA are în vedere opțiuni pentru procesarea pantofi Castro săruri de taliu cu efect depilator puternic, care ar putea provoca pierderea Castro barba. Medicamentul a fost fabricat în laboratoarele CIA și testat cu succes pe animale, dar planul a crăpat când Castro a anulat vizita, în care a fost planificat pentru a efectua o intervenție chirurgicală. "

John Le Carre "Administrator de noapte. Războiul personal al agentului Maiestății Sale "

Deci, "Night Administrator" - un roman spion clasic, unde există un protagonist de lux: inteligent, sportiv, poliglot, frumos, timid, pe scurt, un englez. Jonathan Pine va înlocui mai multe nume în urmărirea dușmanului său principal, de-a lungul felului în care va seduce mulțimi de fete, va sculpta multe țări și va face pe cititori mulțumiți de glume excelente. Poate știți povestea din spatele seriilor de televiziune BBC cu Hugh Laurie și Tom Hiddleston.

Dacă nu știi, iată un spoiler pentru tine. Un bărbat militar divorț lucrează ca manager de noapte la un hotel de lux din Cairo. Din cauza moralei sale înalte și a înclinației sale spre patriotism, o fată moare, în care Pine reușește să se îndrăgostească. Curând Jonathan o șansă să se răzbune pe cel care se face vinovat de moartea ei - dar nu joacă o mulțime de roluri și de a reveni la starea în Marea Britanie.

Citat: "Zurich sa apăsat împotriva lacului, coborând sub un nor rece de plumb. Numele meu este Leonard ", a anunțat Burr, ridicându-se de pe scaunul din biroul lui Quayle, cu hotărârea unui bărbat gata să se grăbească să se grăbească. - Îi trișez pe infractori. Vrei să fumezi? Te rog, etch. "







5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment
7 cele mai populare conspirații mondiale

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment
5 cărți noi despre lupta împotriva depresiei

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment
Raport de călătorie din Riga: cum am jucat în Stirlitz

Jason Hanson "Protejați-vă în conformitate cu metodele serviciilor speciale"

Cartea este un fost agent CIA Jason Hanson nu învață să intre în casă, dacă vedeți că există ceva în neregulă (hoț a vizitat?), Și nu fii curios, atunci când auzi explozii sau țipete - în schimb, sună la poliție, de evacuare, și, dacă este necesar, - ascunderea.

După ce am citit, poți deveni un om, în căutarea în magazine universale chei cătușilor, chei de master, cuțit, card de credit și Keychain „Monkey Fist“ pentru servieta anxietate. Dar vei învăța cum să se elibereze de lanțurile în cazul în care mâinile tale au fost lipite împreună la spate, cu banda primi painlessly peste gard de sârmă ghimpată, fura o mașină fără cheie, și multe alte excelent know-how.

Cartea este potrivită pentru cursul OBZH în stilul lui Austin Powers. Apropo, dacă nu găsiți cheile pentru cătușe în magazine, nu vă faceți griji - textul spune cum să le deschideți cu un tundru de păr - invizibil.

Cotatia: "Imediat ce ne-am mutat in Utah, am mers imediat la aerodrom si am facut un zbor de recunoastere pentru 100 de dolari: am recunoscut si am descris modalitati de evadare in caz de pericol grav. De asemenea, este util să știți unde este hangarul de aeronave. "

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment

5 Cele mai interesante cărți despre spioni - divertisment

David Hoffman "Spion pe un miliard de dolari"

Citat: "La sutien, a atașat un mic receptor radio la CIA, care a prins discuțiile KGB. Apoi, el a alunecat în jurul antenei bucla de gât și a pus în ureche o cască fără fir minuscul, parul complet ascuns ".

Agatha Christie "Un bărbat într-un costum maro. Misteriul Castelului Cimitirului »

Când vreau ca cineva să decidă și să distrugă, cred că până la zece și am încărcat un volum de Agatha Christie în tabletă. Ca urmare, toate cărțile oferind Hercule Poirot și Miss Marple mult timp în urmă a învățat pe de rost, și să fie pe cărțile din colecția de spionaj Christie nu funcționează.

Ann Beddingfeld este o fiică arogantă și frumoasă a unui profesor strict de arheologie. Anne, orfan stânga, caută aventură și muncă. Aventurile sunt descoperite mai devreme - iar acum, Miss Beddingfeld, pentru ultimii bani, cumpără un bilet către o navă, următorul în Africa de Sud, pentru a investiga o crimă care nu este direct legată de ea. Ca de obicei, Christie, textul combină diamante, furturi, falsificări, trădări, deghizări în oameni de sex opus, prietenie, dragoste și un mare simț al umorului.

Citat: "Există și" pau-pai "acolo. Am citit adesea despre ei. Și foarte curând am aflat ce sunt ... Am fost cumva întotdeauna asociat vag cu hula-hula. În opinia mea (deși, poate, m-am înșelat), acestea sunt fuste de paie în care fetele dans în Haiti. Cu toate acestea, nu se pare că se numesc "lavă-lavă". Eu nu pot să nu gândesc cum ar fi insula noastră radiantă la rece, în cazul în care la oameni acolo micul dejun mananca „bacon-bacon“, și apoi, purtând un „săritor-săritor“, a mers la o plimbare. "

Dragoste despre spioni?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: