25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic

În calitate de designer grafic, îmi place foarte mult când clienții mei cred în puterea logoului și văd beneficiile care pot fi obținute din acesta. Cu toate acestea, este necesar să se clarifice: nu este suficient să creați o emblemă nemaipomenită doar pentru ca ea să fie. Este timpul să faceți designul logo-ului special și sunt sigur că alți designeri mă vor susține.







Da, vreau să îi cereți designerilor să creeze logouri mai semnificative și mai atent. Sigla nu ar trebui să fie un simbol simplu ... ar trebui să reflecte caracteristicile individuale ale companiei dvs.

Rezultatul final al unui logo bine conceput este adesea foarte simplu și este dificil pentru client să fie de acord cu costul său ridicat.

Prin urmare, în acest articol, am descris mai multe logo-uri bine cunoscute care vă vor ajuta să înțelegeți că un logo expresiv poate face o impresie de neșters asupra clienților.

Sunt sigur că veți fi interesați să le învățați și acest lucru vă va împinge cu siguranță la un mod de gândire nestandard. Să vedem dacă puteți găsi simbolurile ascunse ... să începem!

Corpul înțelepciunii *

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Acesta este designul logo-ului spa-ului ... mâinile semnifică mișcările unui masaj relaxant, iar ochii bufniței simbolizează înțelepciunea.
* ("Înțelepciunea trupului" - nota trans.)

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designer - Bojan Stefanovic.
Logo-ul serviciului de comandă alimentară prin Internet este un conector sub forma unui semn @! Este foarte ușor să vă amintiți acest logo!
* (furculiță, cablu)

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Asociația colegiilor Big Ten include 11 școli, dar nu au vrut să-și schimbe numele. Cu toate acestea, sa decis criptarea numărului 11 în siglă.
* ("Big Ten" - banda de nota.)

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Celebrul logo este foarte simplu, iar săgeata nu este decât un zâmbet. Cu toate acestea, înainte de a trage concluzii, aș vrea să înțelegeți sensul său ... Arrow înseamnă că pe amazon.com există totul "de la A la Z", precum și un zâmbet prietenos destinat clienților magazinului.

ED: Gianni Bortolotti Designer - Josiah Jost

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
După ce a creat logo-ul ED - "Elettro Domestici - Electrocasnice", designerul a reușit să schimbe ideea generală a logo-ului tradițional. El a folosit culorile alb-negru pentru a reprezenta literele "E" și "D", oferind logo-ului o asemănare cu o priză electrică.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Această siglă este prea bună pentru a nu fi observat ... fiecare literă a fontului este o variație a numărului 8. Nimic mai bun nu este inventat încă.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designer - Toni Compania este implicată în dezvoltarea de tractoare mici. Literele "E" și "H" arată ca un tractor.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Unul dintre tipurile mele preferate de ciocolată. Dar, crede-mă, în timp ce mă bucur de ciocolată, niciodată nu am acordat atenție semnului excelent al logo-ului. Cu siguranta va reflectati, ce sa caut? Acolo puteți vedea clar Alpii elvețieni! Permiteți-mi să vă explic totul ... Ciocolata Toblerone este produsă în Berna, Elveția, într-un oraș numit "orașul urșilor". Când te uiți din nou la logo-ul, vei găsi un urs.







25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Ce alt logo cel mai bine simbolizează căsătoria cu ajutorul a două oglinzi "R". Nu există cadre sau umbre și totuși strălucitoare și expresive.
* Căsătorie (uniune familială) - aprox. per.

Căldură de margele

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
În ciuda faptului că totul este foarte simplu, îmi place ideea de logo. Două note sunt îndoite sub forma unei inimi și simultan arată căștile. Sigla este citită ca "Dragoste de muzică"

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Punctul culminant al acestui logo este în complexitatea sa. Compania britanică este angajată în consultanță în domeniul IT, iar sigla sa este o țesătură de litere și numere, în care cuvântul "complicat" este codificat.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Veți spune că ați văzut acest logo de o mie de ori. Ați observat săgeata dintre literele "E" și "X"? Aceasta indică viteza, direcția și fiabilitatea serviciului de livrare prin curier.

Logo-ul Lafeyette: Chiar

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designerul Sean Farrell
Dacă ați fost vreodată la unul dintre cele mai renumite magazine pariziene Galeries Lafayette, atunci, probabil, ați acordat atenție faptului că literele conectate "t" amintesc Turnul Eiffel. C'est magnificique!

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designer - Maumer
Deoarece compania "Pakuay" este implicată în ambalare, logo-ul său afișează o cutie desfăcută în forma literei "P".

Hartford Whalers *

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Logo-ul prezintă trei concepte. Balena de balenă, litera verde "W" și albul "H", care denotă "balenele Hartford" ("balenele din Hartford").
* Balenele Hartford - aprox. per.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designer - Mike Erickson
În siglă, scrisoarea mea a fost înlocuită cu un fermoar care conectează literele "Z" și "P"

VIA Rail Canada

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Priviți cu atenție: în logo-ul VIA Rail Canada, între literele V și A puteți vedea șinele și litera "I" - diferența dintre ele. Un simplu logo minunat.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Uită-te la cât de priceput a fost designerul combinat cu patul și litera "M", sugerând ideea unui logo pentru clinică, în care medicii rezolvă problemele pacienților asociate cu tulburări de somn.

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Logo-ul Centrului de Arhitectură din Budapesta este mai degrabă un labirint, dar dacă vă uitați la dungile albe, puteți distinge cu ușurință numele companiei.

Pădurea pianului

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designer - Jason Cho
Designerul ne-a adus înțelesul logo-ului într-un mod extraordinar, dar ușor de înțeles, reprezentând cheile de pian sub formă de arbori.

NorthWest (vechea versiune a logo-ului)

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Logo-ul original a fost codificat cu literele "N" și "W" (nord-vest) în această direcție indică triunghiul roșu din colțul din stânga sus al logo-ului. Redesignul a pierdut farmecul originalului.

Horror Films

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
Designer: Josiah Jost
Putem spune că aceasta este o creație reală. Filmul obișnuit pentru film este ca o fantomă extraordinară.

Yoga Australia

25 Logouri cu un secret - tehnici interesante în designul grafic
La prima vedere, sigla pare a fi o imagine simplă. O tânără face exerciții de yoga. Dar dacă vă uitați atent, veți vedea că silueta formează conturul lui Avstalia.

Logo-ul Google

Acum este momentul să mărturisiți sincer .... câte caractere ascunse ați observat înainte?

Și dacă credeți că sunteți bine familiarizat și știți despre aceste logouri schematice, împărtășiți-vă descoperirile cu noi!







Trimiteți-le prietenilor: