2018 C2dm cum se utilizează rezoluția c2d_message android

Androids .help Comunitatea Android Android.

Codul exemplu arată următoarele:

Acest lucru este explicat după cum urmează:

applicationPackage + ".permission.C2D_MESSAGE permite altor aplicații să se înregistreze și să primească mesaje de aplicație.







Dar cum funcționează? După cum am înțeles, ea afirmă permisiunea și apoi primește această permisiune pentru cererea mea. Dar unde este exact acea rezoluție în viață?

Codul dat la înregistrare:

Sau este C2D_MESSAGE o constantă magică, ce ar trebui să folosesc?

În plus, documentația spune că am să pună în aplicare receptoare și intențiile com.google.android.c2dm.intent.C2D_MESSAGE com.google.android.c2dm.intent.REGISTRATION. Dar în exemplul de cod, filtrele de pe receptor conțin doar intențiile intense. REECE și .INTERGISTRATION. C2D_MESSAGE unde să meargă, și are ceva de-a face cu întrebarea mea de mai sus?

Sper că acest lucru nu este evident, dar nu înțeleg. vă rugăm să ajutați.







Top 5 răspunsuri

Receptoarele pe care le susțin că trebuie să veniți pe primul loc în final, se pare o eroare în documentație, deoarece aceasta nu corespunde exemplului manifestatorului.

"Receptoare pentru com.google.android.c2dm.intent.C2D_MESSAGE și com.google.android.c2dm.intent.REGISTRATION".)

Am exemple pe care le dau să lucreze folosind doar un exemplu de înregistrare manifestă care a fost refăcută pentru a se potrivi cu numele pachetului aplicației mele.

Când codul C2DM din Android trimite o transmisie (sau mai degrabă atunci când caută potențialii destinatari să trimită difuzarea), acesta caută:

Găsiți receptoare de transmisie pentru intenție. com.google.android.c2dm.intent.REGISTRATION Aceasta este permisiunea. permission.C2D_MESSAGE

Toate mesajele C2DM trimise la aplicație utilizând codul Android C2DM vor fi căutate pentru această permisiune specială. Acestea sunt specifice aplicației dvs. și trebuie doar să fiți în această structură (pachetul aplicației dvs. + ".mission.C2D_MESSAGE").

În ceea ce privește modul în care cererea de înregistrare primește numele pachetului pentru permisiunile procesate la prima înregistrare împreună cu "aplicația" suplimentară - din documentație:

"ID-ul aplicației aplicației, instalați cu PendingIntent pentru a permite serviciului de înregistrare să extragă informații despre aplicație."

Întrebări recente







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: