10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Ce să publicați?

Postările lungi sunt cele mai bune pentru a nu fi publicate. Chiar și în grupurile sociale obișnuite, puțini oameni citesc mai departe titlul. Personal, mă străduiesc să scriu în format "Twitter". O scurtă postare cu o imagine și o legătură cu sursa. Banda de pe canalul meu este similară cu directorul serviciilor și programelor utile. Prin urmare, am creat o listă de etichete prin care abonații pot găsi cu ușurință programul dorit. Se pare ca aceasta:







10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Când este momentul potrivit să publicați în Telegramă

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Majoritatea utilizatorilor de telegrame vorbitori de limbă rusă sunt Moscova și Peter. Deci, dacă doriți să alegeți perioada optimă, alegeți Moscova.

Există un alt truc. Mesajele pot fi trimise fără notificarea utilizatorilor. Pentru a face acest lucru, trebuie doar să comutați pictograma "clopot" și mesajul va merge la canal fără notificări.

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Activarea modului silențios

Postarea amânată

Cu atât mai puțin în timpul zilei să vă gândiți la umplerea conținutului canalului, utilizați instrumentele pentru planificarea postărilor. De exemplu, KUKU.

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Planul de conținut în KUKU

Cum se formatează postările

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Cu o bună capacitate de a gestiona roboții, puteți crea postări cu aproape orice design. De exemplu, în agregatorul de canale al diverselor mărfuri cu Aliexpress @ aliexpressall la posturile de adăugare butoane:

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Exemplu de formatare a unei postări

Aici este important să rețineți că nu toți clienții telegrame susțin acest markup. Prin urmare, este posibil ca unii abonați să nu vadă mesajul deloc. În plus, puteți adăuga buletine de vot, plăceri, sondaje și multe altele pentru postări.







Cum să păstrați statisticile canalului

Pentru a menține statisticile canalului, din nou, a fost inventat un utilitar bot @ControllerBot. După conectarea la canalul dvs., îl puteți solicita pentru statistici pentru ultima lună. Botul în schimb vă va oferi date text și un program de creștere frumos.

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

PR relativ

După cum am scris la început, este dificil să-i atingi audiența în telegramă. Prin urmare, unul dintre instrumentele pentru găsirea a două "inimi singuratice" va fi PR reciprocă. Căutați canale similare, de preferință cu același număr de cititori ca și dvs. Apoi trimiteți cu îndrăzneală administratorilor o propunere de PR reciprocă. Multe sunt de acord cu bucurie.

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Principalele puncte pe care trebuie să le cunoașteți:

Pregătiți o scurtă descriere a canalului, o imagine și o legătură privată în prealabil. Când faceți clic pe acest link, vizitatorul devine automat abonat. Puteți obține linkul din setările canalului> setați tipul canalului la "Private". După aceasta, veți primi un link privat. Nu uitați să schimbați statusul canalului înapoi la "public".

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Folosesc tabelul din Google Docs pentru aceasta:

Canale cataloage

Aici, de exemplu, este o listă de directoare utile de la @tginfo. din care ar trebui să începi căutarea:

Dacă doriți să dezlănțuiți botul, atunci veți avea nevoie de cataloagele bot:

Desigur, nu uitați de cataloagele grupurilor. De exemplu, @groupsguide și combot.org/telegram/top/chats. unde sunt colectate cele mai populare grupuri statistice @comstatbot.

O listă completă de cataloage poate fi găsită în chat-ul Telegram Info. Un alt instrument excelent pentru promovarea telegramei este catalogul actualizat în mod regulat de canale noi și interesante și bots @ChannelsTG_MostPopular.

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Principalul lucru este să luați în considerare audiența canalelor cu care intenționați să coopereze.

Achiziționarea de abonați

Cea mai scumpă, dar și cea mai ușoară cale de a atrage cititorii este să le "conducă" pentru bani. În telegramă, există oameni care vor atrage fericit abonații în direct pe canalul dvs. pentru bani. De obicei, este vorba de câteva ruble pentru "cap".

Puteți să faceți acest tip de promovare de la unii administratori de directoare. Începeți cu @User_Administration. care vă va ajuta să răspândiți știrile dvs. în mai mult de 30 de canale de telegrame. În același timp, raza de acoperire va fi diversificată și va afecta o mare parte a publicului.

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

Desfășurați un concurs

10 sfaturi pentru promovarea canalului de telegrame

În sfârșit

Am spus doar despre principalele trucuri ale progresului canalului în telegramă. Mulțumesc acestora, pot reține cu ușurință publicul existent al canalului meu și pot atrage noi abonați.

Nu vă ocupați doar de aceste sfaturi. Întotdeauna căutați noi tehnici pentru a atrage abonații. Pentru a rămâne "în subiectul" de marketing în telegrame și în alte rețele, am subscris la mai multe canale:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: