10 Povești pe care fiecare consultant juridic ar trebui să le cunoască este biroul juridic

10 Povești pe care fiecare consultant juridic ar trebui să le cunoască este biroul juridic

1: "Avem dreptate, înseamnă ceva!"

Un coleg de-al meu, un avocat din California, spune de obicei clienții săi: „Am înțeles că sunteți pietoni dreapta care traversează întotdeauna drumul pe o lumină verde, și caută în ambele sensuri, de asemenea, regulile și totuși el poate fi victima unui șofer neatent ...“







Analogiile sunt utile atunci când un avocat trebuie să raporteze o veste proastă și nu dorește să primească o mână caldă.

2: "Vom lupta până la sfârșit, oricare ar fi"

Dar, mai devreme sau mai târziu, înțeleg că este vorba numai de litigii, și nu de soarta civilizației occidentale. Apoi încep să caute o ieșire din impas. În acest moment, avocatul personalului poate reformula Voltaire, care a spus odată că a fost distrus doar de două ori în viața sa - când a câștigat curtea și când a pierdut-o.

Am urmărit acest scenariu când eram încă un avocat de început. Șeful companiei a argumentat cu glas tare că "ar trebui să pun mai întâi interesele companiei".

Astfel de povești pot ajuta clienții în diferite moduri, de exemplu, permițându-le să salveze fața.

3: "Nu trebuie să luăm o decizie în grabă, avem nevoie de mai mult timp." Este vorba de reputația noastră. "

Angajatorul are nevoie de încredere, dar justiția se ocupă numai de rezultate probabile. Din acest motiv, șeful poate începe să fie chinuit de îndoieli, deci un avocat înțelept ar trebui să se aștepte la fraze cum ar fi "am putea face asta sau asta, dar nu este periculos?" Uneori șefii spun așa ceva atunci când nu vor să ia o decizie dificilă.

Un avocat care vrea să împingă angajatorului să ia măsuri, poate aminti de Oscar Wilde cu celebra remarca sa că moralitatea, cum ar fi arta, nevoie de cel puțin undeva să tragem linie.

4: Șeful în negocieri: "Ei oferă o sumă de șapte cifre." Pleacă de aici! "

Uneori, o retragere decisivă din negocieri este o tactică eficientă, uneori nu. Un avocat care dorește să demonstreze dorința de a lupta fără a cădea într-un pumn inutil în piept și alte manifestări de machismo poate folosi un astfel de episod din istoria Texasului.

Un client care este mai bine familiarizat cu istoria clasică decât cu istoria Texasului, vede că primele cuvinte au fost folosite de regele spartan Leonid.







5: "Vom arăta slăbiciune dacă nu luptăm pentru astfel de lucruri". Nu ne putem permite să ne retragem.

Un an in urma, eu, împreună cu un alt avocat a trebuit să decidă dacă să dea anumite documente Comisiei să asigure condiții egale de muncă (EEOC, Oportunități egale de angajare a Comisiei), sau riscul ca Comisia va solicita aceste documente în instanța de judecată. Argumentele împotriva extrădării voluntare au fost slabe, așa că am decis să nu riscăm. Dar oamenii din compania în care lucrau consilierul juridic erau dispuși să reziste. Avocatul ia întrebat: "Vrem să murim pe acest deal?"

Colegul meu a atribuit această expresie vechiului militar care a slujit în Vietnam, care a pus această întrebare unui comandant neexperimentat înainte de începerea bătăliei. Istoria sub forma unei întrebări este eficientă și interesantă, iar interesul duce la adoptarea unor decizii mai bune.

6: "Am respins reclamantul pentru că este un idiot, dar avem nevoie de un motiv mai bun." Nu vreau să arăt prost. "

Dacă aveți îndoieli, spuneți adevărul, a sfătuit Mark Twain.

De ce oamenii nu spun mai des adevărul? Managerii doresc să pară ca ei să acționeze întotdeauna cu înțelepciune, nu emoțional și în grabă. Dar juriul știe cine e idiotul, probabil că a lucrat cu astfel de oameni. Fii sincer - evita complicațiile.

7: "Dar eram atât de aproape de reclamant, cum a putut să-mi facă asta?"

Am fost un avocat în cazul cu acuzația unui manager de hărțuire sexuală. El a fost atât de indignat de acuzațiile că ar putea să se trezească în mijlocul nopții pentru a reciti plângerea în încercarea de a găsi un răspuns la această întrebare dureroasă.

Uneori nu există răspuns. Mama a spus că oamenii nu se schimbă cu adevărat, ci se dezvăluie doar în timp. Îți amintești povestea scorpionului care ia convins pe broască să o miște peste râu, dar la jumătate? Când broasca ia întrebat de ce a făcut-o, știind că amândoi ar muri, scorpionul a răspuns: "Nu știu - cred că este așa."

Unii reclamanți suferă de probleme psihologice. Având în vedere consilierea directorilor de afaceri, un avocat poate aplica astfel de povești astfel încât aceștia să-și înțeleagă rolurile în litigiu. Cu înțelegere vine vindecarea.

8: "Nu-mi pot schimba poziția, voi arăta prost."

Consistența este o virtute. Dar orice demnitate, umflată la extrem, devine o piatră pe gât, nu un sacou de salvare. Curtea Supremă de Justiție din SUA, Felix Frankfurter, a spus: "prea des o idee înțeleaptă nu vine deloc, așa că nu o respingeți doar pentru că a venit târziu".

9: "Am făcut ceva greșit, trebuie să fac ceva imediat".

Coloana despre povestiri nu va fi completă fără cel puțin un citat din Biblie. Eclesiastul (capitolul 9, articolul 4) explică faptul că "oricine este între cei vii, există încă speranță, deoarece câinele viu este mai bun decât leul mort".

Da, ceva poate fi greșit și, uneori, trebuie să protejați ceea ce este bine. Dar, prea des, angajatorul are doar o șansă să facă acest lucru înainte de a fi concediat sau chiar să nu mai vorbească cu el. Prin urmare, șeful trebuie să aibă grijă să folosească această șansă în mod corespunzător. Ecclesiastian formulează acest gând mai bine decât orice consilier mundan.

10: "Spune-mi ce să fac, ești consilier juridic."

Șeful companiei, și nu departamentul juridic, ia decizii, cu sprijinul consiliului de administrație și al personalului său. Așa cum a spus Buddha discipolilor săi, oamenii ar trebui să fie "o lumină pentru ei înșiși". Șeful departamentului juridic nu poate decât să sfătuiască, dar să nu dea ordine.

Să ridicăm paharul pentru povești.

Fotografii de pe www.youtube.com







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: