10 Întrebări adresate notarului cum să recâștige moștenirea și unde este mai bine să se înțeleagă

Notarul de stat al Moscovei, candidatul la lege Alexander Vladimirovich Dudarev răspunde întrebărilor cititorilor

Lyudmila Stanovova: - Cât timp de la data decesului proprietarului de proprietate nu poate moșteni? Și cum să plătească impozitul pe teren: de la momentul morții sau din momentul intrării în moștenire?







AD - După ce ai aplicat unui notar despre acceptarea moștenirii, ai intrat deja în ea.

Obligația de a plăti impozite revine moștenitorilor de la data decesului testatorului.

Natalia: - O bunică familiară vrea să aranjeze un contract de donare a unui apartament mamei mele. Dar bunica are o fiică pe care nu vrea să o lase. Poate o fiică să concureze un contract de cadou după moartea bunicii ei?

AD - Fiica are dreptul să se adreseze instanței, cu toate acestea, în cazul în care acordul de cadouri este formalizat în conformitate cu toate cerințele legii, probabilitatea de recunoaștere a contractului ca fiind nevalidă este extrem de mică.

Elvira Anatolevna Soverneva: - Bunicul meu poate aranja un apartament înzestrat pentru mine în timp ce se află într-un alt oraș?

AD - Pentru contractul de licență oferindu-vă împreună cu bunicul meu ar trebui să se aplice personal la un notar, sau bunicul poate da puterea de avocat unei terțe persoane, care în numele bunicului său vă va da un apartament.

Olenka: - 4 ani în urmă, tatăl soțului meu a murit. Prin moștenire a fost un apartament și o casă, mai există și moștenitori - frate, soră și mamă.

Acum 3 ani, soțul și fratele său au scris o respingere a moștenirii, pentru că mama a promis să dea apartamentul soțului ei pe o donație - dar nu a făcut-o. Mai mult, ea însăși nu a intrat încă în moștenire. Soțul meu poate scrie acum o cerere de moștenire? În apartamentul în care locuiesc, soțul meu și trei dintre copiii noștri minori, toți sunt înregistrați în acest apartament.

AD - Pentru a intra în moștenirea, soțul / soția nu va putea, deoarece conform părții 3 din art. 1157 din Codul civil al Federației Ruse, "renunțarea la moștenire nu poate fi ulterior modificată sau reluată".

Galina Kulgavtseva: - Bunica mea avea doi fii, unul dintre ei fiind tatăl meu, care murise deja. Locuiește într-o casă privatizată, bunica, soțul ei decedat și tatăl meu decedat au participat la privatizare.







Acum locuiește singură în această casă și o va dezabona în favoarea celui de-al doilea fiu, care nu a participat la privatizare. În același timp, bunica mea spune că nu am dreptul la o casă și nu voi obține nimic. Spune-mi, am dreptul la o casă sau o parte din ea?

AD - Ai dreptul de a moșteni cota care aparține tatălui tău decedat, iar în cazul în care tatăl tău a murit înainte de bunicul bunicului tau poate moșteni o parte a dreptului de reprezentare la egalitate cu bunica lui.

Anna: - Tatal meu vitreg ma asigurat ca daca moare, pamantul meu va fi dat mamei mele. Proprietatea a fost înregistrată atunci când mama și tatăl vitreg erau deja căsătoriți, dar în toate documentele proprietarul este tatăl vitreg.

Documente care confirmă faptul că mama mea a luat parte la achiziționarea unui teren, nu. Și are doi fii adulți. La ce mă pot baza?

AD - În cazul morții tatălui tău vitreg, mama ta va fi capabilă să aloce o cotă maritală, adică jumătate din teren. Dacă tatăl vitreg nu scrie o voință, atunci jumătate din el va fi împărțit între moștenitorii primei etape (copii, soț / soție și părinți).

Vintabru22: - La înregistrarea moștenirii, notarul a cerut documente pentru apartamentul moștenit, care au fost pierdute.

Cum sa fii? Restaurați documentele pentru un apartament? Un notar trebuie să aibă un dosar ereditar fără documente? Sau există o altă soluție la această problemă?

AD - Bună. Un notar are dreptul de a deschide un dosar ereditar fără documente care să confirme deținerea proprietății deținutei. Și deja în cazul ereditar pentru a ajuta moștenitorii cu colectarea de documente, care au emis solicitări relevante către autoritățile competente.

Victor Sh. - Încercăm să deschidem un caz de moștenire după moartea mamei. Notarul ne refuză, nu.

În certificatele noastre de naștere în certificatul de moarte a mamei, numele mamei este scris diferit (o diferență într-o singură literă). Notarul propune să vină după corectarea greșelilor, dar vom pierde termenul de intrare în moștenire în 6 luni. Este intitulat notarul?

Bagira5789: - Am moștenit o casă în regiunea Vladimir.

Pot pretinde moștenirea de la un notar din Chelyabinsk? Sau pentru aceasta este necesar să mergem la locația moștenirii?

AD - Puteți deschide moștenirea la ultimul loc de reședință al decedatului.

Vladimir Mareyev: - Mama vrea în cazul în care moartea ei să părăsească apartamentul pentru mine, apartamentul este încadrat pentru el și nu privatizat. De unde să încep? Poate ar trebui să rescriu un apartament în numele meu sau să fac un cadou?

AD - În cazul în care sunteți înregistrat în acest apartament și mama dvs. este de acord că ea a fost privatizată pentru dvs., ea poate refuza să participe la privatizare și veți fi singurul proprietar.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: