Copa del sol 2018 este

• Turneul este format dintr-o etapă de grup și o rundă de play-uri.
  • În turneu participă 8 echipe, câte patru echipe în fiecare grup.
  • În etapa de grup, echipele efectuează un meci cu fiecare participant din grupul lor.
  • Pentru victoria în meci în etapa de grup se acordă 3 puncte, pentru egalitate - 1 punct, pentru înfrângere - 0 puncte.
  • Durata meciului este de 90 de minute. În cazul unei remizări în jocul din playoff în minutul 90, se joacă un penalty.
  • Runda de playoff constă în meciurile finale, pentru 3-4, 5-6, 7-8 locuri. În finală, două echipe ocupă primul loc în grupul lor.
  • Câștigătorul în fiecare grup este determinat de numărul mai mare de puncte. În cazul egalității de puncte, se ia în considerare diferența dintre golurile marcate și cele pierdute. Dacă acești indicatori sunt egali, atunci câștigătorul este determinat de numărul de goluri marcate. În cazul în care indicatorii de mai sus nu au reușit să determine câștigătorul, atunci cea mai bună diferență de gol în întâlnirile personale dintre cele două echipe, un număr mai mare de goluri în întâlnirile personale dintre echipe. În cazul indicatorilor egali, câștigătorul este determinat de remiză, condusă de comitetul de organizare a turneului.
  • Un jucător care primește două cartonașe galbene în două meciuri diferite ignoră următorul joc. Un jucător care primește două cartonașe galbene sau un cartonaș roșu într-un meci este eliminat din teren și ignoră următorul joc.
  • Comitetul Disciplinar poate impune sancțiuni suplimentare jucătorului.

Fondul premiului

Fondul de premiere al turneului este de 2 milioane de coroane suedeze.

Locul 1 - 600 000 de coroane; Locul 2 - 400 000 de coroane; Locul 3 - 250 000 de coroane; Locul 4 - 200 000 de coroane; Locul 5 - 170 000 de coroane; Locul 6 - 150 000 de coroane; Locul 7 - 130 000 de coroane; Locul 8 - 100 000 de coroane.

Stadiul grupului

Grupul albastru

miner

Copenhaga

calmar

Molde

Și - jocuri, B - câștiguri, N - remize, P - pierderi, M - diferența de goluri, O - puncte