8 Strategii eficiente pentru extinderea bazei de clienți

Dacă aveți un cuplu de clienți obișnuiți cu care vă desfășurați în mod regulat tranzacții de afaceri, atunci este timpul să extindeți baza de clienți. O rețea în creștere înseamnă întotdeauna mai multe oportunități de creștere și dezvoltare a brandului dvs.







În plus față de apelurile aleatorii obișnuite, evenimentele de cercetare și de rețele, există multe modalități prin care puteți să vă extindeți baza de clienți, iar afacerea dvs. vă va mulțumi pentru acest lucru.

Am cerut opt ​​antreprenori de la FounderSociety (TEO) pentru a răspunde la următoarea întrebare:

Întrebare: Care este un sfat pentru diversificarea bazei dvs. de clienți?

1. Identificați-vă nișele

Clientul meu a fost prea diversificat la începutul activității. Și mentorul meu mi-a recomandat o dată, pentru a stabili cinci nișe, că acesta este un factor-cheie pentru succes. În primul rând, determinați piața sau piețele pe care doriți să le participați. În al doilea rând, explorați piața (piețele) și nevoile acestora. În al treilea rând, decideți asupra pieței (piețelor) pentru apelurile cu oferte comerciale, mesaje de poștă electronică, evenimente de rețea și evenimente. Și - mergeți! Concentrați-vă pe anumite piețe și veți colabora cu aceste piețe. - Angela Delmedico, Elev8 Consulting Group.

2. Participați la o varietate de evenimente și întâlniri de afaceri

Odată am fost foarte norocoasă și sa întâmplat la un eveniment care nu era dedicat tehnologiei, adică nu a fost orientat spre direcția afacerii mele. În orașele mari, au loc numeroase evenimente diferite, cu teme diferite - pe tema artei, muzicii și divertismentului. Aceste evenimente atrag mulți profesioniști diferiți din diferite industrii care au anumite interese comune. Am întâlnit unii dintre clienții mei preferați în locațiile cu muzică live. - John Bradford, Colab.







3. Studiați și aflați-vă principalul client din toate părțile

4. Identificați companiile care au succes în nișă

firma Kuli Kuli vinde produsele sale în 800 de magazine de produse naturale. Recent, ne-am dat seama că ne-ar dori să se asigure că produsele noastre au luat în studiouri de yoga, săli de sport și alte instituții de fitness, în cazul în care produsele noastre vor fi pe rafturi. Am aflat cine este în prezent cele mai bune companii pentru vânzarea de astfel de produse în aceste locuri, au fost intervievați pentru a obține informațiile necesare, care a ajutat să dau seama cum aceste companii au obținut rezultate similare. - Lisa Curtis, Kuli Kuli.

5. Faceți-vă propria cercetare

Dacă nu știți sigur că cineva va cumpăra ceea ce vindeți, atunci va fi un proces dureros și de lungă durată. Doar pentru că, de exemplu, presupuneți că adolescenții vor cumpăra cu siguranță ceea ce vindeți, nu înseamnă că ei vor cumpăra de fapt bunurile dvs. Trebuie să efectuați cercetări și să colectați date și informații în avans pentru a identifica corect și a extinde baza de clienți. - Ben Walker, Transcrierea Outsourcing, SRL.

6. Diversificați-vă prezența și influența

7. Colaborați cu alte companii

8. Faceți conexiuni

Creați-vă rețeaua creând conexiunile necesare. Veți vedea ce oportunități uimitoare vă pot deschide atunci când stabiliți contacte cu persoane, organizații sau comunități. Este foarte important să faci tot ce este mai bun pentru a studia, în primul rând, și a înțelege cealaltă parte. Dacă aveți o înțelegere a punctului lor de vedere și vor avea o idee a voastră, atunci veți avea situații și perspective evidente reciproc avantajoase. - Max Corcy, Tiger Prop.

Navigare după înregistrări







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: