4 modalități simple de depășire a oboselii

Nu te speria. Suntem siguri că nu vă place foarte mult dulciurile și făina și veți reuși cu ușurință fără ele. Deși în doze mici se cunoaște că glucoza stimulează creierul, după trecerea barieră hemato-encefalică (cu alte cuvinte, dacă este obeză), începe să interfereze cu procesul de gândire, mai ales dimineața. Dar există câteva cereale pentru micul dejun, de exemplu, fulgi de porumb sau muesli - o idee, deși nu cea mai plăcută, dar utilă. Astfel de carbohidrați sunt descompuși încet, iar glucoza, care intră treptat în sânge, nu are timp să depășească bariera.







Este greu să mă forțez să lucrez luni, ca să nu mai vorbim de duminică? Cu siguranta ti se pare ciudat, pentru ca ai avut un somn bun. Nu veți crede, dar asta e totul. Dacă vă ridicați zilnic la zece ani și în zilele în care dormiți înainte de cină, probabil că aveți un dezechilibru hormonal. Cercetătorii de la Dexterous dau vina pe vina pentru cortizol - un hormon, inclusiv pe cei responsabili pentru starea de vivacitate. Dacă vă treziți timpul obișnuit de trezire, corpul începe mai târziu să producă cortizol și nu are timp suficient pentru a stoca suficient de mult. Rezultatele pot fi manifestate în ziua următoare.







Și iată un alt obișnuit, dar de aceea sfaturile de lucru. Dacă o mulțime de probleme ți s-au adunat, cauza oboselii este clară, ca și soarele într-o dimineață înghețată. Unul dintre efectele stresului (stresul rău) asupra corpului este o încălcare a respirației. Și tu și trupul nu trebuie să-l urmărești, ci în zadar. Faceți-i un obicei să stați pe scaun o dată pe zi și să respirați cât mai adânc și chiar mai mult posibil. O jumătate de oră. Această metodă, apropo, funcționează mai bine decât dozele de șoc de cafea și energie (pe termen lung, alcaloizii agravează doar oboseala).

Te-ai gândit vreodată la cât de multă apă bei pe zi? (Aceste cuvinte ne-am dorit să începem acest lucru, dar apoi am făcut acest lucru.) Faptul este că deshidratarea nu se poate manifesta clar. Cu toate acestea, dacă nu beți 1,5-2 litri de apă (nu ceai și cafea) pe zi, densitatea sângelui se va schimba și veți începe să vă obosiți mai repede decât de obicei.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: