4 Cel mai simplu mod de a vă proteja site-ul este blogul constructorului site-ului

4 Cel mai simplu mod de a vă proteja site-ul este blogul constructorului site-ului
Astăzi, mai mult ca niciodată, este necesar nu numai să se asigure că funcțiile și funcțiile site-ului funcționează corect, dar și securitatea site-ului. Din ce în ce mai mult, puteți auzi despre hacking-ul anumitor site-uri. În unele cazuri, desigur, acest lucru nu este adevărat și este doar un PR, dar există cazuri reale de hacking, este incontestabil.







Așa că astăzi am decis să vă spun despre câteva modalități de a vă proteja site-ul de hacking, pe care l-am găsit pe Internet și pe care îl pot oferi.

Protejăm fișierul de configurare de acces neautorizat

De obicei, în toate fișierele normale de configurare CMS sunt protejate de ochii inutili. Dar protecția suplimentară nu este niciodată inutilă. Și nu fiecare CMS are o astfel de protecție și nu fiecare gazdă interzice conectarea fișierelor la distanță sau a fișierului său la un server de la distanță.

Pentru a proteja fișierul de configurare de acces neautorizat, vom folosi fișierul .htaccess. Pentru aceasta, dosarul trebuie scris:







Unde filename.php este numele fișierului de configurare. De exemplu, în WordPress va trebui să introduceți wp-config.php în locul celui existent.

Interzicerea accesului direct la un anumit fișier php

Dacă nu doriți ca utilizatorul să deschidă direct un fișier php, de exemplu, același fișier de configurare, puteți adăuga următoarea verificare la începutul acestui fișier:

Unde filename.php este fișierul pe care doriți să îl protejați.

Vechi mod vechi de modă de a proteja directoarele - adăugați un fișier index.html gol în fiecare folder. Dar aceasta este o ocupație destul de lungă și obositoare. Deși poate fi automatizată, o vom face diferit și vom folosi din nou fișierul .htaccess. adaugându-i o singură linie:

Această metodă este concepută pentru a proteja impotriva spammerilor sau a roboților care sunt obraznici pe site-ul dvs. Pentru a proteja, trebuie să adăugați următorul fișier magic în fișierul .htaccess:

Metode de protecție suplimentară a sitului

În timp ce scriu această postare, am găsit un subiect interesant într-un forum cu același nume (cu un paragraf), în care sunt descrise și afișate câteva metode "non-standard" pentru protejarea site-ului. De asemenea, merită citit și amintit, căi destul de utile.

Vorbind despre anumite motoare și platforme

În ceea ce privește WordPress, vă sugerez să citiți un articol postat pe întregul site bine-cunoscut al lui Habrahabra, care spune aproximativ 10 trucuri pentru a proteja un blog pe platforma WordPress.

Din copilăria mea nu sunt prieteni cu grafică și fotografie, dar îmi pare foarte rău. Dar cine are tendința de a face asta, atunci poți lua cursuri de fotografi. Chiar dacă prin profesie nu faceți acest lucru, va fi foarte util pentru dezvoltarea generală.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: