21 (571)

Autostrada Rublevo-Uspenskoe și împrejurimile sale sunt cunoscute în popor ca habitat al celor puternici. Puțini oameni știu că însăși conceptul de "Rublevka" ca simbol al bogăției, succesului și selectivității a intrat în circulație cu mâna ușoară a colegului nostru jurnalist nu cu mult timp în urmă - acum cinci ani. Cum sa schimbat viața în această "șoc de cinci ani a capitalismului" pe o singură bucată de patch, scumpă în toate privințele, în apropierea ținutului Moscovei? Când se va sfârși epoca de aur? Acest "rezultat" a fost spus de locuitorii planetei, numit Rublevka







21 (571)

Observator nr.1: imparțial

- Rublyovka nu este numai diamante, - spune Eduard Dorozhkin. - Nu ne prefacem că suntem într-un spațiu liber de îngrijorări. Locuitorii locali au exact aceleași probleme de zi cu zi ca și ceilalți. De asemenea, avem acoperișuri, există probleme cu calitatea apei, în unele sate este chiar adus de tancuri. Știți că, de exemplu, Rublyovka are dificultăți la canalizarea centralizată? Există probleme serioase cu electricitatea - imaginați-vă, la rețea, care în timpul sovietic a oferit un mic sat, conectat zeci de bazine!

21 (571)

Infracțiunea pe Rublyovka, desigur, mai puțin decât în ​​alte locuri, dar este. Doar structura sa este diferită. Există puține infracțiuni interne și înjunghiere, dar există crime specifice zonei. De exemplu, atacurile țintite de jaf pe case. Acum două luni, trei furturi au avut loc în cea mai scumpă așezare din Rublyovka în două zile. Avem, de asemenea, o bandă de hoți de respect, care își plătesc întotdeauna facturile în restaurante, conduc mașini bune, dar își curăță în mod inteligent buzunarele. O mulțime de oameni au suferit de pe urma activităților lor timp de mai multe luni. Din câte știu, banda nu a fost încă prinsă. În general, toată lumea rezolvă problema siguranței proprii. Iar vigilența și precauția exagerate au condus la izolarea persoanelor în vârstă și la copiii locali și la o lipsă acută de comunicare. Descendenții locuitorilor locali merg la școlile private, care sunt foarte numeroase aici și mai multe persoane sunt angajate în clase. Clasele mici, desigur, oferă oportunitatea de a dezvolta personalitatea și individualitatea studenților, dar nu este necesar să vorbim despre stabilirea unei prietenii ca în școli obișnuite. Bărbații și fetele din Rublyovka, care sunt acum în vârstă de 18-19 ani care au plecat în străinătate pentru a studia, nu doresc să se întoarcă, dar intenționează să se stabilească în același Londra. Și pentru că există pericolul ca toate aceste conace cu aurire în câțiva ani să fie golite.

Observator nr. 2: indignat

Odată cu apariția Muntelui Nikolina, unde se află casa renumitului pianist Nikolai Petrov, o poveste foarte interesantă este legată. Anterior, vechii nikologori trăiau în locul unde se află acum sanatoriul "Barvikha". Dar intr-o zi oamenii au venit la ei, care au decis sa construiasca un sanatoriu pentru membrii de partid aici. În schimb, rezidenților indigeni li sa permis să aleagă un alt loc pentru casele lor. Și nikologortsy sa apucat pe schiuri și sa dus la câmpul de unde trece acum autostrada Rublevo-Uspenskoe. Au fost aici. Odată ce erau doar 150 de oameni pe Muntele Nikolina, acum câteva mii. Dar toate conacele care au crescut în ultimii cinci ani, potrivit unui muzician respectat, sunt un exemplu de încălcare gravă a legilor.

21 (571)

- De-a lungul timpului, nu a fost posibil de a construi, Nikolina Gora a fost întotdeauna considerat o zonă de apă și de protecție a naturii din Moscova, - se plânge Nikolai Petrov. "Dar acum totul a devenit posibil pentru noi, iar noi, locuitorii indigeni ai acestor locuri, ne sufocăm treptat cu permisivitate. Sub comuniști, candidatura fiecărei persoane care a aderat la o cooperativă locală de dachi a fost aprobată de Kremlin. Și dacă, mai devreme, am venit la plajă, erau toți - nikologorii. Și acum pe plajă niște "tauri" cu siguranță, visând la această plajă să cumpere prin orice mijloace. Odată cu prăbușirea Uniunii, a început aici plinarea plină de resurse naturale. Patru ani la rând, am fost președinte al unei cooperative locale de dachi, în fața ochilor mei copacii au fost stropiți cu un gândac de coajă pentru a le reprezenta ca fiind infectați, tăiați și construiți case în acest loc. Acum a existat un scandal de peste 22 hectare de teren. Ei au fost atașați la Nikolina Gora și i-au revândut imediat veteranilor și pensionarilor mitic. La rândul lor, noii proprietari au vândut imediat acest teren. Și ea, apropo, este una de stat. Cu toate acestea, este practic imposibil să se atingă adevărul.







Bătălia teribilă este nelegiuirea, care se creează pe drum. Există blocaje spontane și există și cele pe care poliția le face în mod intenționat. Aceasta este o rușine când autostrada Rublevo-Uspenskoe este închisă câteva ore și cinci sute de mașini stau în așteptarea unei autostrăzi goale. Dacă mai devreme am luat pe drumul spre Moscova luând în considerare ora de trafic, acum și pentru doi nu puteți obține.

21 (571)

Înainte, nu am închis ușile la case, dar acum trebuie să blocăm totul. Recent a jefuit o taxă de inspector de taxe. Bandiții au intrat în casă, au legat-o pe toți, i-au pus pe podea și au luat o mulțime de lucruri. Locuitorii nu au depus o cerere la poliție, deoarece ar fi multe întrebări: de unde sunt toate lucrurile bune? Din fericire, eu nu fac parte din lumea "cuștii de aur". Aceasta este o societate complet diferită în care eu, un om crescut în tradițiile inteligenței rusești, nu are loc. Prin urmare, am fost înconjurat de un gard mare și am încercat să comunic cât mai puțin cu vecinii mei.

Adevărat, există și momente pozitive - odată cu apariția bogățiilor nouveau, infrastructura de pe Rublyovka sa îmbunătățit considerabil. Anterior, toți transportam produse din Moscova. Acum există multe supermarketuri, restaurante și centre de divertisment. Pot comanda sushi și îmi va fi livrat în cincisprezece minute.

Și totuși, oamenii fug de aici. Acolo, unde este mai calm, mai liber și mai liniștit. Pentru că aici case au început să construiască literalmente unul pe altul - în Zhukovka deja nu există nicăieri să scuipe. În fiecare zi este transmisă o notă peste gard cu propunerea de a vinde site-ul. Iar prețurile au ajuns la 100 de mii de dolari pentru o sută. Dar pentru mine, Rublevka este casa care ma salvat de la emigrare. În perioada dificilă, când au închis ieșirea din țară, am petrecut seri lungi aici, doar m-am așezat și m-am gândit. Am locuit aici de peste 30 de ani și nu intenționez să plec de aici.

Observator nr. 3: Închis

21 (571)

- Acum cinci ani, locuitorii din Rublyovka au trăit în nota "cuștii de aur", - își amintește Arthur Costin. "Locuitorii locali nu erau atât de mulți ca acum, și de aceea se cunoșteau cel mai mult. Soțiile oligarhilor, plictisite într-un restaurant de pe verandă, se distrau cu bârfe. Seara, cu ajutorul cuvântului din gură, întregul district cunoștea deja cele mai recente știri: cine a adormit cu cine și chiar ce calitate are mirosul de cocaină al vecinului.

Observatorul nr. 4: dezamăgit

21 (571)

Un interesant fapt: acum în Rublyovka aproape fiecare casă are un sistem "de casă inteligentă". Dar ei știu cum să o folosească. A deveni bogat a fost mai ușor și mai rapid decât trecerea prin educația tehnică.

21 (571)

La Rublevka, chiar să moară pur și simplu nu este posibil. Un om foarte faimos și bogat a murit după o boală lungă și incurabilă. În voință, el a scris prietenilor săi că o comemorare pentru el trebuie să fie în mod necesar distractivă. Pentru a face acest lucru, în casa unde a decedat, a strigat invitați și a arătat vedetele de afaceri. În final, toată lumea a trebuit să vă mulțumească proprietarului casei. În plus, a fost invitat la petrecere unul dintre gazdele pline de farmec. Fără a oferi detalii, i sa spus că are nevoie de o petrecere privată. Dar în căutarea confortului, Telediv a pierdut într-un conac uriaș și a rătăcit accidental în cameră, unde sicriul a fost "inițiatorul sărbătorii". Fata de umor nu a apreciat și a chemat poliția. Acest lucru ar putea fi doar pe Rublyovka. În general, una dintre activitățile preferate ale rezidenților locali este organizarea de mitinguri și surprize. Fanii de frică trăiesc aici.

Cred că excluziunea primară din jurul orașului Rublevka trece. Astăzi nu mai este o zonă economică specială. Acesta este, se poate spune, un cartier subcultural, care este încă prestigios și arată nivelul venitului unei persoane, dar nu și calitatea vieții sale. În câțiva ani, Rublevka va deveni un loc în care nu vor trăi cei mai cultivați și nu cei mai renumiți oameni. Mai degrabă, vor fi domni care sunt orientați spre un fel de mit plecat. De aceea, Rublevka va avea un lux luxos, va pierde în mod inevitabil semnificația sa ca cel mai prestigios loc din regiunea Moscovei.

21 (571)

Am plecat la Moscova noaptea târziu. În spatele ei rămânea planeta Rublevka, iluminată de ferestrele panoramice ale cabanelor, semnele neonului de cluburi de noapte și vitrinele buticurilor pline de farmec. Protejat și lipsit de apărare, tentant și dezgustat, poetic și vulgar. La fel ca misteriosul suflet rusesc.

Cu participarea lui Gregory Sanin







Trimiteți-le prietenilor: