13 Particularități ale versului Onegin din stanca genului Singularitatea romanului

Gama de stil narativă este extrem de largă - de la un nivel ridicat, piercing liric la un poet extrem de realist și cu adevărat satiric pictează o imagine realistă a vieții timpului său și creează o imagine a interlocutorului luminos, fermecător.







Pentru a menține cititorul în suspans pe tot parcursul lucrărilor poetice ale acestei dimensiuni Pușkin a fost posibilă datorită invenției noi, cel mai lung verset din poezia rusă - chetyrnadtsatistrochnoy „strofă Oneghin“. Acesta utilizează toate tipurile clasice de rima: primul catren - rima cruce, al doilea - perechea rima, a treia - care acoperă și în sfârșit, asociat cuplet pereche consonanța. Aproape întregul roman este scris în aceste stanzuri cu un sistem stricte de rimă, cu un iambic cu patru picioare. Pușkin a ales cu bună știință această mărime: este foarte convenabil pentru a transporta narativ, el este energic, elastic, adăpostește în diferite nuanțe de sentimente de liric delicat, de gândurile de vis și filosofice la izbucniri de furie, resentimente, la expresia ironie, percepția satiric. Pe măsură ce Pushkin schimbă cu pricepere ritmul, intonația, vocabularul, care vă permite să reflectați lumea în toată diversitatea ei. În plus, fiecare stâncă este un capitol separat. Și permite poetului liber să dezvolte episoadele individuale ale narațiunii, dacă este necesar, și distragerile deoparte, introduceți gândurile tale despre acest lucru sau că fenomenul de viață, fără a întrerupe firul principal al poveștii.







Cântarea iobagilor, care echivala cu starea mentală confuză a Tatianei, cade și din desenul romanului. Ritmul este lent, croonând. Restul primei strofe ( „Unchiul meu reguli mai echitabile atunci când nu este o glumă a fost bolnav.“) La cele mai recente Pușkin a trecut stilul narativ și dimensiunea. Ultimele linii ale romanului sunt scrise cu același iambic energetic:

Ferice de cine este sărbătoarea vieții devreme

Stânga, nu terminând până la partea de jos

Un pahar de vin plin,

Cine nu și-a terminat romanul

Și dintr-o dată am știut să mă despart de el,

Cum sunt cu mina lui Onegin.







Trimiteți-le prietenilor: