100 de consilii și

Să nu ai alți dumnezei înaintea mea.


Nu te face un idol. ; Nu le închinați și nu le slujiți.


Nu luați în zadar numele Domnului, Dumnezeului vostru.








Adu-ți aminte de ziua Sabatului ca să o păstrezi sfinți; Șase zile veți lucra și veți face toată lucrarea voastră în ele, iar ziua a șaptea va fi un Sabat pentru Domnul, Dumnezeul vostru; nu faceți nici o lucrare în ea.


Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta.


Nu aduceți martori mincinoși împotriva aproapelui.


Nu râvni casa aproapelui tău; nu poftești nevasta aproapelui tău, nici ogorul lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreunul din dobitoacele lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.

1. Toată lumea care este furioasă cu fratele său în zadar este supusă judecății;

2. Oricine își divortează soția (cu excepția crimei de adulter), îi dă motivul să comită adulter; și oricine se căsătorește cu o persoană divorțată comite adulter.

3. Nu jurați deloc: nici cerul. nici pământul. nu jurați de cap, pentru că nu puteți face un păr alb sau negru. Dar poate cuvântul tău să fie: Da, da; nu, nu; dar ce este dincolo de asta, apoi de cel rău.

4. Dăruiți-vă celui care vă dă și celui ce dorește să vă ia de la voi, nu vă întoarceți.

5. Când faci milostenii, nu-ți sufli nasul ca făcând ipocriții. astfel încât oamenii să-i glorifice.

6. Când vă rugați, intrați în camera voastră și vă închideți ușa, rugați-vă

7. Dacă iertați oamenilor greșelile lor, și Tatăl vostru cel ceresc vă va ierta.

8. Când repede, nu fiți plictisiți ca fățarnici, căci ei iau fețe dureroase ca să apară oamenilor pe post

9. Nu vă lăsați să vă adăpostiți comori pe pământ, unde distrug molia și rugina și unde hoții se sparg și fură,

10. Nu vă îngrijorați mâine, căci mâine se va ocupa de sine: este suficient pentru fiecare zi de îngrijire a acestora.

11. Nu judecați, ca să nu fiți judecați,

--- căci cu ce judecată veți judeca, veți fi judecați; și cu ce măsură măsoară, va fi măsurată pentru voi.

--- Și ce părere ai la mote în ochiul fratelui tău și nu te simți un jurnal în ochiul tău?

---.Frățioarele! scoateți mai întâi jurnalul din ochi, apoi veți vedea cum să scoateți picătura din ochiul fratelui vostru.

12.Do nu da ceea ce este sfânt câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare, și se vor întoarce din nou și vă sfâșie.

13 Cereți-vă, și vi se va da; caută, și veți găsi; bat, și vă va fi deschis

14. în tot ceea ce vrei, ca oamenii să acționeze cu tine, așa și tu și ei, căci aceasta este legea.

15. Introduceți poarta îngustă. deoarece poarta este îngustă și îngustă este calea care duce la viață și puțini îi găsesc.

16. Împărtășește pe proorocii mincinoși care vin la tine în haine de oi, dar înăuntru ei sunt lupi răpitori. Prin fructele lor îi veți recunoaște. Un copac bun nu poate aduce roade rele, nici un pom bun nu poate aduce roade rele.

Din (1 Corinteni)

"Dacă vorbesc cu limbile oamenilor și a îngerilor, dar nu am dragoste, atunci eu sunt un cuplu de zgomot sau un chimbal clanging".


Dacă am darul profeției și cunosc toate secretele și am toată cunoștința și toată credința, așa că pot să rearanjez munții și nu am dragoste, atunci nu sunt nimic.


Și dacă îmi dau toate bunurile și dau trupul meu pentru ardere și fără dragoste, nu-mi este de folos.








Dragostea este multă suferință, milostivă, dragostea nu invidie, dragostea nu se laudă, nu se mândrește,
Nu fiți nepoliticoși, nu vă căutați pe voi, nu vă iritați, nu vă gândiți rău,
El nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr;
totul acoperă, crede totul, crede totul, tolerează totul.
Dragostea nu reușește niciodată, deși profețiile vor înceta, iar limbile vor fi tăcute, iar cunoașterea va fi desființată ".

"Dar, pentru a evita curvarea, toată lumea are soția sa și fiecare are propriul soț.
Soțul îi dă soției soția; ca o soție soțului ei.
O soție nu are putere asupra trupului ei, ci soțul ei; și soțul nu are putere asupra trupului său, ci a soției sale.
Nu vă îndepărtați unul de celălalt, dacă nu sunteți de acord, pentru o vreme. și apoi să fiți împreună din nou, ca Satan să nu vă ispitească cu incontinența voastră ".

"Cine crede că știe ceva, el încă nu știe nimic cum ar trebui să știe".

"Căci omul nu este din femeie, ci femeia bărbatului;
și nu soțul a fost creat pentru soție, ci soția pentru soț. "

"Și acum sunt aceste trei: credință, speranță, iubire, dar dragostea lor este mai mare".

"Nu vă înșelați: comunitățile rele corupau morale bune".

"Vanitatea deșertăciunilor, vanitatea deșertăciunilor - totul este o vanitate!"

"Ceea ce a fost, va fi; și ce sa făcut, se va face, și nu este nimic nou sub soare. "

"Există un vânt la sud și trece la nord, se învârte, se învârte în cursul său, iar vântul se întoarce în cercurile sale."

“. avantajul înțelepciunii asupra stupidității este același cu avantajul luminii înaintea întunericului. "

"Pentru toate lucrurile este timpul și timpul oricărui lucru sub cer:

timpul să se nască și timpul să moară; un timp pentru a planta, și un timp pentru a scoate planta;

timp pentru a ucide și timp pentru a se vindeca; timp pentru a distruge, și timp pentru a construi;

un timp pentru a plânge și un timp pentru a râde; un timp pentru a plânge și un timp pentru a dansa;

timp pentru a împrăștia pietre, și un timp pentru a colecta pietre; un timp pentru a îmbrățișa și un timp pentru a evita îmbrățișarea;

timpul de a căuta și timpul de pierdut; timp pentru a salva, și timp pentru a arunca;

timpul de rupere și timpul de coasere; timpul să fie tăcut și timpul să vorbim;

un timp pentru a iubi și un timp pentru a urî; timp pentru război și timp pentru pace. "

"Două sunt mai bune decât una; pentru că au o bună răsplată în munca lor:

Căci dacă cineva se prăbușește, celălalt își va ridica însoțitorul. Dar vai unuia, cînd cade, dar celălalt nu este, care să-l ridice.

De asemenea, dacă doi oameni se află, apoi căldură; dar cum se poate menține cald?

Și dacă un om va birui unul, atunci cei doi vor sta împotriva lui; și firele, de trei ori răsucite, nu vor fi rupte mai devreme ".

"Toată lucrarea omului este pentru gura lui, dar sufletul lui nu este mulțumit".

"Inima celor înțelepți este în casa de doliu, dar inima nebunilor este în casa bucuriei".

"Nu spuneți:" De ce au fost aceste zile mai vechi mai bune decât cele prezente? ", Căci nu din înțelepciunea pe care o întrebați.

"Nu fiți prea stricți și nu vă expuneți prea înțelept; de ce ar trebui să te distrugi?

"Nu vă predați păcatului și nu fiți nebuni: de ce nu muriți în timpul vostru?"

"Pe pământ nu este niciun om neprihănit care să facă bine și să nu păcătuiască"

“. și am descoperit că femeia este moartă amărâtă, pentru că ea este o plasă, iar inima ei este capcană, mâinile ei sunt legături; binele va fi mântuit de ea și păcătosul va fi prins de ea. "

"Și am lăudat veselia; pentru că nu există nici o mai bună este pentru un om sub soare, cum să mănânce, să bea și să fie vesel: ea îl însoțește în lucrările în zilele vieții sale, pe care îl dă Dumnezeu sub soare ".

"Du-te, mânca-ți pâinea cu bucurie și bei vinul cu bucurie din inimă, când Dumnezeu este mulțumit de faptele tale".

"Bucură-te de viață cu soția pe care o iubești, în toate zilele vieții tale zadarnice și pe care ți-a dat-o Dumnezeu sub soare pentru toate zilele tale zadarnice; pentru că este partea voastră în viață și în munca voastră când lucrați sub soare. "

„Așa că m-am întors și am văzut sub soare că nu la funcționare rapidă, nu curajos - victoria nu este înțelept - pâine, și nici nu încă - bogăție și calificare - favoare, dar timpul și șansa se întâmplă să-le pe toate.“

"Cuvintele înțelepților, vorbite în liniște, sunt auzite mai bine decât strigătul domnului printre nebuni".

„Bucură-te, tinere, în tinerețea ta, fii cu inima ta să te înveselească în zilele tinereții tale și umblă în căile inimii tale și în vederea ochilor tăi; știți doar că pentru toate acestea, Dumnezeu vă va aduce în instanță. "

"Nu există nimic secret care să nu fi devenit evident, și nimic nu este ascuns care nu ar ieși".

"Nimic care nu intră într-o persoană din afară poate să-l pângărească, dar ceea ce vine de la el, atunci defăimă o persoană".

"Dacă cineva are urechi să audă, să audă!"

"Cu ce ​​măsură veți măsura, vă va fi măsurată și vă va fi adăugat celor ce aud."







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: