10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil

Păsările sunt adesea asociate cu un sentiment de calm, ele sunt primul lucru pe care îl auziți într-o zi însorită când vă treziți dimineața sau când faceți o plimbare în parc. Dar ele pot fi, de asemenea, foarte crud, lăsând în urmă moartea și distrugerea.







În ciuda faptului că sunt capabili de o mare varietate de cruzimi, acesta este un fel de confirmare a faptului că trăim într-o lume în care tendința sportului darwinian este trasată în mod clar, când supraviețuiește cel mai puternic.

Aici sunt zece specii de păsări pe care trebuie să le evitați.

10. Pescărușul

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Puteți presupune că cel mai rău lucru pe care pescarii îl pot face este să vă fure prânzul sau rahatul pe cap, dar acești locuitori ai plajelor au o parte întunecată care se ascunde sub pene. Și veți vedea acest lucru dacă vă veți cădea pe cuibul lor. Atunci când un pescar se simte amenințat de puii săi, poate străpunge un craniu uman cu o forță proprie și începe să prindă creierul.

9. Velociraptorul

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Da, au existat în timpuri străvechi, în aceeași perioadă ca și dinozaurii. Dar merită să se clarifice faptul că, spre deosebire de credința populară, luminată în "Parcul Jurasic", velikiraptory erau de fapt păsări cu pene ciupite, nu șopârle scalabile. Acestea au fost cele mai crude păsări ale tuturor timpurilor, chiar și astăzi reprezentanții răului de păsări răi nu le pot eclipsa. Erau incredibil de inteligenți, vânați în pachete (una dintre teorii) și aveau și gheare ascuțite cu gheare, cu care puteau foarte ușor să taie gâtul victimei. Iar victimele, ca regulă, erau dinozauri, nu șoareci de câmp și pești.

8. Falcon

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Această pasăre pradă păsărică pe microbii și pești mici, rupând carnea lor cu gheare incredibil de ascuțite. Datorită formei ciocului unic, pot rupe victima în regiunea măduvei spinării. Acestea sunt mașini de vânătoare, dotate cu funcții care le ajută în autosuficiența lor. Deși pot fi instruiți să vâneze pentru oameni, ei au încă un mare potențial, astfel încât pot provoca vătămări grave, în special atunci când sunt tineri.

7. Eel albastru

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil






În ciuda faptului că această pasăre mănâncă numai insecte, este înarmată cu un mecanism de autoapărare care îi ajută să se protejeze de cel mai grav pradator. Hrănirea unui anumit tip de gândac, care produce o componentă chimică specială care se transformă în corpul unei păsări într-o otrava, este, de fapt, periculoasă. Dacă o luați cu mâinile goale, atunci membrele devin imediat amorțite și toxinele intră în piele. Cine s-ar fi gândit că o pasăre atât de frumoasă ar putea provoca daune atât de grave pentru sănătate?

6. Sculptor de zbor

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Această pasăre, ca cea anterioară, este înarmată cu o toxină letală, comună printre broaștele otrăvitoare. Locuiește în pădurile tropicale și subtropicale din Indonezia, Australia și Papua Noua Guinee. Pasărea are o culoare de măslină, datorită căreia este bine camuflată pe copaci, producând un sunet muzical special, similar cu o sirenă.

5. Pitochu

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Aceasta a fost prima dintre primele trei păsări toxice descoperite, pielea și penele care purtau o otravă mortală. Locuitorii din Papua Noua Guinee o numesc "pasăre pentru gunoi", deoarece este necomestibilă. Aproape. Frații pot elibera pasărea din otravă, își pot scoate pielea și penele și se pot prăji pe cărbune. Dar, totuși, nu risca și nu mâncați altceva.

4. Vulturul

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Pericolul acestei păsări constă în potențialul său rău. Are o structură specială de cioc, gheare incredibil de ascuțite și o vedere mai incredibil de ascuțită, ceea ce îl face unul dintre cei mai grabi pradă în sălbăticie. El poate zbura și ține în cioc o carcasă de două kilograme a victimei. El este extrem de insatiabil, deoarece el este capabil sa manance aproximativ un kilogram de peste in patru minute. Aceste păsări sunt un simbol al puterii, sunt tratate atât de serios încât imaginea lor este prezentă pe brațele unor țări nenumărate.

3. Vulturul

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Aceste păsări arată dezgustător și amenințător. Ele pot fi găsite agățate și înconjurate de cadavre, pentru că sunt în mare măsură scobitori, aducând membrilor pachetului lor moartea, carnea care a început să se descompună. Mediul în stomac este extrem de acid, care îi protejează de bacterii, viruși și antrax, din care moare majoritatea celorlalte animale. În plus, urina lor este un agent puternic antibacterian care ucide orice murdărie neiertătoare.

2. Struțul

10 Păsări care ar trebui evitate - micul meu colț confortabil
Aceste păsări sunt cele mai mari din lume, creșterea lor poate ajunge la 2,8 metri și o greutate de 158 kg. Sunt foarte imprevizibile. Aceștia pot alerga timp de 10 kilometri la o viteză de 50 km / h, iar picioarele sunt atât de puternice încât pot ucide o hienă cu o singură lovitură. În plus, au gheare foarte ascuțite. Dacă nu aveau obiceiul "timid" de a-și ascunde capul în nisip, s-ar putea jura că ele nu sunt altceva decât un monstru alungit.







Trimiteți-le prietenilor: