10 chestii Chela private

FLB: Justiția din Kazahstan se îngrădește în jurul evenimentelor tragice de la granița de la un caz penal la altul


„“ Cu privire la Serviciul Grăniceri obișnuit al frunțile Kazahstan Vladislav - singurul supravietuitor al unui distrus avanposturile de pază de frontieră „Arkankergen“ - a adus zece cauze penale în acest sens, invocând avocatul lui Serik Sarsenova în conformitate cu Lenta.Ru ..

În afară de faptul că fruntea lor acuzat de uciderea camarazi, el acum, în special, este acuzat de asemenea, furtul (Parchetul susține că din comun a luat lucrurile personale ale soldaților morți), precum și stabilirea de foc la barăci (versiunea oficială, comun presupune el a început focul, după cum să tragi colegii de muncă).







Chelah, ne amintim, recent a refuzat confesiunile și a confirmat versiunea neoficială că avanpostul a fost atacat.

„A fost o filmare, el sa speriat și a fugit. - a spus mărturia lui avocat Sarsenov -. I-am spus, a fugit, și tot ce sa întâmplat în continuare, nu știu deja Când m-am întors, totul este minciună mort a luat un aparat de fotografiat, bani pune și spre stânga, apoi ... Ținuta a fost descoperit, el a renunțat și livrat lui „dacă este necesar“. " Asta este, din această versiune, rezultă că Chelakh a revenit la avanpostul dupa ce colegii au fost uciși, a luat o parte din lucrurile (care mai târziu a fost interpretat ca furt) și a părăsit avanpostul (care a fost interpretat ca dezertarea). "

Înainte de a încerca să descopere adevărul și mass-media sunt colectate tot felul de probe. Poate cel mai scandalos, pentru a spune cel mai puțin, versiunea are în vedere Kazahstan MediaSite Guljan.org. jurnaliștii săi au sugerat că „vânătoarea“ pe polițiștii de frontieră ar putea aranja VIP-braconieri, în frunte cu un general, un ofițeri de rang înalt de securitate Kairat Satybaldy că nepotul președintele Nazarbaiev. Satybaldy au numit această versiune a absurdului.

Cu toate acestea, site-ul susține că toți locuitorii zonei de frontieră știu despre implicarea vânătorilor VIP, dar ei sunt tăcuți deoarece se tem de ei înșiși. Acest lucru a fost confirmat reporterilor o anumită femeie din satul Konyr (fostă Nadezhdovka), numit biroul editorial pentru a raporta anonim unele informații cu privire la „frunțile de afaceri.“ Ea a spus că vânătorii VIP "își petrec toată viața" în aceste părți. (Versiunea VIP-vânătoare se încadrează în logica: rangers, braconierilor împușcat și apoi rochie paznici, care ar putea (corpurile a două găsite în afara barăcilor vedea), și apoi „netezit“ întregul avanpost).

Locuitorii satelor de frontieră au raportat străini prietenilor lor soldați, iar a doua zi, în funcție de povestea unei femei, un bărbat a venit la 250 de soldați conduși de un fost comandant al trupelor de frontieră din Kazahstan Nurzhan general Myrzalieva. Localii s-au adunat în școală și au anunțat că străinii sunt bandiți care au fugit după masacrul de la postul de frontieră. Ei au raportat că vor ocoli șantierele și vor fabrica zona pentru a le găsi. Operațiunea a implicat elicoptere.







Apoi a existat Vlad Chelah și, cumva, "bandiții" au uitat într-un fel, după ce i-au lăsat pe procuror toată greutatea vină pentru uciderea a 14 colegi și a vânătorului. interlocutorul jurnaliștilor a făcut-o clar. Locuitorii care au continuat să întrebe despre străini au spus astfel: "Sunteți toți bețivi aici, v-ați imaginat, nu ați văzut nimic și nu v-ați închis". Mai mult "lucrul cu populația" a fost mutat în incinte - au început să inspire oamenii locali să tacă.

Între timp, Vladislav Chelach intenționează să se adreseze Procuraturii Generale despre aplicarea torturii psihologice pentru el, a declarat miercuri avocatul său, Serik Sarsenov. Și oamenii obișnuiți, care au format "colegii de clasă" în rețeaua socială "comunitatea Chelah" în sprijinul recrutului, au adresat o scrisoare deschisă președintelui Kazahstanului Nazarbayev.

„Printre kazahii, sunt cei care au încredere în versiunea oficială vina Vlad frunțile. Cu toate acestea, majoritatea cetățenilor și a cetățenilor altor state, inclusiv Rusia, Germania, Belarus, Statele Unite ale Americii, Belgia, Ucraina, Kârgâzstan noastre, sunt înclinați să aibă încredere în mintea ta, care nu este este de acord cu avizul autorităților de anchetă, credibilitatea, care a fost mult timp pierdut printre oamenii obișnuiți, „- se spune în declarație.

„În cazul lui Vlad Chelakh din prima zi a anchetei a relevat multe contradicții, vizibile tuturor celor care se urmărește îndeaproape progresul anchetei. Cazul fruntea lor fabricate. Singura întrebare este, cine are nevoie de ea, care încearcă să-și salveze pielea, sacrifica băiat în vârstă de 19 de ani.“ - activiști din comunitate scrie, apel la Nazarbaiev „pentru a opri anarhia comise de anchetatori.“

Nu credeți în vina lui Chelah și a părinților colegilor săi decedați care au vizitat postul de frontieră și au văzut totul cu ochii lor, scrie ziarul kazah "The Range". Ei confirmă faptul că în detașamentul de frontieră nu exista nici un "uimire". Dovada acestui lucru se întâmplă în scrisorile domnului Vlad Chelach. "

"Vladislav sa întors acum la mărturia sa inițială - a fost atacat și, de la bun început, a mărturisit că a fost comis un atac". - a spus avocatul.

Într-un interviu cu Novy Vestnik, el a raportat câteva detalii despre ce sa întâmplat. „În postul lor a fost atacat cu mâna. - frunțile de avocat cu cuvintele. - Au fost focuri de auzit, Vlad a fost pe teritoriul post Ran Aganas privat, el a spus că au fost atacați de soldați a fugit în direcții diferite Vladislav undeva în vale .... apoi sa ascuns, iar când sa întors, au stat acolo cadavre. "

Amintiți-vă că, după urgența de la graniță, autoritățile au acuzat-o pe Chelakh de uciderea colegilor și a făcut publică mărturisirea sa. Cu toate acestea, mulți au pus la îndoială versiunea oficială, crezând că "recunoașterea" servicemanului a fost rezultatul presiunii exercitate de structurile de putere.

Agenția BNews avocat a declarat frunțile (conform clientul său) că reprezentanții structurilor de putere a amenințat reținut polițiștilor de frontieră, promițând în același timp, că recunoașterea îl va ajuta pentru a evita o condamnare pe viață ".

Potrivit femeii, putea vedea vânătaia pe obrazul fiului său: "Arăta ca și cum ar fi fost murdar înainte de sosirea mea." Când Vlad a izbucnit în lacrimi, totul a răcit lacrimile.

După cum bunicul înrolat Vladimir Chelakh, la o conferință de presă susținută după întâlnirea cu acuzatul, în timpul ședinței, nepotul său a spus puțin. „El nu a putut spune că este încă în stare de șoc, aparent, el nu-l aștepta să vină acasă. Nimic de spus, nu a putut, nu a răspuns la întrebări. Și numai atunci când ne-am îmbrățișat la revedere, în ochii lui ceva Cred că ma auzit ", citează BNews.kz Chela.

Vladimir Chelah a mai spus că rudele de polițiști de frontieră care au murit la Arkankergen sunt încrezători în nevinovăția nepotului său.

„În fiecare zi ne sună și întrebați despre starea noastră. Părinții soldați morți cred în nevinovăția nepotului meu. Ei sunt gata să sprijine familia noastră. Arma, care se presupune că a găsit nepotul meu, nu au fost încă trimise pentru examinare. Atunci când se spală lor unul dintre soldați, părinţii au descoperit că trei răni înjunghiate și numeroase echimoze „- a spus Chelakh.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: