10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

Cele mai incredibile povesti despre cei care au reușit să înșele moartea

Woody Allen a spus odată: "Nu mi-e teamă să mor. Nu vreau să fiu prezent. Nimeni nu poate trăi pentru totdeauna; moartea va ajunge mai devreme sau mai târziu pe fiecare dintre noi. Dar nu te teme de asta. Așa cum a scris Joan Rowling în cartea sa "Harry Potter și piatra filozofală": "Pentru o minte foarte organizată, moartea este o altă aventură". Cu toate acestea, pentru unii oameni este nemilos și inexorabil, în timp ce alții, uneori, permit să se înșele, oferă o șansă mai mare pentru viață. Următoarele zece povești vă vor spune despre cei care au lăsat părul de moarte, dar au reușit să rămână în viață.







1. Un profesor care a căzut în declivitatea unui ghețar de 20 de metri adâncime

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

John Aull, profesor de Vest Kentucky University (Ing. Universitatea de Vest Kentucky), atunci când încercați să urce singur Himlung, una dintre cele mai înalte vârfuri din lume, a căzut într-o adâncime ghețar crevasă de 25 de metri. Omul a supraviețuit în mod miraculos; el și-a dislocat umărul, a rupt cinci coaste, un genunchi și un cot.

2. Un om care a căzut într-un accident teribil și după ce a recuperat de două ori a câștigat loteria

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

De 37 de ani, rezidentul australian, Bill Morgan, a locuit într-o remorcă, a lucrat într-o fabrică și sa plâns de soartă până când a intrat într-un accident teribil, care aproape că ia frânt viața. Terapia cu medicamente a dat complicații inimii și după un timp omul a suferit un atac de cord. A rămas în comă timp de douăsprezece zile. Medicii au sfătuit de două ori rudele lui Bill să accepte să deconecteze dispozitivul de susținere a vieții, explicând acest lucru spunând că starea lui este fără speranță. Contrar tuturor așteptărilor, Morgan sa recuperat și, la un an după ce a fost eliberat din spital, ia oferit prietenei o propunere de căsătorie; ea a fost de acord. Din bucuria omului a cumpărat un bilet de loterie și a câștigat o mașină în valoare de 17 mii de dolari.

După ceva timp, Bill a fost invitat să apară în povestea televiziunii locale. În aer, i sa oferit o altă șansă de a-și încerca norocul și a înmânat un bilet loterie instant. Din fericire, oamenii nu aveau o limită, când, după ce a șters stratul de protecție, a văzut că a câștigat 250 de mii de dolari!

3. Un om care a supraviețuit după șase cuie sa întâmplat accidental în cap

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

Lucrătorul de construcții, Isidro Mejia, care lucra pe acoperiș, a alunecat și a căzut pe colegul său, care la acea vreme era în mâinile sale un ciocan pneumatic. Drept rezultat, el avea cinci cîte 10 centimetri pe cap, altul fiind blocat în coloana vertebrală. Medicii care au efectuat operația de a le extrage, nu știau exact cum se întâmplă lucrurile, pentru că astfel de cazuri în practica medicală sunt extrem de rare. Din fericire, intervenția chirurgicală a avut succes. Despre ca Isidro Mejia, ei spun: "M-am născut într-o cămașă".

4. Un băiețel care a supraviețuit după ce a căzut într-o groapă, care a fost apoi acoperită cu nisip

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea






Nathan Vossner de șase ani, mersul pe jos cu prietenii pe plaja din rezerva națională Peisaj lac „Indiana Dunes“ (eng. Indiana Dunes National Lakeshore), a căzut într-o groapă uriașă, care imediat acoperit cu o grămadă de nisip. Băiatul a rămas acolo cam trei ore înainte ca salvatorii să-l găsească. Nathan a supraviețuit, dar după incident a început să meargă prost, avea probleme cu memoria și vorbirea.

5. O femeie care a experimentat o experiență extra-record, aproape de moarte

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

Potrivit povestirilor oamenilor care au supraviețuit experienței apropiate de moarte, se poate concluziona că majoritatea dintre ei au văzut aproape același lucru: o lumină strălucitoare, orbitoare la capătul tunelului. Cu toate acestea, în Jeanne Eppley din Columbus (un oraș din Ohio, SUA) totul era diferit. Femeia, dând naștere primului ei copil, a căzut într-o stare similară unei decese clinice. Ea a descris experiența ei așa: "Am văzut în jurul meu o lumină galbenă orbitoare și un punct negru minuscul în mijloc. Aveam sentimentul că eu eram eu. Dintr-o dată, punctul de start va fi împărțit în părți: primele două, apoi cele patru, opt și așa mai departe. Când au fost formate destul de mult, au început să se rotească rapid într-un cerc, după care s-au dispersat și au început să se îmbine din nou. Am avut sentimentul că atunci când există doar un punct negru, voi muri. A fost necesar să luptăm. Următorul lucru pe care mi-l amintesc este modul în care medicul a încercat să mă aducă în simțurile mele și să mă țină pe patul de naștere, cu care eram hotărât să mă ridic.

6. Un cuplu care a rămas nevătămat după ce un container de transport gigant a căzut pe mașina lor

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

Această poveste a avut loc în orașul Qingdao, situat în estul provinciei Shandong (China). Șoferul camioanelor nu a reușit să conducă, rezultând un container de transport imens, pe care la condus, a zburat de pe remorcă și a căzut pe o mașină care trecea. Când serviciile de urgență au ajuns la scenă, nu au crezut că după aceea cineva ar putea supraviețui. Pentru a scoate containerul de transport, a trebuit să sunăm o macara de ridicare a încărcăturii de o sută de tone. Îmi imaginez surprinderea tuturor când au văzut că partea conducătorului auto, în cazul în care a existat un spațiu mic între asfalt și container, femeie care a reușit să iasă din mașină și a scăpat doar cu o ușoară șoc și câteva zgârieturi pune. Omul care ședea pe scaunul de pasageri trebuia dus la spital, cu toate acestea, în ciuda leziunilor pe care le-a susținut, a supraviețuit.

7. Un băiețel care a pretins că a fost în Cer

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

Colton Berco avea doar patru ani când a fost eliminată apendicita. Potrivit băiatului, în timpul operației a murit și a fost în paradis. Colton a fost recent paisprezece, dar își mai amintește bine ce sa întâmplat cu el acum zece ani. Birpo spune că în Cer, a văzut o fetiță care sa dovedit a fi sora lui nenăscută și bunicul său, care a murit în anii 1940. El ne asigură că, după incident, nu se teme de moarte.

8. Un om care, pentru a supraviețui, a trebuit să-i taie brațul

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

9. Pierre Cota a supraviețuit unui accident de mașină și unui accident de avion într-o singură zi

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

La începutul acelei zile cu Pierre a mai existat un accident. Pe drum spre aeroport, și-a rupt mașina, așa că a fost nevoit să se îmbarce într-un zbor mai târziu, ceea ce pentru el era aproape fatal. Locul Pierre a intrat în coada avionului; acest lucru, aparent, la salvat de la o moarte teribilă.

10. O stewardesă care a stabilit accidental un record mondial pe durata căderii libere

10 Cele mai incredibile povesti despre oamenii care au reușit să înșele moartea

Ca rezultat al prăbușirii avioanelor, Vesna Vulovici a suferit o fractură a fundului craniului, trei vertebre, ambele picioare și pelvisul. În plus, a fost în stare de comă la aproximativ o lună după tragedie. Tratamentul a durat aproape un an și jumătate. După recuperare, primăvara a aflat că a stabilit accidental un record mondial pe durata căderii libere și a intrat în Cartea Recordurilor Guiness. Distanta pe care a depasit-o a fost de peste 9 mii de metri.

Material pregătit de Rosemarina

După aceasta, veți avea cu siguranță nevoie de un loc de întâlnire pentru evenimente. aceasta este a doua naștere, care trebuie menționată printre prieteni.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: