Handbal - regulile jocului

Loc de joaca pentru handbal

Jocul are loc într-o cameră închisă într-o zonă dreptunghiulară dimensiune de 40x20 m. În jurul platformei trebuie să fie o zonă de siguranță de cel puțin 1 m de-a lungul liniilor laterale și cel puțin 2 m în spatele liniei de poartă. Liniile lungi ale sitului se numesc linii laterale, scurte # 0151; linii de poarta sau linii externe ale obiectivului. Toate liniile fac parte din zonele pe care le limitează. Lățimea tuturor liniilor de marcare este de 5 cm.

Fiecare dintre liniile de poarta adiacente zonei țintă delimitate printr-o încrețitură linie efectuată după cum urmează: în mod direct opusă porții la o distanță de 6 metri de linia porții este realizată în paralel cu aceasta linia 3 m capetele lungi ale acestei linii sunt conectate la externe arce linii de poarta o raza de 6 m. cu centrul la colțurile interioare ale rafturilor de poartă.

La o distanță de 3 m de marginea exterioară a liniei de țintă, o linie intermitentă de aruncări libere se desfășoară paralel cu ea. Lungimile segmentelor acestei linii și distanța dintre ele sunt de 15 cm.

În dreptul liniei de țintă, paralelă cu aceasta, la o distanță de 7 m în centrul porții este o linie de 7 metri lungime de 1 m.

Spre deosebire de linia de țintă, paralelă cu aceasta, la o distanță de 4 m în centrul limitei portarului poartă o lungime de 15 cm.

Mijlocul liniilor laterale este conectat printr-o linie centrală.

Părți ale unuia dintre margini de la linia centrală la o distanță de 4,5 m de el sunt numite linii de înlocuire pentru fiecare dintre echipe. Limitele liniilor de înlocuire sunt marcate de linii care se execută în unghi drept față de linia laterală și se continuă cu 15 cm de ambele părți.

În centrul fiecărei linii de poartă există porți. Acestea trebuie să fie bine fixate. Dimensiunile interioare poarta. Latimea 3 m, înălțimea de 2 m și stâlpi bara transversală trebuie să aibă o secțiune transversală pătrată, cu latura de 8 cm, în care lonjeroanele de margine din spate trebuie să coincidă cu marginea exterioară a liniei de poarta. Poarta de pe trei laturi vizibile de pe site trebuie să fie vopsită alternativ în două culori contrastante, diferite de culorile site-ului. La poartă ar trebui să existe o plasă.

Handbalul este fabricat din piele sau material sintetic. Ar trebui să fie rotund și să nu fie alunecos sau strălucitor. Există 3 dimensiuni de mingi de mână:

1. Circumferinta 50-52 cm, greutate 290-330 pentru echipe de baieti 8-12 ani si fete 8-14 ani
  2. Circumferința 54-56 cm, greutatea 325-375 pentru echipele de femei de peste 14 ani și echipele bărbaților 12-16 ani
  3. Circumferința 58-60 cm, greutatea 425-475 pentru echipele bărbaților de peste 16 ani

Echipa este formată din 14 persoane, dintre care simultan pe site nu pot fi mai mult de 7, restul fiind rezervate. Unul dintre jucătorii de pe teren este portarul. La începutul jocului, fiecare echipă trebuie să aibă cel puțin 5 jucători. Un jucător înlocuitor poate intra în teren în orice moment după ce jucătorul care se află pe el lasă-o. În același timp, pentru a merge la site-ul și lăsați-l jucatorii pot doar prin linia de înlocuire a echipei lor.

Pe lângă jucători, echipa poate include până la 4 oficiali înscriși în protocolul de meci. Unul dintre acești oficiali este reprezentantul oficial al echipei, care are dreptul să contacteze secretarul, cronometrul și, eventual, judecătorii. Reprezentantul oficial al echipei este, de asemenea, responsabil pentru a se asigura că pe bancă și pe teren sunt doar cei care au dreptul să facă acest lucru.

Judecători, secretari și cronometror

Meciul este servit de doi judecători egali. În caz de dezacord, decizia este luată de judecători în comun după întâlnire. În cazul în care judecătorii sunt de acord cu evaluarea încălcării, dar acordă pedepse diferite, cele mai severe dintre ele acționează.

Judecătorii sunt asistați de un secretar și cronometror, ​​care se află la masă la liniile de înlocuire a comenzii.

Durata jocului

Meciurile echipelor adulte se compun din două jumătăți de câte 30 de minute fiecare, cu o pauză de 10 minute. După o pauză, echipele schimbă laturile curții. Dacă este nevoie să se identifice câștigătorul, poate fi alocat un timp suplimentar # 0151; două jumătate timp de 5 minute, cu o pauză de 1 minut. Dacă primul timp suplimentar nu dezvăluie câștigătorul, atunci după 5 minute se acordă al doilea timp suplimentar în aceleași condiții.

Numărătoarea inversă nu este întreruptă atunci când jocul se oprește pentru o perioadă scurtă de timp. Dacă este necesară o oprire mai lungă, judecătorii pot opri cronometrul. În special, oprirea cronometrului este obligatorie atunci când jucătorul este scos, întâlnirea judecătorilor.

Fiecare echipă are dreptul să ia un interval de timp de un minut în timpul pauzei, în timpul căruia se oprește și cronometrul. O perioadă de timp este permisă atunci când echipa deține mingea.

• Jucătorii pot arunca, prinde, împinge și opri mingea folosind mâinile, capul, corpul, soldurile și genunchii;

Jucătorul în formă roșie a traversat zona de poartă în salt și aruncă spre gol. Unul dintre jucatorii in uniforme negre a intrat in zona de poarta, ceea ce reprezinta o incalcare, dar nu poate fi sanctionat daca infractorul nu a beneficiat de acest avantaj

• Jucătorul poate ține mingea mai mult de 3 secunde, și să nu mai mult de 3 trepte cu el, și apoi trebuie să treacă mingea la un alt jucător, arunca-l mingea sau lovit-o împotriva podea;
  • Portarul echipei respective poate atinge zona din zona de poartă. Cu toate acestea, trecerea frontierei zonei de țintă în salt este permisă;
  • Este permisă selectarea mingii de la adversar cu o palmă deschisă, pentru a controla mișcarea adversarului cu mâinile îndoite atunci când îl contactați, blocând adversarul de către corp;

Gestul judecătorului, avertizând de un joc pasiv. După acest semnal, echipa trebuie să înceapă să joace mai activ sau împotriva ei i se va acorda o aruncare liberă

Oponentul de control a rămas mâna

• Nu este permisă jucarea pasivă a mingii, fără încercări vizibile de a ataca;
    • Un gol este marcat dacă mingea a traversat complet linia de poartă, iar echipa care a atacat nu a încălcat regulile, iar arbitrul nu a dat un semnal pentru a opri jocul. Judecătorii pot conta un gol dacă mingea nu a lovit poarta ca urmare a interferențelor din exterior, dar trebuia să ajungă acolo fără această intervenție.
    • Meciul este câștigat de o echipă care a marcat mai multe goluri decât adversarul. Egalurile sunt permise, dar dacă este necesar să se identifice câștigătorul jocului, poate fi alocat un timp suplimentar și, dacă este necesar # 0151; o serie de aruncari de 7 metri.

• Portarul nu se poate întoarce în zona de poartă cu mingea;
    • Portarul nu poate, în zona de poartă, să atingă mingea, care depășește limitele sale.

Regulile de handbal descriu cinci fotografii standard folosite la începutul jocului și pentru reluarea acestuia după situații diferite.

Filmul inițial

Filmul inițial # 0151; Modul de a începe jocul, precum și reluarea acestuia după un gol abandonat. Una dintre echipe primește dreptul la aruncarea inițială la începutul primei reprize ca rezultat al tragerii, cealaltă echipă efectuează aruncarea inițială la începutul celei de-a doua jumătăți. Aruncarea inițială după un gol abandonat este efectuată de echipa care a pierdut mingea.

Jucătorul care efectuează aruncarea inițială trebuie să se afle în centrul curții. Un jucător de oprire trebuie să fie pe linia centrală, al doilea # 0151; pe linia centrală sau în spatele ei. Aruncarea este executată de fluierul arbitrului timp de 3 secunde în orice direcție. O lovitură este considerată finalizată atunci când mingea părăsește mâna jucătorului.

Ceilalți jucători ai echipei care execută aruncarea trebuie să se afle pe jumătatea curții la fluierul arbitrului. Oponenții echipei de aruncat trebuie să se afle pe jumătatea terenului când aruncă la începutul reprizei, iar la aruncare după ce mingea aruncată poate fi în orice jumătate din teren. Cu toate acestea, distanța dintre jucătorul care aruncă și adversarii nu trebuie să fie mai mică de 3 m.

Aruncați dintr-o linie laterală

O aruncare pentru lateral se face în următoarele situații:

1. Mingea a trecut complet # 0151; aruncarea este executată din locul în care mingea a traversat linia;
    2. Mingea a traversat complet linia de poartă, iar cea din urmă a fost atinsă de jucătorul de teren al echipei apărare # 0151; aruncarea se face din punctul de conectare a liniei laterale la linia exterioară a porții;
    3. Mingea atingea tavanul sau structurile de deasupra platformei # 0151; aruncarea este executată din punctul liniei laterale cel mai apropiat de punctul de contact.

Aruncarea este efectuată de adversarii echipei, al cărui jucător a atins ultima dată mingea. Jucătorul aruncat trebuie să pună o oprire pe linia laterală, poziția celui de-al doilea picior nu este reglementată. Oponenții jucătorului aruncat trebuie să se afle la cel puțin 3 m de el și dacă linia zonei de poartă trece mai puțin de 3 m de locul unde se face aruncarea # 0151; acestea pot fi direct la această linie.

Portarul aruncă

Aruncarea portarului este efectuată atunci când:

1. Mingea a traversat complet linia de poartă și a fost atinsă de portarul echipei de apărare sau de orice jucător al echipei atacă;
    2. Jucătorul echipei atacă a intrat în zona de poartă sau a atins bilele care se rostogolesc sau se află în zona de poartă;
    3. Portarul a preluat controlul mingii în zona de poartă sau mingea se află în zona de poartă;

Aruncarea este făcută de portarul echipei de apărare. Portarul care execută aruncarea trebuie să se afle în zona de poartă și să țintească mingea astfel încât să treacă linia zonei țintă. O aruncare este considerată finalizată atunci când mingea traversează complet linia zonei țintă. Oponenții pot fi direct la zona de poartă, dar nu li se permite să atingă mingea până când aruncarea este terminată. Un gol, aruncat în propriul gol imediat după aruncarea portarului, nu contează.

Aruncare liberă

O lovitură liberă este acordată cu încălcarea regulilor, precum și o modalitate de reluare a jocului după ce se oprește, chiar dacă nu a existat nicio încălcare. Aruncarea liberă este jucată de o echipă împotriva căreia normele au fost încălcate sau care au deținut mingea înainte de oprirea jocului. Atunci când atribuie o aruncare liberă echipei care deține mingea, jucătorul trebuie să elibereze imediat mingea sau să o pună pe podea. O aruncare libera este executata din locul in care au fost incalcate regulile sau in cazul in care mingea a fost atunci cand jocul a fost oprit. Dacă aruncarea va fi executată din limitele zonei de poartă a echipei care execută aruncarea sau din zona limitată de linia rivalilor liberi ai rivalilor, atunci este executată de la cel mai apropiat punct din afara acestor zone.

O aruncare libera este executata fara fluierul arbitrului. Oponenții trebuie să fie la cel puțin 3 m distanță de jucătorul care face aruncarea.

La numirea unei aruncări libere, arbitrul indică direcția în care este repartizat.

Aruncare de 7 metri

Efectuați o aruncare de 7 metri

Se acordă o aruncare de 7 metri atunci când, în urma unor acțiuni interzise ale jucătorilor sau adversarilor oficial, precum și acțiuni ale unor persoane neautorizate sau situații de forță majoră, echipa pierde ocazia corectă de a înscrie un gol. Încălcarea, pedepsită cu o aruncare de 7 metri, poate apărea oriunde pe site.

Posibilitățile potrivite de a arunca un obiectiv sunt, în special:

• Găsirea jucătorului cu mingea în apropierea liniei de poartă a zonei de poartă a adversarului și adversarul nu mai poate împiedica el să facă o lovitură pe gol prin mijloace permise;
    • Ieșirea jucătorului cu mingea unu-la-unu cu portarul adversarului;
    • Eliminarea portarului din zona de poartă, când jucătorul care ține mingea poate arunca cu ușurință în plasa goală.

Jucătorul care efectuează aruncarea este în spatele liniei de 7 metri la o distanță de cel mult 1 m de el, fără să atingă linia. Portarul adversarilor se află între linia de poartă și linia limită a portarului. Jucătorii rămași sunt situați în spatele liniei de aruncări libere, iar adversarii jucătorului aruncat trebuie să se afle la cel puțin 3 m de el. Jucătorii echipei care execută aruncarea nu pot atinge mingea după aruncare, până când mingea nu atinge jucătorul adversarului sau obiectivul.

Regulile prevăd trei tipuri de pedepse personale:

• avertisment;
    • Îndepărtarea timp de 2 minute;
    • Descalificare.

Aceste pedepse pot fi atribuite atât jucătorilor, cât și oficialilor echipei.

Prevenirea

Avertizarea este însoțită de o carte galbenă

Avertismentul se emite pentru încălcări îndreptate împotriva jucătorului adversarului sau a comportamentului nesportiv. Avertizarea este însoțită de o carte galbenă. Numărul maxim de avertismente în timpul unui joc:

• jucător # 0151; 1 avertisment;
    • Toți jucătorii din aceeași echipă # 0151; 3 avertismente;
    • Toți funcționarii din aceeași echipă # 0151; 1 avertisment.

După atingerea numărului maxim de avertismente pentru alte încălcări, se impun sancțiuni mai stricte. De asemenea, un avertisment nu este dat unui jucător care sa retras deja în jocul dat timp de 2 minute.

Ștergerea timp de 2 minute

Semnalul judecătorului, semnalând îndepărtarea timp de 2 minute

Ștergerea timp de 2 minute este acordată pentru încălcări periculoase pentru sănătatea adversarului, comportament nesportiv mai grav, acces la site-ul jucătorului inutil, interferențe în jocul jucătorului de rezervă, comportament nesportiv al jucătorului la distanță. În plus, eliminarea este atribuită pentru încălcări mai puțin grave, atunci când jucătorul, echipa sau oficiali au primit numărul maxim de avertismente.

Îndepărtarea este însoțită de un gest al arbitrului # 0151; un spectacol de mâini cu două degete îndreptate. Cu această pedeapsă, jucătorul eliminat părăsește instanța timp de 2 minute de timp de joc, echipa joacă de această dată în compoziție incompletă. Jucătorul la distanță se află pe banca echipei sale. Dacă această pedeapsă este aplicată funcționarului echipei, aceasta rămâne pe bancă, iar unul dintre jucători părăsește perioada de expirare.

A treia eliminare de 2 minute a unui jucător în timpul unui meci atrage descalificarea lui automată. Toți funcționarii unei echipe pot primi doar o eliminare de 2 minute, alte încălcări se pedepsesc cu descalificare.

descalificare

descalificare # 0151; îndepărtarea până la sfârșitul jocului

Se interzice descalificarea pentru încălcări grave ale regulilor, comportament brut nesportiv. În caz de încălcări deosebit de grave, descalificarea este însoțită de scrierea unui raport către structurile sportive corespunzătoare. Descalificarea este de asemenea atribuită dacă jucătorul primește oa treia eliminare de 2 minute într-un joc sau dacă oficialii echipelor primesc o a doua eliminare de 2 minute în timpul jocului.

Descalificarea este însoțită de o carte roșie. Un jucător sau un funcționar descalificat trebuie să părăsească site-ul și zona de rezervă și nu are permisiunea de a menține contactul cu echipa până la sfârșitul jocului. Descalificarea este întotdeauna însoțită de o eliminare de 2 minute. În 2 minute după ce echipa de descalificare poate restabili forța numerică.