7 Lecții de viață pe care le învățăm prea târziu

7 Lecții de viață pe care le învățăm prea târziu

De obicei, suntem conștienți de erori după fapt, și nu depinde de vârstă. Dar nimic nu ne împiedică să luăm lecții de viață înainte de a rupe lemn de foc. Este suficient să amintim proverbe și cuvinte zgomotoase folclorice.







1. Fără dificultate, nu veți scoate peștele din iaz

"Alegeți un loc de muncă pentru dvs. și nu va trebui să lucrați o singură zi în viața voastră". Faima faimoasă a lui Confucius sună frumoasă, dar nu este deloc potrivită vieții moderne. Să trăiești, să faci doar ceea ce-ți place, nu este atât de ușor cum pare. Este suficient să te uiți în jur și să înțelegi că oamenii care au ocazia să-și transforme hobby-urile în muncă sunt prea puțini. Nu pentru că nu au nici o dorință sau nu sunt suficient de inteligenți, este mult mai greu să-ți faci un trai ca artist, muzician sau sportiv decât ca manager sau contabil. Cei care își pot realiza visul, cei norocoși. Dar, deasupra acestor atleți talentați, oameni de afaceri sau actori au lucrat încă din copilărie.

Dacă doriți să transformați hobby-ul în viață, nu pierdeți timp pe nimic altceva decât ceea ce vă place, vă antrenați în mod constant abilitățile și deveniți cel mai bun.

2. În spatele mâniei se ascunde întotdeauna frica

După cum înțeleptul maestru Yoda a spus: "Frica deschide accesul spre partea întunecată. Frica dă naștere la furie, furia dă naștere la ură, ura este garanția suferinței ... "Când suferim, ni se pare că cauza acestei suferințe este în ceva sau în cineva, dar nu în noi înșine. Și numai dacă am depășit această senzație primară, ne dăm seama că în noi se ascunde mânia. Sursa este întotdeauna teama de a pierde ceea ce iubim, de teama de vulnerabilitate, de necunoscut. Dacă reușiți să realizați acest lucru, veți putea depăși emoțiile negative.

3. Obiceiurile noastre - viitorul nostru

Ce faci azi, vei face mâine. Viitorul nostru "eu" este rezultatul micilor obiceiuri de astăzi și a acțiunilor de zi cu zi. Dacă repetați același lucru zi de zi pentru același lucru, veți vedea o diferență nesemnificativă. Dacă veți continua să faceți acest lucru timp de o lună, veți observa modificări ușoare. Dar dacă transformați acțiunea într-un obicei și o urmați după un an, doi, cinci ani, nu vă recunoașteți. Veți ajunge la înălțimi în această zonă. Deci, niciodată nu subestimați puterea pașilor mici, chiar dacă nu vedeți un rezultat instant.







Nimănui nu ne pasă de noi decât de noi înșine

4. Emoțiile trebuie, de asemenea, instruite

Ne antrenăm să jucăm fotbal, să jucăm cântări, uneori chiar să trenăm pentru a obține o bucată de hârtie în urnă. Dar emoțiile noastre au nevoie și de instruire. Putem practica umilința, compasiunea, iertarea, bunătatea - simțul nostru de umor și de auto-ironie, empatie, dragoste, sensibilitate și multe alte sentimente. Nu ne-am născut ideal, nici nu ne-am născut cu toate handicapurile umane: caracterul nostru nu este inert, se dezvoltă în timpul vieții, putem să ne îmbunătățim zilnic, dacă, bineînțeles, facem eforturi pentru el.

5. Încredeți-vă în Dumnezeu și nu vă faceți rău

În viața noastră nimeni nu este obligat la noi, chiar și părinții și partenerii nu ar trebui să trăiască pentru noi. Nimănui nu ne pasă de noi decât de noi înșine, și asta e bine. Este minunat dacă există o persoană pe care vă puteți baza și vă puteți baza într-o situație dificilă. Dar nu trebuie să vă bazați pe caz sau pe faptul că prietenii vor veni întotdeauna la ajutorul dvs. și interesele dvs. vor fi plasate deasupra lor. Nu puteți da vina pe alții pentru problemele noastre.

6. Călătoria însăși este importantă, nu destinația

Adesea, după ce am atins dorința, trăim o desăvârșire interioară. Și totul pentru că o persoană este aranjată - apreciază obstacolele care trebuiau depășite pentru a obține ceva, decât rezultatul final. În cartea "Mâncarea pământului", Andre Gide exprimă cu exactitate această idee: "Orice dorință ma făcut mai bogată decât a avea (mereu fals) obiectul dorinței mele".

Dacă obțineți ceea ce doriți, atunci despre ce veți visa?

Există și alte exemple: apreciem cu adevărat doar ceea ce avem cu mare dificultate, apoi cu sânge sau cu ceea ce am pierdut deja. Dacă obțineți ceea ce doriți, atunci ce veți visa despre? Deci, bucurați-vă de drum, chiar dacă este dificil.

7. Cauza timpului, oră distractivă

Unii cred că odihna și munca sunt lucruri incompatibile. Dar, adesea, cele mai bune gânduri vin doar în momentele în care suntem relaxați. Și ce ar putea fi o odihnă și o relaxare mai bună decât râsul? El ne face fericiți și, prin urmare, productivi. Indiferent de cine sunteți, un simplu administrator sau un sef mare, este important să învățați cum să vă relaxați: să alocați timp pentru odihnă, să discutați cu prietenii și să vedeți cum merg lucrurile pe deal.

5 moduri de a construi relații în perechi

Trăiți împreună, vă iubiți unii pe alții și doriți ca acest lucru să dureze pentru totdeauna. Dar este posibil ca relațiile să fie la fel de luminoase ca în primele zile de cunoștință?

7 moduri de a vă face mai cozivă

Uneori suntem atât de obosiți de stresul zilei că, chiar și după ce ne întoarcem de la muncă, nu ne putem relaxa. Sau poate încercați să reînvieți situația familiară?

Psychologies.ru - site-ul oficial al revistei Psychologies (Psychological). Pe paginile sale vorbim despre psihologie, despre semnificația a ceea ce se întâmplă cu noi în viață - interesant, pur și simplu, clar, fără a distorsiona esența. Care sunt motivele ascunse ale acțiunilor noastre? Ce determină această alegere a vieții? Care sunt motivele succeselor și eșecurilor noastre?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: