50 nuanțe de pașaport gri

„Acum aproximativ 80 000 de locuitori, al cărui pașaport gri, și am spus că totul este cu siguranta lui (cetățenia estoniană -. Ed.) Nu primește, pentru că oamenii care au fost implicați în armata sovietică, ei cad de la curs. , mulți dintre cei care, probabil, nu-l doresc, dar această oportunitate sau această societate pozitivă pas estonă, statul estonian, cred, are de a face“, -. prim-ministru al Estoniei, Jüri Ratas în urmă cu două săptămâni, într-un interviu cu Delfi rus.







Trei domiciliu permanent în Estonia, non-cetățeni ne-au spus modul în care trăiesc cu un pașaport în gri, dacă acestea se vor schimba tonul la o mai „pozitiv“, și dacă există nici în sens practic.

Dmitri, 28, constructorul: "Cetățenia - un simbol al conexiunii spirituale cu țara"

„Poate voi ajunge vreodată cetățenia estoniană Într-o zi ... atunci numai limba pentru a învăța un pic -Că Constituția, am oferit, ci despre limba -... Nu știu că am o mică problemă cu el să lucreze suficient pentru mine, .. dar mi-e teamă să vorbesc: de exemplu, confundăm terminațiile.

Nu pot spune că nu-mi place pașaportul gri. Mă duc la sport, de aceea mă duc adesea în Rusia. Nu am nevoie de o viză cu un pașaport gri. Acesta este un mare plus. În plus, în Europa puteți merge fără viză.

Nu simt nimic. În principiu, singura problemă care poate fi: de exemplu, oferta de muncă în Finlanda. unde poți câștiga bani decenți, dar ai un pașaport gri. În acest caz, angajatorul trebuie să vă fie încredințat, iar acest lucru este foarte lung, nimeni nu vrea să facă acest lucru. Dar nu m-am dus la muncă nicăieri pentru o lungă perioadă de timp, așa că nu mă privește.

Chiar nu vreau cetățenia rusă. În primul rând, sunteți un cetățean "inferior": nu aveți un pașaport intern rusesc. Numai tu ai un pașaport. Și pentru a merge la vot ... Nu-mi pasă!

Nu am simțit niciodată discriminarea în Estonia cu privire la culoarea pașaportului. Nici în planul de lucru, nici în altul.

Pentru a primi sau a nu primi cetățenia estonă - depinde în primul rând de călătoriile mele în Rusia. Deși, în principiu, aș fi obținut cetățenia estonă. Dar nu mă implic în mod activ în această problemă acum. În timp ce acest lucru este la nivelul gândurilor, ideilor și dorințelor. Da, nu am timp să fac asta.







Există, de asemenea, un astfel de aspect că cetățenia este ca un simbol material al unei conexiuni emoționale și spirituale cu această țară, un simbol al patriotismului sau ceva de genul acesta ".

Semionul, 29 de ani, lucrează într-o fabrică cu mașini CNC: "Am nevoie de cetățenia estonă să plec"

„Eu nu sunt unul dintre cei care protejează cu înverșunare pașaportul gri, voi transmite în scurt timp la cetățenia estoniană În cazul meu, este necesar să se plece de aici - .. Nu contează cât de ciudat suna aștepta să Scandinavia, Finlanda, Norvegia ... Cu propria mea .. de specialitate, pot trăi mai bine acolo, există mai multe perspective. "Am studiat totul de mai multe ori.

Sa dovedit că numai atunci când am lucrat pentru finlandezi, am avut și perspective, un salariu decent și multe altele. Lucrez la uzină, sunt angajat în mașini CNC (mașini CNC), am lucrat mai devreme cu roboți de sudură.

Chiar și cu un pașaport gri, pot vizita în fiecare an rude în Rusia. Fără viză. Mai multe pluses, nu văd.

M-am uitat cum băieții, poate mai puțin activi, dar având o "hârtie albastră", realizează mai mult. Când am încercat să obțin un loc de muncă în străinătate, mi sa spus că trebuie să plătesc o taxă separată pentru mine. Mi sa spus că ele sunt, în orice caz, mai ușor de luat fie local, fie neoficial. Și pentru seropassportnikov nimeni nu vrea să plătească în plus taxe suplimentare.

În această lună am închiriat limba estonă la B2. Apoi voi trece examenul pentru cunoașterea Constituției. "

Albina, în vârstă de 26 de ani, lucrează în sectorul serviciilor, un student: "Statul mă pune la același nivel ca un refugiat"

„Eu nu am de gând să primească cetățenia estoniană fără nici un motiv bun am fost fericit cu totul în acest moment, un pașaport gri pentru mine, nu un obstacol în calea de a călători Minus, desigur, că Anglia nu poate merge -... Pentru a solicita o viză.

De la profesioniști: pot merge în Rusia fără viză. Nu trebuie să plătiți 100 de euro în fiecare an: satele - au plecat. Și dacă vreau, pot lua cetățenia oricărui alt stat.

Din minusuri: dacă mă decid să lucrez în străinătate - aveți nevoie de un permis de muncă.

Acum ceva timp am primit un loc de muncă în Finlanda. Munca a fost de lucru. Apoi, regulile au fost schimbate, iar angajatorul a vrut ca noi să fim aranjați printr-o agenție sau să avem un pașaport estonian.

Nu aveam obstacole serioase cu pașaportul meu. Deci acum, pentru mine, problema schimbării cetățeniei este irelevantă.

Acum lucrez în sectorul serviciilor și studiem la universitate. De asemenea, am promovat o practică deschisă pe o specialitate. Am un limbaj mediu cu limba estonă: e bine la un nivel de conversație și e greu să-mi scrieți.

În general, este puțin neplăcut faptul că m-am născut în Estonia, mai exact în fostul ESRS. a petrecut viața ei în Estonia, am vrut pentru a obține un pașaport estonian, și am fost pus pe un singur nivel, de exemplu, ca un refugiat, ca și cum ar spune: „Așteptați timp de șase luni, încă mai cred, arată toate veniturile, dacă există un cazier ...“. Acest lucru este dureros! Este un pic ciudat, având în vedere cel puțin faptul că plătesc taxe aici și sunt un cetățean care respectă legea și statul se uită în jos pe mine.

Și așa, pașaportul gri nu-mi limitează mișcarea. Dar dacă există o oportunitate, să spunem, pe o bază preferențială, atunci, dacă este necesar, mă voi preda cetățeniei ".

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: