5 Limbile iubirii

5 Limbile iubirii

Dacă vă place de psihologia relațiilor, atunci, sigur, citiți cel mai bun vânzător Gary Chapman "5 limbi de dragoste" (Gary D. Chapman, "Cele 5 limbi de dragoste"). Cum, nu încă.







10 minute în Google, 2 ore de lectură delicioasă, 3 săptămâni de experimente personale și. Aici scriu deja acest articol. ))) Cei mai mulți oameni au aflat despre "5 limbi ale iubirii" în folosul lor și al celor dragi! Sunt conștient: nu toată lumea are timp să citească originalul. Deci, aici este versiunea mea de retelling.

"П" №1: PRAISE (cuvinte de aprobare)

"P" №2: TIMPUL DE CONDUCERE (timp calitativ)

"P" №3: GIFTS (primirea de cadouri)

"P" # 4: HELP (acte de minister)

"П" №5: TIPS (atingere fizică)

Deci, conform modelului lui Gary Chapman, toată lumea are nevoie de dragoste. Această nevoie este inerentă prin natura noastră. Dragostea este un atribut indispensabil al unei vieți fericite. dacă vrei.

Și că "vasul nostru de dragoste" a fost întotdeauna plin, este necesar să-l umple regulat. Dar problema este că nu orice manifestare a dragostei cade într-un vas. Și toate din cauza faptului că suntem cu toții diferiți și, prin urmare, dragostea noastră se manifestă și în moduri diferite. Și ... în același timp nu dăm întotdeauna această dragoste în forma pe care o așteaptă o altă persoană: bărbat, femeie, mamă, tată, fiu, fiică ...

Meritul lui Gary Chapman este că el, după mulți ani de monitorizare a relațiilor în familii, a evidențiat 5 forme de bază, sau "limbi", de dragoste. El a explicat, de asemenea, cum să învețe să identifice limbile de conducere între ei și cei dragi, pentru a învăța în final să vorbească unul altuia! Și ca o răsplată - suntem așteptați de armonie în familie, înțelegere reciprocă cu copiii și părinții, un sentiment de plinătate și fericire.

Nu te voi mai purta cu teoria. Dați doar exemple pentru fiecare limbă a iubirii.

  • "Dar, tu ești cel mai bun tată din lume!"
  • "Dragă, astăzi ești neobișnuit de bun!"
  • - Da, poți. Știu!

5 Limbile iubirii

Este vorba despre astfel de fraze care vă așteaptă pe oameni care sunt folosiți din diverse motive pentru a vorbi limba de laudă. Da, și ele pot să-i iubească darurile, să petreacă timp cu tine, etc.

Dar nimic nu își umple atât de adânc vasul de iubire ca sprijin sincer, cuvinte de aprobare și recunoaștere a meritelor. Așa așteaptă de la tine în primul rând. Și, desigur, s-ar putea să nu știe acest lucru. La urma urmei, nu toată lumea citește Gary Chapman. )))

"P" №2: TIMPUL DE CONDUCERE

  • "Ei bine, vorbește cu mine. Da, opriți televizorul! Să mergem la filme împreună! "
  • "Tată, hai să jucăm fotbal mâine! Nu, nu vreau o mașină nouă! Vreau să joc fotbal cu tine! "
  • "Dragă, cum poți să te duci în vacanță cu prietenii tăi! Suntem o singură familie și trebuie să ne odihnim împreună! "

5 Limbile iubirii

Astfel de cuvinte sunt cel mai adesea rostite sau dorite de cei pentru care petreceti timp de calitate cu voi - cea mai importanta manifestare a iubirii.

Puteți umple vorbitorii acestei limbi cu daruri și regale zilnic capodoperele artei culinare, dar acestea nu sunt suficiente. Pur și simplu pentru că nu sunt limbile lor de dragoste. Dar merită cel puțin 15 minute pe zi să le asculți cu atenție, fără a întrerupe, căutând în ochi, interesați de viața lor, făcând ceva împreună (aceeași cină). Veți vedea un rezultat complet diferit. Rudele voastre vor fi satisfăcute. Și, dacă ești norocos, du-te reciproc. Dar nu și faptul că în limba ta. )))

  • - Cum ai ghicit că vreau să primesc un cadou de ziua?
  • "Și tatăl meu a cumpărat o nouă păpușă! Uite cât de frumos! "
  • "Acum un an vă cer o nouă blană / inel / cercei. Ei bine, este cu adevărat greu să-mi faci acest dar?






5 Limbile iubirii

Oamenii, ale căror limbi principale de dragoste sunt daruri, tind să le primească cât mai des posibil. Și sunt foarte supărați dacă nu se întâmplă acest lucru.

Desigur, acest lucru nu înseamnă că se vor bucura cu sinceritate de absolut toate prezentările. Dar vestea bună este că reprezentanții acestei limbi pot cere în prealabil ce vor să primească ca dar. Sau alegeți lucrul dorit împreună. În orice caz, chiar faptul de a da este de o importanță imensă pentru ei.

  • "Nu mă ajuți niciodată în jurul casei! De fiecare dată când trebuie să reamintesc! "
  • "Îmi place când soția mea spală, îmi călțește lucrurile, gătește pentru mine. În aceste momente simt că-mi pasă de ea și ea mă iubește.
  • "Mamă, ajută-mă! Nu pot rezolva problema în matematică. "

5 Limbile iubirii

Cei care vorbesc limba de ajutor vă așteaptă de la dvs. acte regulate de serviciu. Că le faceți ceva pentru ei, pentru ei, în loc de ei. Așa înțeleg și acceptă iubirea. Fie că vă place sau nu. )))

  • Doar imbratisați-mă.
  • Dă-mi un masaj, te rog.
  • "Am adorat târându-mă în jurul mamei și tatălui meu și le-am îmbrățișat" - nu spune încă, dar totul arată copilul.

5 Limbile iubirii

Oh, tovarășii ăștia sunt mai presus de orice baldeiut de la îmbrățișări, sărutări, lovituri și alte contacte corporale. Apropo, mulți oameni cred că, dacă iubesc sexul, atunci acesta este limba lor principală de iubire - atingere fizică. De fapt, acest lucru nu este deloc necesar. În acest sens, Gary Chapman oferă explicațiile și recomandările sale. Propun să învăț despre ele din original. )))

Deci, simt că unul dintre cititorii mei sa recunoscut (soții, copiii, părinții, prietenii ...), dar nu toți. De asemenea, mi-a fost dificil să determin imediat limbile principale ale dragostei în mine și în preferințele mele. De fapt, acest lucru ma determinat să solicit ajutor direct de la Gary Chapman. Dar vă voi spune despre ceea ce am făcut, în a doua parte a articolului >>>. Între timp, este rândul tău să-ți stabilești limba de conducere a iubirii.

Metoda numărul 1: ÎNTREBĂRI

(Extras din cartea lui Gary Chapman "5 limbi de dragoste").

  1. Care dintre lucrurile pe care soțul / soția dvs. le spune sau nu, spune sau nu, vă doare cel mai dureros? În opoziție cu ceea ce vă provoacă cea mai mare durere, probabil, este limba principală a dragostei.
  2. Ce ați solicitat cel mai adesea de la soțul / soția dvs.? Ceea ce ați cerut cel mai adesea este foarte probabil și este ceea ce vă va face să vă simțiți iubiți.
  3. Cum îți exprimi în mod regulat dragostea față de soțul tău? Modul tău de exprimare a dragostei poate fi un indicator al a ceea ce te poate ajuta și te face să te simți iubit.

Cred că puteți transfera cu ușurință aceste întrebări în relațiile cu alți oameni apropiați de voi: cu copii, părinți, prieteni.

Metoda # 2: TEST

(Sursa - site-ul lui Gary Chapman).

(este absolut gratuit și nu va fi necesar un SMS)

Desigur, în mod ideal, acest test ar trebui să fie transmis ambilor soți. Asigurați-vă că vă învățați reciproc limbile de dragoste. În caz contrar, riscați să începeți să vă îmbunătățiți relațiile într-o direcție eronată. De exemplu, puteți oferi un om să se testeze reciproc ca jocuri de divertisment, jocuri. În orice caz, nu este nevoie să forțați partenerul dvs. să facă acest lucru. )))

Cu respect, Prosvetova Natasha

Doriți să primiți articole din acest site prin poștă?

Natalia, mulțumesc pentru articol! Foarte accesibile toate explicate. Acum rămâne să înțelegem cum să învățăm să vorbim în limbile acelor oameni pe care îi iubim. Nu-mi pot masaja soțul în fiecare zi, deși știu cum îi place. Și să-l laud sincer nu sunt bun la asta. Dar acesta este limba sa principală de iubire. Ce recomandă în această situație?

Tatiana, mulțumesc că ai întrebat! La Gary Chapman pe această temă, am găsit o recomandare principală: trebuie să faci totul. Da, uneori este greu, da, uneori nu funcționează. Dar nimeni nu a promis că va fi ușor. Relațiile armonioase nu se nasc singure. Întotdeauna funcționează. Dacă doriți să obțineți rezultate, trebuie să încercați.

Din punct de vedere personal, eu sunt pentru a face această lucrare o bucurie. Ie de exemplu, în timpul sesiunilor de coaching, aflăm ce vă împiedică personal să luați orice acțiune pe calea rezultatului. Apoi eliminăm aceste blocuri. Apoi, dorința, motivația și energia apar de la sine. Și nu mai trebuie să te obligi să faci ceva. Dacă exemplul dvs., atunci ea va dori să facă soțul ei un masaj, și lauda va fi sinceră.

Ți-am răspuns la întrebare, Tatyana?

Da, mulțumesc, Natalia! Au fost șterse. Am înțeles că este dificil să faci acest lucru fără cunoștințe și abilități speciale. Într-adevăr, uneori este logic să solicitați ajutor profesional. Am încercat deja o mulțime de lucruri, dar tot felul de tehnici pentru a elimina așa-numitele "blocuri" fie nu ajută deloc, nici nu dau un efect temporar. Unde este garanția că, de exemplu, metoda dvs. va funcționa?

Tatiana, pentru a răspunde la întrebarea dvs., trebuie să înțeleg ce fel de tehnici și exact cum ați aplicat. Apoi pot spune cu ce eficiență scăzută pot fi conectate. La mine într-un arsenal este ca "pastile de acțiune timp", care elimină numai semne, și tehnicieni serioși în elaborarea motivele la un nivel profund. Desigur, un efect stabil se produce numai în cel de-al doilea caz. Dacă aveți nevoie de răspunsuri mai detaliate, scrieți-mi un mesaj personal na-prosvet.ru/obratnaya-svyaz. Voi fi fericit să vă ajut!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: