4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Am mers la Putrajaya - o experiență inexprimabilă. Orașul Putrajaya, dacă nu știe cineva, este capitala Malaeziei. Nu, nu Kuala Lumpur - capitala, dar acesta este un oraș de neînțeles.







în urmă cu 20 de ani pe site-ul orașului nu era nimic - a fost un pustiu și acum, ceea ce am văzut - ne-a lovit profund. Înainte de călătorie au citit recenziile vizitate acolo și cu excepția fotografiilor din orașul gol și atracțiile nu au văzut nimic. Deci acum vedem despre Putrajaya.

În primul rând, cum să ajung la Putrajaya din Kuala Lumpur:

Opțiunea 1 este de a lua trenul Klia Sentral spre Klia Transit și una dintre stațiile de la stația va fi Putrajaya / Cyberjaya. Merită plăcerea de 9,5 de apel de la nas (95 ruble). Biletul este cumpărat prin terminal cu trei prese de buton - la fel ca în metrou.

A doua opțiune bugetară este să ajungeți sau să luați metroul spre stația Pasar Seni (este aproape de Chinatown). Acolo merge un autobuz - E1, care merge în Putrajaya. Dar numerele se pot schimba, astfel încât să puteți cere doar la checkout. Ne-am bucurat de această plăcere de 3.8 ringgit, dar am mers în picioare din cauza autobuzului complet.

Am vrut să ia o plimbare pe KLIA de tranzit și Olya pe autobuz - am fost de acord cu opțiunea care va fi optim pentru a merge acolo cu trenul, și înapoi în autobuz. Deci au făcut - toată lumea este fericită.

Bine, și acum am mers la turneul foto din Putrajaya:

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Antrenează-te ca o mașină solidă. Ce este interesant - când ieșiți pe ușa dreaptă, trebuie să apăsați butonul roșu mare pentru a deschide ușile.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Trenul de mare viteză nu în cuvinte, dar în practică - în 15-20 de minute suntem deja la stația centrală Putrajaya.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Plecăm de la stație și înaintea noastră cu panorama Putrajayei

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Sa decis să mergem pe jos - după aceea am aflat că aceasta este greșeala noastră, deoarece în soare a fost ars puțin. Trec foarte mult, mergeți aproximativ 30-35 de minute la cel mai îndepărtat pod - nu puteți vedea nimic cu taxiul. Am trecut pe lângă spital - nu era un suflet în jur. "Bine și bine" - ne bucurăm pentru sănătatea populației locale.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

După 5 ani, nu va fi un fir sau un stadion modern, super-templu și pot spune că a mers acolo când nu era încă

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Această clădire vom vedea de cealaltă parte - dar cu aceasta este deosebit de frumoasă

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Orașul viitorului este întins pe malul râului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

În Putrajaya există 8 poduri și o arhitectură diferită. Sunt neterminate - asta e una dintre ele.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Și asta mergem de-a lungul timpului deja construit.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Dacă de departe proiectul acestui pod mi sa părut foarte slab, atunci chiar a început să inspire respect

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Odihnă cu vedere la Putrajaya - este păcat că arhitecții nu au oferit un curent pentru umbrele.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Aici suntem aproape pe strada principală a orașului. De ce există un semafor? Mașinile din acest loc nu se află în district pentru un kilometru.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Viața plină de răscruce de standarde locale:

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

În oraș, aparent fără nimic de făcut, copacii și arbuștii sunt tăiați în mod ciudat:

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

În mod literal, tot ceea ce înconjoară creează o atmosferă de artificialitate, totul pare ireal. copaci, bănci, case și chiar drumuri

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului






Doar construcția vă reamintește că sunteți încă în orașul în construcție:

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Puteți să vă culcați în mijlocul străzii principale și nu veți interfera cu nimeni:

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Acestea sunt toate instituții administrative diferite. În oraș există o astfel de tăcere - ca și cum totul ar fi murit. Voi mergeți pe străzi goale, vedeți clădiri goale. Ca și în filmele despre zombi ...

Iar acest lucru este doghouse-ul viitorului, aparent:

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Următorul complex Perbadanan Putrajaya - pe ideea de arhitecți, aceasta este interpretarea arhitecturii islamice moderne. Există o punte de observare pe clădire, dar nu funcționa. În interiorul tuturor tipurilor de săli de conferințe, un centru comercial etc.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Istana Kehakiman este Palatul de Justiție din Petrojaya sau, mai simplu, o instanță.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Există, de asemenea, elemente de arhitectură

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Am fost foarte sete și am dat peste un anumit festival, fiind imposibil de făcut. Cântăreața a cântat cântece din Malay pentru o mână de 15-20 de spectatori.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Și, de asemenea, a fost posibil să mănânci și să bei cu un leagăn thailandez la prețurile din Thailanda. Totul a fost foarte ieftin. Ca și cum ar fi fost în Thailanda. Se pare că toată populația din Putrajaya

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Dar clădirea nehyloy în sine otgrohalo Ministerul Finanțelor din Malaezia

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Cu propria mini cascadă

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Iată zona și parcurile pe care le-am lăsat pentru următoarea vizită. Și vreau să vin din nou acolo.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Case rezidențiale în Putrajaya

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Stație de pompieri în orașul viitorului

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Stația de autobuz - puteți pleca cu autobuzul E1 spre Kuala Lumpur - în apropiere se află o stație de autobuz.

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Dar am mers mai departe și ne-am așezat cu o oprire la lac

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Șoferul de autobuz a fost un șofer - el a fost mai rapid decât navetele de la aeroport și un taxi, dar totuși călătoria a durat cam de două ori mai mult decât trenul, dar mult mai ieftin

4 În tae - putrajaya - orașul viitorului

Și în Putrajaya vom reveni cu siguranță!

Sunt surprins de două lucruri.
1. Nu există oameni pe aproape toate fotografiile. Unde sunt ei?
2. Este această țară atât de bogată încât permite să construiască astfel de orașe timp de 20 de ani?

Oamenii au fost doar angajați ai unora, dar atât de puțini turiști, iar în zona în care am fost la început, astfel încât, în general, ei nu ... A ajuns la punctul în care lucrătorii holbezi aproape cu gura cascata la noi, cum ar fi un OZN 🙂

Am fost foarte surprins de această poveste. Deși nu v-ați șters postul, probabil că nu mi-am imaginat că există. Orașul viitorului - și o asemenea frumusețe - deși este pustiu. Privind prin diferite programe despre călătorie, îți spui întotdeauna "Și peste tot poporul trăiește". Și aici vrei să exclați, deci unde sunt ei! Care este ideea! Cine a inventat! Pentru cine! Trebuie să existe un sens. Sau acasă e doar machete mari.

Mare, foarte interesant!

Aparent, acest Oraș al Viitorului așteaptă venirea acestui viitor.

Dar serios, ceea ce ar fi vrut să știe ce se întâmplă, unele eroare de calcul de planificare urbană, ceea ce face în apropierea KL aglomerat, dar nimeni nu merge la Putrajaya, nu sa mutat? Scump? Nu este permisă? Fără muncă? Altceva? Nu este clar. Voi încerca să aflu pe loc.

Am citit, cineva din livdzhornale descris Putrajaya, și totul a căzut în loc, și apoi soțul meu și cu mine am fost prea șocat de străzi goale 🙂 se pare că acum chiar unele 20-30 de ani acest loc a fost plantații de palmieri junglă și ulei . Numai că primul ministru al prim-ministrului a dorit ceva grandios într-un loc ecologic și chiar cu cea mai recentă tehnologie. Asta a făcut-o diferită. Dar povestea va merge ca un mare planificator de oraș 🙂

O altă capitală de tip Astana și capitala Braziliei (uitat numele). Unele instituții de stat și funcționari ai instituțiilor statului. Complet o așezare artificială fără istorie. Se pare că ajută la alungarea slujitorilor oamenilor de la farmecul și alte lucruri care le dăunează. 🙂

Capitala Braziliei este Brasilia)) Nu uita;)

dacă sincer nu era sigur că vorbim de acel oraș (lucrarea creierului crește), deși verificată, despre asta)
Brasilia, da 🙂

Uimit! Vreau să merg acolo! Voi repeta definitiv traseul!
Nici nu poți să crezi că acest oraș este în Asia! )))

Sub impresia - mulțumesc.

Într-adevăr - un sentiment de nerealitate ....
Ei au mulți bani, astfel încât aceste orașe pot construi fără oameni ... :-)

Da))) Malaezii nu banuiesc puiul)

wow, și imaginile pe care le-ați așezat undeva, fotkali acest festival? Aș fi vizitat acest lucru :))

Lăsați feedback







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: