3 Cum se activează javascript în drupal 7

Opțiunea 1: Modul personalizat

Pentru un astfel de har, există o funcție specială drupal # 95; adăugați # 95; js (). Este ușor de ghicit, va adăuga un fișier JS la site. Totul este simplu și banal, iată câteva exemple:







De asemenea, este utilă următoarea funcție:

Această funcție va returna calea către locația modulului. De exemplu, dacă stocați scriptul în modulul wtf și acolo în folderul js, puteți adăuga scriptul în două moduri:

Opțiunea 2: prin tema site-ului

De asemenea, puteți conecta JS cu tema. Voi scrie pe exemplul zen-subtemă.

Creați un folder nou în dosarul tematic și apelați js și puneți script.js în el. Apoi, trebuie doar să deschideți fișierul temă .info și să adăugați la secțiunea corespunzătoare, dacă nu există nici o adăugare acolo unde credeți că este necesar, următorul cod:

Opțiunea 3: În fișierul tematic

Să presupunem că doriți ca fișierul să se conecteze la un anumit nod și să creați un șablon nod-NID.tpl.php pentru el. În acest caz, este mai ușor să ridicați JS direct în acest fișier, doar scrieți în partea superioară ceea ce am văzut în opțiunea 1.







Aici, o altă funcție va fi utilă pentru definirea căilor: calea # 95; # 95; tema () - returnează calea la tema curentă, ca în cazul modulului.
Să presupunem că vrem să adăugăm un fișier din opțiunea 2, dar prin php:

Puteți vedea cum, de exemplu, am făcut în modulul meu mic. care se face tot pe JS, dar înfășurat în modulul Drupal'a.

Stați la curent

Fii mereu în cunoștință despre materiale noi! Abonați-vă la canalele \ public \ newsletters pentru a primi notificări prompte.

#attached (nu este necesar să se aplice formularelor, deși, aparent, inițial destinate acestui scop)

drupal_add_library atașează o bibliotecă, biblioteca este în esență un set de fișiere JS și CSS, în plus, poate avea și biblioteci dependente care vor fi de asemenea conectate.

Bibliotecile sunt descrise în hook_library, care enumeră fișierele JS, CSS și bibliotecile dependente, precum și informații administrative. Acest lucru este convenabil dacă conectați o anumită bibliotecă JS terță parte sau trebuie doar să conectați aceleași fișiere de mai multe ori în diferite locuri ale modulului. O bibliotecă formată dintr-un fișier conectat, de obicei, nu are sens.

Răspunsul la Adaugă un pic: de la sg (nu este verificat)

Stiam asta ieri. Dar la mine nu a fost conectat, probabil jambul meu în faptul că am wink hook_library_info ()
În general, eu schA kakraz această rake. Infa este destul de mic în rețea, și sunt foarte diferite, care scrie pentru devs, care pentru alfa și acum stai întrebându-te ce acum.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: