25 Fapte interesante despre care nu știai despre Paris

1. Există 38 de orașe ale Parisului din întreaga lume, din Suedia în SUA și Panama.

2. Parisul a fost fondat în secolul III î.Hr. și înainte de a fi numită Lutetia.

3. Potrivit unor rapoarte, Lutetia era situată în orașul modern Nanterre. Locuitorii orașului s-au numit "parizii" și au dat orașul Lutetia numele "Paris".







Atracții în Paris

Parisul este împărțit în 20 de districte. Primul cartier este în centrul orașului, restul de 19 județe se spiră în sensul acelor de ceasornic în jurul centrului, ca și cochilia unui melc.

În total, în Paris sunt 1803 de monumente și 173 muzee.

De asemenea, în oraș puteți găsi 450 de parcuri și grădini.

În medie, 10 filme sunt filmate în fiecare zi pe străzile din Paris. Filmarea în Paris este gratuită, cu excepția scenelor din grădină, muzeu sau piscină. În acest caz, echipa de film plătește orașul.

Motto-ul din Paris este expresia "Fluctuat Ner Mergitur", care în latină înseamnă "plutește, dar nu se scufunda".

Orase din Franta - Paris

La gările din Paris există zeci de piane. Acest proiect, numit "Joacă-mă eu sunt al tău" ("Joacă-mă, eu sunt al tău") a fost inițiat în multe orașe din întreaga lume.







Statuetele de pe Place de la Concorde - piața centrală din Paris reprezintă 8 orașe importante din Franța. Lille, Strasbourg, Marsilia, Nantes, Lyon, Brest, Bordeaux și Rouen.

Figurile romane de pe trotuarul de la Place de la Concorde din Paris reprezintă un uriaș solar. Umbra din obelisc indică timpul.

În Franța există 10 statui ale libertății. Dintre care 5 sunt în Paris.

Cea mai lungă stradă din Paris este Rue de Vaugirard în arondismentul 15 - 4360 de metri.

Cea mai scurtă stradă din Paris este strada Degre (Rue des Degrés) în districtul 2. Lungimea sa este de 6 metri.

Parisul este pe primul loc în lume în ceea ce privește numărul de biblioteci. Există 830 de biblioteci în oraș.

Toți copacii din Paris au fost numărați - doar 470.000.

Espresso este o băutură foarte populară în Paris. Există un loc de 181 în oraș unde puteți comanda un espresso pentru 1 €.

Orașul Paris (fotografie)

Dacă ați petrecut în fiecare zi din viața dvs. în Paris, vizitând diferite terase (baruri, cafenele, restaurante), ați avea nevoie de 29,8 ani pentru a le vedea pe toate. Există 9057 terase în aer liber în oraș.

Cel mai vizitat monument din Paris este Catedrala Notre Dame. În fiecare an, mai mult de 14 milioane de persoane o vizitează.

Greutatea clopotelului principal din Catedrala Notre Dame este de peste 13 tone. Numele lui e Emmanuelle.

Există 6.100 de străzi în Paris.

Dacă vă plac baghetele, atunci puteți să vă uitați la una din cele 1.784 brutării din Paris.

Există mai mulți câini în oraș decât copii - aproximativ 300.000.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: