2018 Actualizare Android în galerie după salvarea imaginilor noi și Android

Deci, în aplicația mea, la un moment dat salvez o grămadă de imagini într-un dosar temporar și vreau să apară imediat în galerie. În afara rebootării, o fac, dar altfel nu o fac.







Am încercat folosind metoda sendBroadcast:

Dar primesc eroarea soluției:

Nu am putut să fiu permis în AndroidManifestul meu, sau nu mai este suportat. mulțumită

Top 5 răspunsuri

Am încercat Environment.getExternalStorageDirectory (). ToString (), dar nu mi-a găsit dosarele personalizate.

Am vrut doar să împărtășesc experiența mea în rezolvarea acestei probleme.

În final, am fost MediaScannerConnection configurat pentru a scana un fișier la un moment dat, iar acum nu este folderul pe care le păstrați aceste imagini să apară. De fiecare dată când pot descărca fiecare imagine, am sunat la MediaScannerConnection și calea către fișierul pe care Uri o înlocuiește.







În plus, mulți oameni au întrebat de ce sendBroadcast opri de lucru pe KitKat iotvet că sendBroadcast a fost insultat și a cerut prea multe ori și determinând sistemul să se scurgă bateria sau încetinirea, așa că au luat o provocare directă pentru a preveni abuzurile, ceea ce face sens. Speram să utilizez soluția peste dosarul care conține toate imaginile, dar nu funcționează în acest dosar. Speram că căutarea în dosar ar expune restul fișierelor din dosarul utilizatorului, dar nu este cazul meu. Sper să găsesc cel mai bun răspuns în viitor.

Iată un fragment din codul meu.

Utilizați MediaScannerConnection în loc de SendBroadcast.

Știu că este târziu, dar încercați să funcționeze în toate versiunile:

Întrebări recente







Trimiteți-le prietenilor: