2 - Într-un spital de psihiatrie

Familiarizarea cu sfera serviciilor publice de catering am început cu un eșec epic. Cred că în închisoare acest lucru mi-ar fi pângărit pentru totdeauna. Și chiar și într-o școală obișnuită.

În general, m-am așezat pe banca de gunoaie.







Trebuie să explicăm aici. Am început să scriu aceste texte cu ideea de a spune despre colegii mei și personalul meu. Despre oameni, în primul rând. Dar pentru aceasta, mai întâi trebuie să descrieți peisajul. Ei bine, atunci.

Faptul este că chiar și în spitalul psihiatric există două tipuri de pacienți - "elite", relativ sănătoși, care comunică între ei și "animale" care nu pot comunica sau sunt capabile, dar foarte limitate. Primii mănâncă. Al doilea este alimentat dintr-o lingură. Personalul le-a numit uneori "porci". Cu toate acestea, fără prea mult dispreț - în cursul cină, au vrut cu adevărat (uneori în mod deliberat) să iasă din tot și din întregul lor porridge.

În general, m-am așezat la ele pentru o masă lungă, și m-am uitat puțin la hrănire. Oamenii din jur au fost puțin surprinși, dar nimeni nu a plecat în mod special. Unde dorea, sa așezat acolo, și-a dat seama totul.







Ate, în mare parte cu reticență. Amintiți-vă, în "Fete", personajul principal sa lăudat că știe cum să gătească un număr teribil de feluri de mâncare din cartofi, iar pentru supe are doar cinci faze solide?

Aparent, după recoltare, a fost luată să lucreze într-un spital de psihiatrie. Am fost hrăniți cartofi sub formă de terci, piure de cartofi, tuberculi, felii. Ocazional supa sa întâmplat.

Cartofi nu a fost foarte - cu impregnări, găuri de vierme. Ei au curățat-o, firește, nu manual, ci într-un cilindru special, ca o mașină de spălat. Acest lucru se întâmplă de regulă în armată.

În plus, repertoriul de terci de gătit locale a fost de trei sau patru soiuri, caserolă și sandwich-uri. Uneori cu brânză.

Lucrurile dintr-un spital psihiatric sunt supraestimate. Alimentele care sunt diferite de cartofi sunt bine. O bucată de brânză este minunată. Hârtia igienică, apropo, este o valoare care trebuie protejată. A fi singur este inutil.

Hrănirea a fost de trei mese pe zi. Pe perete atârnă un meniu scris de cifre, pe care nimeni nu îl înțelegea, inclusiv pe bucătar și pe doctori. Iată un exemplu:

"Pentru micul dejun - VSHP, CSh-4, NKVD cu carne". Abrevierile supt din deget, dar NKVD de fapt prezent și rămâne în memorie pentru o lungă perioadă de timp. Cineva a avut un simț pervertit de umor.

Apropo, când am plecat de acolo, am cerut o cană de oțel. Până acum, beau din ea. Bine.

În general, toate lucrurile sunt împărțite în două tipuri explicite: "Făcut pentru vârste" și "Mănâncă - nu te superi".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: