Curiozități ale campionatului european de fotbal

În ajunul campionatului european de fotbal, CNVM prezintă o selecție de curiozități care au avut loc pe Euro.

Cel mai rapid gol al Campionatului European

În istoria monedei euro, nimeni nu a putut deschide un cont mai rapid decât Dmitri Kirichenko.

Înlăturarea dublă a formatorilor

Grupa B meci din runda a treia pe Austria - Germania a fost primul meci al turneului final al Campionatului european de fotbal, care au fost scoase de pe banca de rezerve de coaching o dată pe două antrenor principal - Josef Hickersberger și Joachim Loew. arbitrul meciului Manuel Mejuto González, Manuel a eliminat ambele cadre didactice de la 41-lea minut al meciului pentru ciorovăială și în afara zonei de coaching

Pierderea antrenorului a afectat mai mult pe austriecii, care deja patru minute după reluarea întâlnirii au fost în rolul de recuperare. Reuniunea sa încheiat cu un scor de 0: 1 în favoarea Germaniei.

Cea mai mare victorie în finala Euro

Următorii jucători ai echipei naționale spaniole s-au remarcat: Silva (minutul 14), Alba (41 minute), Torres (84 minute) și Mata (minutul 88).

Contul astronomic

În jocurile campionatelor europene există un caz unic. În 1984, echipa națională spaniolă pentru a ajunge la final, a fost necesar pentru a trece de Țările de Jos, învingând echipa Malta cu un scor astronomic de 12: 1. Maltezii, desigur, sunt mai slabi decât spaniolii, dar nu suficient pentru a pierde cu o astfel de ruptură incredibilă.

Cu toate acestea, când meciul sa încheiat, tabloul de bord a afișat cifrele necesare - 12: 1. Toți au fost șocați schemă nu a fost pusa la indoiala, dar bine-cunoscut principiul predominat: nu prins - nu un hoț! Cu toate acestea, în finală, echipa franceză încă a bătut pe spanioli, așa că această rușine de fotbal pe scara europeană a fost oarecum înmuită.

Scopul care a schimbat regulile fotbalului

Striker Devich a lovit poarta. Numai după ce mingea a trecut linia, a fost scoasă din poartă de către fundașul englez Terri. Ca rezultat, toată lumea a văzut scopul, cu excepția judecătorilor. Astfel, echipa Angliei a câștigat cu un scor de 1: 0 și sa retras din grup, spre deosebire de Ucraina.

Campania PR a jucătorului danez de fotbal

Apoi, într-un meci cu echipa Portugaliei, Bendtner, a marcat al doilea gol în poarta adversă, stadionul a arătat lenjeria intimă cu logo-ul de pariuri irlandez. Câteva minute mai târziu, biroul a postat o fotografie a Danei pe pagina lui Twitter.

Indicator subacvatic

Cel mai faimos oracol a fost caracatita Paul. care a trăit în acvariul german. Octopus a câștigat faima datorită presupusei abilități de a ghici rezultatul meciurilor cu participarea echipei germane de fotbal.

Pentru a obține previziunea în acvariul mare în care locuia caracatița, au fost coborâte două jgheaburi de alimentare: cu pavilionul Germaniei și rivalul său în meciul următor. Se credea că cel care a câștigat a fost cel care a fost cel care a deschis primul pavilion.

În același timp, conform previziunilor de caracatiță, în meciul pentru medaliile de bronz, echipa națională a Germaniei urma să învingă echipa națională uruguayană. Ambele predicții au devenit adevărate, pentru care lui Pavel i sa dat o copie a Cupei Mondiale. La finalul turneului, conducerea oceanarului a anunțat că Paul nu va mai face predicții.

Cel mai mare campionat

În play-off merge echipe care au ocupat primul și al doilea loc în grupuri, precum și cele patru echipe care au ocupat locul trei. Câștigătorii grupurilor A, B, C, D se joacă în finala 1/8 cu echipele care au ocupat locul 3 în grupurile lor, în funcție de combinația celor patru echipe care au trecut în play-off.