5 Fapte interesante

Marele scriitor rus Chehov a spus odată: "Brevitatea este sora talentului". Ghidat de această declarație, vă oferim fapte interesante pe scurt.







Mai precis, am pregătit 5 fapte interesante. care, desigur, vă va surprinde și vă va impresiona. Deci, hai să mergem.

Top 5 fapte

1. Poate că nu toată lumea știe că marea majoritate a tuturor creaturilor nu trăiesc pe uscat, ci pe mare. Adică, oceanele ascund de la noi atât de multe creaturi misterioase încât este dificil chiar să ne imaginăm.

Mulți oameni de știință susțin că unele specii de dinozauri încă trăiesc, dar încă nu știm nimic despre ele până nu se ascund în abisurile oceanelor lumii. Pentru a face din primele 5 fapte interesante mai evidente pentru dvs., să dăm câteva figuri.

Citește informații interesante despre șanțul Marian - sunt arătate niște monștri din adâncurile mării.

2. Dacă vorbim despre planeta noastră, este imposibil să nu ne amintim cea mai valoroasă substanță, datorită căreia Pământul are în general viață pe suprafața sa. Aceasta este apa. Am decis să includem aceste informații în 5 fapte interesante numai pentru că apa are o importanță excepțională, pe care toată lumea ar trebui să o cunoască.

Acest lucru este valabil mai ales pentru apa dulce, care este utilizată pentru consumul uman. Mulți oameni de știință prevăd că în viitor substanța cea mai valoroasă de pe planetă nu va fi aur și nu ulei și nici alte bijuterii, și anume apă dulce.







Apropo, observăm că cea mai mare sursă de apă dulce din lume este în Lacul Baikal. Acesta deține aproximativ 20% din rezervele mondiale. Am scris despre acest lucru în fapte interesante despre Rusia.

3. Există multe fenomene misterioase în lumea noastră. Una dintre ele se numește "glorie". Acesta este un fenomen optic pe nori. În China, se numește "lumina lui Buddha".

Acest fenomen este observat pe nori situați direct opus sursei de lumină. Observatorul trebuie să fie pe munte sau în aer, iar sursa de lumină (Soarele sau Luna) se află în spatele lui. Ea reprezintă inele colorate de lumină pe un nor în jurul umbrei observatorului.

În interior este un inel albastru, pe exterior - roșiatic, apoi inelele pot fi repetate cu o intensitate mai mică. Acest lucru se explică prin datele științifice despre difracția luminii.

5 Fapte interesante
Fenomenul gloriei. Prima fotografie a fost luată dintr-un avion.

Dar nu te îngropa în esența acestor cuvinte complexe, știu doar că există un fenomen extraordinar ca slava.

Dacă nu era vorba de ciclul apei în natură, atunci foarte curând toată apa s-ar fi evaporat și toate lucrurile vii ar dispărea. Dar legile naturii mențin un echilibru în toate direcțiile.

5. În cele din urmă, dăm un interesant fapt despre fulgere. Știți că fiecare secundă de pe planeta noastră lovește aproximativ 50 de fulgere? Anterior, acest indicator a fost de 100 bate, dar cu capacități moderne prin satelit acest număr a fost specificat.

Astfel, aproximativ 1,4 miliarde de fulgeruri pe an cad pe globul nostru. Dintre acestea, 75% sunt evacuate în nori, restul de 25% ajung pe suprafața pământului.

Ei bine, ți-am spus 5 fapte interesante despre tot. Dacă aceste informații vă păreau interesante - trimiteți-le prietenilor.

Îți place postul? Apăsați orice buton:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: