23 scaner Obd2 sau autodiagnosticare (partea 1)

În cele din urmă, după așteptări lungi a venit ordonat anterior de la China fără fir scaner OBD2 Vgate ...

Și acum despre totul în ordine ...

Interfață: Wifi (OS IOS);







tensiune de lucru: 12V;

protecție internă împotriva scurtcircuitului;

suportul protocoalelor OBD2:

✔ citirea codurilor de diagnosticare și a valorilor acestora (mai mult de 3000 de definiții de cod în baza de date);
✔ ✓ Îndepărtarea codurilor de eroare și dezactivarea MIL ("Check Engine"),
precum și afișarea datelor curente:
- turația motorului;
- valoarea sarcinii de proiectare;
- temperatura lichidului de răcire;
- starea sistemului de alimentare cu combustibil;
- viteza vehiculului;
- presiunea colectorului de admisie;
- temperatura aerului de admisie;
- debitul de aer;
- poziția absolută a supapei de accelerație;






- tensiunea senzorului de oxigen;
- sistemul de combustibil, citirea rezervorului.

De asemenea, am cumpărat un adaptor de la OBD2 la un conector Mercedes "nativ" cu 38 de pini.
Cred că mulți proprietari ai lui 210 au ghicit deja de ce - pe prorestaylovnyh shpatty pur și simplu nu există ...

Conexiunea durează doar câteva secunde și acum primul program din appstore arată debitmetrul și citirile accelerației ...

Accesați meniul de citire a erorilor de diagnosticare.

Prima surpriză neplăcută: eroare dureros familiară P0150. care este - sonda lambda stânga (până la catalizator). Faptul este că acum câteva luni senzorul de oxigen ma informat deja despre mine, mi-a băgat nervii și pe mine și pe oamenii de serviciu - și se pare că problema a fost rezolvată și apoi mașina se plânge din nou ...


Am decis să încerc să resetez eroarea din memorie pe cont propriu.
După ce am călătorit puțin, conectăm scanerul din nou și aici rezultă:

Puteți spune că "miezul" la prima conexiune a economisit jumătate din prețul său! Este clar că el nu va deveni niciodată diagnosticul original al dealer-ului, dar cred că îl voi ajuta mai mult decât o dată!
Stuck foarte util ... Deci, am sfatui pe toată lumea!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: