2018 Cum se obține lățimea ferestrei de activitate și înălțimea androidului

Androids .help Comunitatea Android Android.

Am ListFragment, care adaugă 2 opinii onActivityCreated) metoda (- tipul MAPview principal (antet persistente). Aș dori să listview pentru a afișa o MapView și titlul în modul portret, și dreptul la MapView și cu denumirea în modul peisaj. Aș dori ca înălțimea MAPview (portret) și lățimea (în orientarea peisaj) pentru a bytprotsent dimensiunea ferestrei disponibilă (minus bara de acțiune, bara de stare, și bara de navigare - în cazul în care există pe dispozitiv). Pentru a realiza acest lucru, cred că ar trebui să se machete dimensiunea ferestrei și rasschitatsootvetstvuyuschee înălțime, lățime și de câmp pentru toate cele 3 depuneri. Am pytalsyaneskolko lucruri care sunt recomandate în astfel de chestiuni, noreshenie returnează întotdeauna înălțimea / lățimea dispozitivului, și fereastra nerazmer activităților sale.













Orice idei. Vă mulțumim anticipat.

Top 5 răspunsuri

Nu sunt sigur ce este răspunsul aici pentru a obține dimensiunile ecranului, dar utilizați machetele corespunzătoare pentru portret și peisaj, care utilizează proprietatea de greutate pentru a aloca spațiul de pe ecran între diferitele vederi.

Cred că puteți avea un aspect de container care să poată găzdui alte structuri de fragmente.

Puteți vedea câteva exemple simple de utilizare a fragmentelor în fișierul de locație XML.

Sper că acest lucru vă indică în direcția cea bună.

Pentru scalare, puteți realiza următoarele:

și apoi aplicați Params în forma dorită.

Pentru orientări diferite, vă recomand să utilizați diferite scheme în aspectul și structura - folderele terenurilor sau adăugând dinamic regulile după cum urmează:

Ca și alții deja spus, aș dori să folosesc diferite scheme de orientare și să facem față doar în mod diferit:

Utilizați logic în SRE / valori ale pământului

Am reușit să rezolv această problemă folosind ViewTreeObserver.

Întrebări recente







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: