20 Lecții din viața lui Dalai Lama, e timpul să trăim fericit

Dalai Lama este liderul spiritual al poporului tibetan și această tradiție datează din 1391. Tibetanii cred că mentorul lor spiritual este renăscut în diferite moduri, păstrând înțelepciunea secolelor.







În prezent, al 14-lea Dalai Lama este Danjing Jamzo. El a experimentat multe teste în timpul invaziei trupelor Chinei pe teritoriul Tibetului și visează să creeze pe teritoriul țării sale o zonă de pace și non-violență, armonia omului și a naturii. În 1989 a primit Premiul Nobel pentru un plan de restabilire a păcii și a drepturilor omului în Tibet.

Lecțiile sale de bunătate și lumină sunt urmate de milioane de oameni care și-au dat seama că nu este nimic mai important decât pacea și liniștea în suflet:

1 În fiecare dimineață, trezindu-vă, începeți cu gânduri: "Astăzi am avut noroc - m-am trezit. Sunt în viață, am această viață umană prețioasă și nu o voi pierde ".

2 Oamenii au fost creați pentru a fi iubiți și lucrurile au fost create pentru a fi folosite. Lumea este în haos pentru că totul este opusul.

3 Amintiți-vă că nu întotdeauna ceea ce doriți, într-adevăr, aveți nevoie.

4 Fiți mai buni când este posibil. Și acest lucru este întotdeauna posibil.

Prosperitatea vine prin acțiune, nu prin rugăciune.

6 Dacă Dumnezeu vrea să te facă fericit, atunci te conduce pe drumul cel mai dificil, pentru că nu există modalități ușoare de fericire.

7 Aroganța nu este niciodată justificată. Aceasta provine din stima de sine scazuta sau din realizarile temporare, superficiale.

8 Tema compasiunii nu are nimic de-a face cu religia. Aceasta este o cauză umană universală, o singură condiție pentru supraviețuirea rasei umane.







20 Lecții din viața lui Dalai Lama, e timpul să trăim fericit

9 Dacă vă puteți ajuta, ajutați-vă. Dacă nu, cel puțin nu faceți rău.

10 Nu sărbătoresc zilele de naștere. Pentru mine, această zi nu este diferită de celelalte. Într-un fel, în fiecare zi este o zi de naștere. Vă treziți dimineața, totul este proaspăt și nou, și cel mai important, că această nouă zi vă aduce ceva important.

Scopul vieții noastre este să fim fericiți.

12 Prin menținerea unei atitudini pozitive față de viață, putem fi fericiți chiar și în cele mai nefavorabile condiții.

13 Vrăjmașii noștri ne oferă o ocazie excelentă de a practica răbdarea, perseverența și compasiunea.

Cred că o adevărată religie este o inimă bună.

15 Trebuie să stăm deasupra tehnologiei și să nu devenim sclavi.

16 Schimbările mari încep cu indivizii; în inima păcii în întreaga lume se află pacea și pacea interioară în inima fiecărei persoane. Fiecare dintre noi poate contribui.

17 Fiecare dintre noi este responsabil pentru întreaga umanitate. Aceasta este religia mea simplă. Nu este nevoie de temple, nu este nevoie de o filosofie complexă. Creierul nostru, inima noastră este templul nostru; filozofia noastră este bunătatea.

18 Planeta nu are nevoie de un număr mare de "oameni de succes". Planeta are nevoie disperată de pacificatori, vindecători, restauratori, povestitori și iubitori de tot felul. Ea are nevoie de oameni de lângă care să trăiască bine. Planeta are nevoie de oameni cu moralitate și dragoste care vor face lumea vie și umană. Iar aceste calități nu au prea multe în comun cu "succesul", așa cum este definit în societatea noastră.

19 Dalai Lama a fost întrebat odată ce îl uimește. El a răspuns:
- Omule. La început își sacrifică sănătatea pentru a câștiga bani. Apoi, el cheltuiește bani pentru a-și restabili sănătatea. În același timp, este atât de îngrijorat de viitorul său încât nu se bucură niciodată de prezent. Drept urmare, el nu trăiește în prezent sau în viitor. Trăiește ca și când nu moare niciodată, dar moare, regretă că nu a trăit.

Trimiteți-vă prietenilor







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: