17 februarie 2018, râurile din Rusia, Sahalinul, pescuitul în diferite părți ale țării noastre - Clubul Pescarilor și

Pescuitul în Sahalin

Puteți crea o temă generală pe site-ul dvs. "Pescuit pe râurile Rusiei". În special, mulți dintre voi merg în vacanță, merg în vacanță și merg la pescuit.







Și este posibil ca unii dintre voi să scrie despre pescuit în Astrahan, despre pescuit în Lacul Baikal etc.

Am decis să încep prin a scrie un raport privind pescuitul în Sahalin. Poate va fi interesant să citiți și să vedeți fotografii din pescuitul Sahalin. În cele din urmă, comparați - ce fel de pescuit acolo, pe Sahalin, și care este regiunea noastră medie Volga.

Mai ales că am pescuit personal în Sakhalin timp de 14 ani și exact în acest loc. Tema era "născută" acum după ce am vorbit pe Skype cu un prieten de la Sakhalin, un fost coleg, Viktor S.

Diferența cu noi este la ora 7. A venit doar de pescuit.

Victor mi-a trimis câteva fotografii astăzi. Am decis să scriu despre pescuitul și pescuitul lui în Sahalin. Lipeste povestea, observatiile, impresiile sale. Ce este acolo - pescuitul din Sahalin. A fost de acord cu el să facă schimb de fotografii despre pescuit în viitor.

După ce i-am ascultat povestea și i-am văzut fotografia - ca și cum ar fi fost acolo.
Deci, hai să mergem.

Vremea este doar un miracol. Soarele și temperatura de la înghețurile de dimineața -2-4. După ora 10 am fost + 1 + 2. minunat # 33;

Pescau pe râul Nayba, la gura râului. Râul curge în Marea Okhotsk.

Mașinile puse pe gheață. Apropo, pentru ființa mea, nu au fost niciodată peștii peștii "urmăriți" pescarii cu mașinile lor din gheață. Gheața este groasă - puneți-o pe gheață. Poate acum.

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

În Ulyanovsk, pe piețele noastre, am cumpărat de două ori. M-am prăjit practic. După ce a încercat, a aruncat imediat totul - Rubber. Mirosul este urât. Nu mai cumpar. Deși slyunki "flux", pește foarte gustos.

Dar de 2-3 ori în ultimul an a cumpărat Navaga în "METRO". Rareori merge acolo, mai ales după primăvară. Când Sahalin sau Kamchatka își încheie captura de pescuit.

Așa este. În "METRO" este reală, vreau să spun adevăratul ei gust. Gustul gaacalinului # 33; Și ieftin, 125-140 ruble pe kilogram. Încercați - Vă sfătuiesc, îmi place încrederea în toate cele 100 de persoane.
Ieri am fost acolo, mi sa spus că nu am avut-o încă. Dar ei așteaptă. De asemenea, așteptăm # 33;

Deci, voi continua cu pescuitul de la Sahalin. Acum, toți pescarii din orașul Yuzno-Sakhalinsk și alte orașe mici acolo, pe râul Nayba - prinde Navag.

Echipajul lor a decis să conducă un pic mai departe, mai aproape de gura râului.

Prin gură mergeți pe jos, de-a lungul pescarilor care stau pe canal. Pentru mașină, gheața este subțire. Poliția, Victor mi-a spus, stă pe drumul principal, nu face nici un comentariu. Nu există așa ceva.

Nu este mult timp să căutați un loc. Cuvintele "podzhopnik". nu există deloc. Prindeți cel puțin un metru în afară, în rațiune și în funcție de adâncime. În cazul în care adâncimea la 20-30 de metri, atunci când sunt capturate miroase, respectiv, iar distanța dintre pescari este de 5-7 metri. Crede-mă, pentru tot pescuitul din Sahalin nu am auzit cuvântul "podzhopnik".

Au început să tragă puțin câte puțin.

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Oamenii din jur, de asemenea, nu ratați.

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Probe bune se regăsesc în Navagi. Scoaterea tijei de pe mâini.


17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Dacă pescuitul are succes și peștele are o bună mușcă - pescuitul nu durează mult, 3-4 ore.

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Nimeni nu a plecat fără o captură astăzi. Numai leneș nu prinde.
Deci vecinul din stânga nu rămâne. Pe friptură există # 33;


17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Prinde mai mult pe blyosny mici. Navaga este mai potrivit pentru bratele de cupru sau alamă cu dimensiunea de 4-6 cm.

Mai bine cu o croșetate. Momeala nu are nevoie de nimic. Legați un fir de lână roșie sau o bucată mică de burete roșu pe cârlig. Și asta e tot. Deci, am pescuit și zbura-zubarya la adâncimi superficiale, până la 4-5 metri.

Poate fi prins și o astfel de momeală și Zubar. Deci acum Victor are un bun Zubarik.

Zubar mușcă, precum și peștele de pește, mai ales de jos în sus. Și Navaga, dimpotrivă, ca și noi - stricată.






Deci, pe mușcături, am putea determina imediat cine a fost sub ghemuitul de gheață.
Când scoateți navaga, se rătăcește pe gheață ca pe Burbot. Din cârlig nu o veți îndepărta imediat, aveți nevoie de o anumită clipă și de experiență. Slippery, dar nu "snotty." De obicei, am apăsat-o pe gheață cu cizma și am eliberat cârligul cu o mână.

Zubar (pește) - peștele de pe Sahalin este important și este probabil cel mai important și mai important al lui Gorbushi în dieta pescarilor. Ascunde-l de la un pescar coleg nu poate avea succes. Prin mirosul unui castravete proaspăt, toți pescarii încep să se uite în jur, cineva la prins - Zubar. Poate că sunt norocoși.

Smelt, un pește de școlarizare, Dar navaga nu va mai da pe cineva mai întâi nimic. Este un lacom care va mușca la toate că va oferi.

Când îi prindem o mulțime și o facem mai ușor să o ducem acasă, curățăm peștele de gheață. Și curajul și capul sunt cea mai preferată felie de cârnați. Ce rămâne după ei, noaptea va ajunge la vulpi.

De câte ori am observat acolo, veniți la același loc dimineața, dar nu există urme de pește curățat. Pe gheață, doar pete roșii slabe.

"Păi, se pare destul." Curățați acum peștele și mergeți acasă la prânz. "

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Asta e pescuitul lui Victor astăzi. Există, de asemenea, pe căldură, există ceva de bere și salin. Navaga uscată seamănă cu gustul cărnii uscate. Deși există un caracter deosebit, gustul său ridicat.

Apropo, șeful Navagi acolo, pe Sakhalin, este tăiat și nu este potrivit pentru gătit. Se pare că are niște substanțe otrăvitoare în cap. Și capul în sine, este de 1/3 din dimensiunea peștilor în sine. Puteți prinde o pungă de pește, și curat - va rămâne exact o treime. Aici # 33;

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Astăzi am avut un astfel de pescuit cu prietenul meu și fostul coleg de muncă Viktor S.

Am fost de acord să schimbăm parcelele, să facem "chench". O să-i trimit (deja gata de expediere) și mi-a dat navaga uscată.

Data viitoare el îmi va trimite o fotografie de pescuit pentru miroase - o cutie.

Dacă administratorii nu vă deranjează și sunteți interesat - o să scriu # 33;

Zhenya, Respect # 33; # 33; # 33;
Cred că administratorii nu vor deranja și nu vor lua astfel de rapoarte sau schițe în sucursala propusă n / a "Pescuit pe râurile țării" sau altfel. poate cineva cu pescuit maritim pe care îl scrie.
Mulțumesc # 33; A fost foarte interesant și informativ

Cred că administratorii nu vor deranja și nu vor lua astfel de rapoarte sau schițe în sucursala propusă n / a "Pescuit pe râurile țării" sau altfel. poate cineva cu pescuit maritim pe care îl scrie.

De ce ofer. Organizați-vă singur sucursala. Puteți, de exemplu, "Pescuitul în alte regiuni ale Rusiei", "Pescuitul pe râurile Rusiei" etc. etc
O mulțime de fantezie. Cel mai important lucru este că fiecare dintre noi se întâmplă în diferite regiuni ale Rusiei și cel puțin o dată, dar va încerca să ia o tijă de pescuit, învârtindu-se.
Și apoi îi va spune tuturor despre aventurile sale. Va fi minunat # 33;

Zhen, de ce ți-ai uscat capul?

De ce smuls topitura cu capul în jos?

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Dacă mirosul este atârnat peste cap, grăsimea nu se va acumula și prin fluxul "deschiderii anale" pe coadă. Lângă podea. Și întregul etaj va fi gras, iar peștele își va deteriora aspectul comercial - o bandă grasă de culoare brun închis de-a lungul coada.
Un astfel de pește nu va fi păstrat mult timp. Ei bine, aceasta este o problemă separată, despre care voi scrie mai jos.

Cât de corect să sare o mielă?

Prima dată când am ajuns pe Sahalin, mi-am topit mirosul de sare. Cu toate acestea, de asemenea, nu am mai prins-o la început.
Și apoi într-o zi, după ce am plecat cu un pescar local pentru un somn miel, am învățat toate secretele capturii ei și în special pregătirile pentru decapare și uscare, uscare
Obișnuiam să mirosesc mirosul în felul ăsta. L-am turnat cu sare. Și câteodată am un pește sărat sau gustos. Cântarele mielului în sine nu au avut un aspect de marketing.
Și trebuie să sare în saramură. Salamul pentru sărare pește este pregătit în acest fel.
În apă caldă, adaugă sare de gătit. Mai mare, nu iodat. Am pus în cartofii de apă chisthennuyu, ca "indicatoare", saramură de pregătire. Deci, adăugând treptat sare la apă, fac această procedură până când cartofii nu plutesc.
Odată cu apariția cartofului, o soluție de tuzlutny pentru sărarea mielului este gata.
Să-i dăm timp să se răcească. Apoi, în bazinul smalț, găleata se toarnă în topitură și se toarnă cu saramură răcită.
Proporția de pește și saramură ar trebui să fie de aproximativ 2/3.

Cât durează să sare mirosul?

Dacă mirosul are o dimensiune de 20 cm - păstrăm în salină timp de 2 ore. dacă aproximativ 30 cm - 3-4 ore.
Smelt-malorotku se păstrează, de obicei, într-o soluție de saramură timp de 1,5-2 ore. ȘI TOATE # 33; # 33; # 33;
Nu țineți pește în saramură. NU.
Nu se recomandă mai mult de 30 cm de miros. Este mai bine să o folosiți pentru prăjire.

În acest fel, mirosul devine sărat în mod uniform.

Cum se usucă mirosul.

După sărare tuzluchnom smelt în soluție, aceasta trebuie să fie clătit în apă de rece pentru prezentarea afacere s.
Voi repeta - să se spele, dar să nu păstreze în apă.
Apoi am atârnat mirosul de coadă pe coardă.
Atunci când există o mulțime de miros, pe Sakhalin se fac grile speciale pentru topirea topiturii. Iată-le pe cele de mai jos.

17 februarie 2011, râurile din Rusia, Sakhalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - un club de pescar și

Cum se păstrează mielul uscat?

De obicei, vom stoca topit într-un ziar sau frigider, într-un compartiment rece.
De asemenea, am folosit pentru a stoca miros în trecut, dar nu a fost păstrat pentru mult timp. De obicei, o lună - cei doi au început să „ude“ sau galben, „rugina“, așa cum le place să spun pescarii.
Poți, ca o opțiune bună și fiabilă, să depozitezi într-un platou. Peștele a rămas, de asemenea, bine. Dar în același loc nu veți stoca toată mirosul. Este important pentru familie că carnea sau peștele sunt proaspete în congelator.

Se pare că au răspuns la toate întrebările. Cred că am scris totul în detaliu.

Acum "LOVCHANE" sau "VOCAL" # 33; Cum să ai dreptate. Puteți să vă pregătiți o excursie la Sakhalin.

Și cum să prindem însuși pe Zubar, acesta este un subiect separat.
Să fie micul meu secret.

17 februarie 2011, râul Rusia, Sahalin, pescuit în diferite părți ale țării noastre - și pescarii de club


Și cum să prindem însuși pe Zubar, acesta este un subiect separat.
Să fie micul meu secret.
Apropo, vorbind cu pescarul în vârstă locală, am prins Pietrosel în Sahalin este întotdeauna mai mulți prieteni. Unii chiar nu au vrut să meargă cu mine. Au 20-50 de bucăți, am 200-250. Nu mă laud, dar aceasta este realitatea.


Ei bine, cine va merge cu tine acum?

Da, întrebarea, în timp ce citiți. Smelt not intestine (judecând după fotam)? Există o diferență de gust între peștele curățat și întregul?

Serghei # 33; Smelt nu este niciodată eviscerat # 33;
Gust foarte delicios de la Zubarev și caviar. Gustul # 33; # 33; # 33;
Evacuare pentru sărare și uscare a restului de pește Sahalin. cu excepția mielurilor.
Bune pe calități de gust uscat navaga (fără cap) și cambulă.
Pur și simplu SUPER # 33; # 33; # 33;
Eu scriu și m-am supărat. nu-i așa # 33; # 33; # 33;

Ei bine, cine va merge cu tine acum?

Gloria la # 33; Dacă vărsăm - voi învăța. Gata de pregătire, se află în cămară.
Există unelte într-un permanent BG pe Zubarya, și pe smelt-malorotku și hering.







Trimiteți-le prietenilor: