10 Gânduri pozitive despre ce să gândești în anticiparea copilului - sarcină - clubul mamei

10 Gânduri pozitive despre ce să gândești în anticiparea copilului - sarcină - clubul mamei

Fiecare mamă viitoare, așteptând nașterea copilului ei, sortează prin mințile celor mai nebune gânduri - atât bune cât și rele; ele par a fi de la sine. Este foarte greu să aștepți primul copil - totul este atât de nou și neobișnuit.







Desigur, fiecare situație depinde de mama, dar de multe ori orice, chiar și durere puternică creează teamă, burta în creștere face merge în mintea lui standardele de frumusețe și generațiile următoare sunt reprezentate cel mai rău care se poate întâmpla la toate. Cu toate acestea, gândurile negative în acest timp minunat ar trebui încercate să împingă cât mai mult posibil, curățând locul pentru bine. Să încercăm?

Nu vă faceți griji dacă mă simt gravidă

Asteptand un copil, corpul sufera schimbari majore, asa ca este absolut normal ca din cand in cand ceva de aici si de acolo doare. Deci, de fiecare dată când un gând: „Oh, probabil, o sarcina care nu este corect,“ să învețe să vă spuneți, tare si clar, „Nu mai am voie să simt ceea ce eu sunt însărcinată!“

Chiar dacă nu văd un copil, sunt lângă el

Pentru a vedea copilul pe ecran în timpul ecografiei - un moment emoțional special pentru toți părinții tineri, dar posibilitățile tehnologiei moderne și poate produce un fel de dependență. Prin urmare, mamele viitoare nu trebuie să uite că, fără ultrasunete, există multe modalități de a stabili o relație specială cu copilul și asigurați-vă că este bine pentru el în stomacul mamei sale.

Comunicarea emoțională pe care o puteți crea, chiar dacă vorbește cu el mental. Dacă aveți dorința de a umbla mai des decât recomandați de către un medic, atunci spuneți-vă: "Chiar dacă nu văd un copil, eu sunt pentru el cea mai apropiată persoană și simt că se simte bine!"

Mă pot baza pe corpul meu

O viață nouă în abdomenul mamei mele crește și se dezvoltă în conformitate cu un plan dezvoltat de mult de natură - aproape în sine. O femeie însărcinată nu are practic nimic de făcut - doar încercați să conduceți un stil de viață sănătos și să permiteți acest miracol să se întâmple.

Dacă există încă gânduri, cum ar fi: "Atât de multe lucruri care pot merge prost!", Atunci trebuie să vă amintiți că trupul dumneavoastră a funcționat perfect tot acest timp în sine. Calmează-te cu gândul: "Pot să am încredere în trupul meu, iar acum se ocupă de totul singur!"

Mă concentrez asupra a ceea ce pot, nu asupra a ceea ce nu pot

În timpul sarcinii, multe mame tinere se concentrează asupra a ceea ce nu mai pot face, de exemplu, există îndoieli cu privire la posibilitatea de a vizita sauna, de a vă vopsii părul, de a juca sporturi ca înainte, etc.

Desigur, informații despre cum să se comporte și ce fel de bucurie de zi cu zi pot răni un copil este important, dar nu vă faceți griji că multe lucruri pe care trebuie să renunți. Se concentrează pe faptul că toate lucrurile pozitive pe care le faci, faci de dragul copilului ei, de exemplu, pentru a asculta muzică frumoasă, gândiți-vă bine, stick la o dieta sanatoasa, pentru a muta o mulțime, etc.







În așteptarea copilului, mă apropii de cel mai mare miracol din viața mea

În timpul sarcinii, mama insarcinată trebuie să țină seama de faptul că nu toate senzațiile vor fi plăcute. Săptămânile pot fi greață și obosite, iar arsurile la stomac și alte afecțiuni pot fi adăugate la ultima perioadă de sarcină. Cu toate acestea, toate simptomele negative asociate cu sarcina nu pot fi percepute ca o problemă, ci ca un semn că femeia gravidă participă la nașterea unui minunat miracol al vieții.

Niciodată în viața ei femeia nu se apropie de acest secret cât de mult așteaptă un copil. Amintește-ți că doar tu, ca o femeie, ai ocazia să creezi o viață nouă, să o porți în tine.

Sarcina mea este unică

Tendința de a compara sentimentele în timpul sarcinii cu senzațiile altor mame însărcinate este normal. Dar dacă femeia gravidă nu are aceleași dureri de spate, mărimea taliei sau greutatea fătului este diferită, aceasta nu înseamnă că sarcina ei este anormală sau există motive de îngrijorare.

Sarcina standard nu există! Asa ca te calmezi cu cuvintele: "Sarcina mea este unica si nu comparabila cu alta!"

Pânza mea mă face frumoasă

Nu toate femeile percep modificări calme ale aspectului lor în timpul sarcinii. Adesea, aceste sentimente sunt amplificate datorită modificărilor comportamentului orchestrei. Dar, înainte de a înfrunta îndoielile, trebuie să începeți să vă opuneți în mod activ! Știm multe tipuri de frumusețe și amintim că nu numai aspectul este important, ci și lumina interioară.

Cu cât te gândești la asta în aceste luni, sunteți într-o stare foarte plin de har, misterios, minunat, cu atât mai bine vei deveni conștient de frumusețea specială, care te umple în timpul sarcinii.

Mă pot deschide ca un mugur pe un copac

A fi însărcinată înseamnă că într-o zi va veni momentul nașterii. El este asociat cu necunoscutul, în special pentru cei însărcinați care așteaptă primul lor copil. Fiecare mamă viitoare depinde de modul în care se așteaptă acest eveniment: cu frică și emoție sau dorință de a se confrunta cu situația și de a se dezvălui în momentul în care vine momentul.

Aproape orice altceva face natura in sine, urmand programul sau etern. Tot ceea ce este necesar de la mama viitoare este capacitatea de a fi deschis la tot ce se întâmplă și a se supune legii naturii. Un exercițiu bun pentru gândirea pozitivă este să-mi spun: "Pot să mă deschid pentru un copil care vine în această lume, sunt deschis la tot ceea ce se întâmplă"

Contracțiile sunt aliații mei

Contracțiile sunt întotdeauna foarte dureroase, dar trebuie amintit că fiecare femeie are un prag diferit de durere și există modalități de a reduce sentimentele neplăcute - exerciții de respirație, mișcări și posiții.

O importanță deosebită este starea interioară. Este bine să vă imaginați că o luptă este un val care curge, la care dați, înoțiți cu ea, le rotiți. Lupta nu este ceva la care ar trebui să lupți. Fiecare val de contracție vă aduce mai aproape de copil. Prin urmare, înainte de nașterea starea de spirit în sine că luptele - aliații voștri!

Odată cu nașterea unui copil, și eu sunt renăscut

La naștere, nu apare doar un copil, ci o femeie însărcinată se naște din nou, pentru că acum nu este la fel ca înainte - acum este într-adevăr mamă! Acest punct este extrem extinde orizonturile de experiență - tinere mumie atinge simțurile, care nu au experimentat anterior, care vor deveni mai târziu, mai tolerantă în raport cu lumea și să devină mai puternică decât oricând.

Dacă sunteți tulburat de îndoială, cum se va întâmpla totul, apoi Chase-le departe de gândire: „Am venit - aventură mare și minunat, rezultatul final al care va fi nu numai o viață nouă, copilul meu, dar eu și partenerul meu va deveni oameni noi: mama și tata. "

10 Gânduri pozitive despre ce să gândești în anticiparea copilului - sarcină - clubul mamei

10 Gânduri pozitive despre ce să gândești în anticiparea copilului - sarcină - clubul mamei







Trimiteți-le prietenilor: