1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT
Băieții mari iubesc mașinile mari - acesta este adevărul pentru un an deja respins de fanii de drift controlate de radio. Judecă-te pentru tine: zgomotul motoarelor, fumul de sub roți și chiar campionatele tale - totul, ca și cele mari. Numărul de persoane interesate de acest tip de sport auto-model este în continuă creștere. Inclusiv printre oamenii IT.







Dezvoltatorul iOS din iTechArt, Pavel Shchors, a declarat pentru dev.by despre un hobby neobișnuit.

Nu doar o jucărie

Pentru driftul controlat cu radio, se folosesc modele de mașini cu o scară de 1:10, adică de zece ori mai puțin decât o mașină reală. Totuși, aceasta nu este doar o jucărie.

"Totul este ca o mașină reală: există o suspensie de lucru, amortizoare, o colaps-convergență - în general, toate detaliile sunt ajustate", spune Pavel Schors, participant activ și unul dintre organizatorii competițiilor RC Drift. - Același lucru este valabil și pentru motor, are multe reglaje fine, la care este convenabil: putere, netezime. Plus ca una dintre zonele de modelare - creând mașina cea mai realistă pentru a arăta frumoasă. Până la punctul în care oamenii lovesc cele mai mici lucruri. "

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

Corpurile mașinilor controlate cu radio sunt efectuate în conformitate cu licența producătorilor de automobile, cu alte cuvinte, repetarea maximă a aspectului modelelor reale. Există chiar branduri și atelieri de tuning specializate, deși nimeni nu intervine în a face îmbunătățiri și decorațiuni cu propriile sale mâini.

"Popularitatea adevărată este încă de vină"

Controlul drift controlat de radio, în ciuda "jucăriei", este nu numai și nu atât de mulți studenți și studenți. Potrivit lui Pavel Shchors, comunitatea drift este plină de oameni de diferite profesii, inclusiv cei din domeniul IT.

- Paul, cum ai ajuns la acest sport?

- Am învățat despre modelare de la un coleg. El mi-a chemat curse off-road, dar în timpul cunoașterii mele cu această lume bogată, am ales un derivat.

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

Programator iTechArt Pavel Schors

- Ați atras noi oameni?

"Vrem cât mai mulți oameni să învețe despre noi, să mergem la evenimente". Când strada Karl Marx era pietonală, ne-am cățărat acolo - mulți ne-au acordat atenție, unul dintre ei a venit în cele din urmă. În plus, avem campionate deschise - acestea atrag un număr mare de spectatori. În general, cu cât mai mult, cu atât mai mulți fani se toarnă.

- Și în rândul oamenilor de știință, telecomunicațiile radio sunt populare?

În rândul colegilor, în timp ce este mai bine să se promoveze modelarea în ansamblul său - mulți sunt interesați de elicoptere, multicoptere. Deși pe scara țării noastre, modelismul este încă slab dezvoltat. Cei mai mulți se referă la el ca pe o jucărie, deși aceasta este o opinie eronată, cauza care stă în ignoranță. Cred că popularitatea reală este încă înainta, deoarece mișcarea continuă să câștige impuls.

- Poate merită organizarea de mini-concursuri la petreceri corporative și atragerea atenției?

- Gândurile despre petrecerile corporative nu au apărut - este încă un hobby, nu o afacere. Fiecare pilot dă lovitura și îi prețuieste "înghiți", și nu toată lumea va fi în stare să o dea străinilor. Este vorba de faptul că oamenii nici nu vor să-și vândă modelele - prea mult efort și sufletul este investit, acest lucru în bani nu poate fi măsurat. Deși, în general, hobby-ul nu este scump.







- Cât de ieftin?

- O opțiune bună pentru un începător începe de la 500 $ pentru un nou model. Puteți, desigur, căuta opțiunea utilizată - va fi de la 350-400. Modelele pentru șoferii noștri de top, care călătoresc destul de mult, pot costa 1,5-2 mii de dolari și multe altele.

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

Când a început, a cumpărat un model de 300 de dolari, crezând că a cheltuit o jucărie incredibilă pe o jucărie. Și acum am cheltuit cincisprezece sute de mii și am privit-o deja în mod normal. La început, este greu să înțelegi ce cheltuiți pentru astfel de bani. Dar în cele din urmă vă dați seama: aici această piesă de schimb costă 100 de dolari, dar o voi cumpăra și voi merge de două ori mai bine.

- Comunicați cu participanții la "big" drift?

- Devastarea serioasă a venit oficial în Belarus cu numai doi sau trei ani în urmă. Lucrăm îndeaproape cu drifterii. Astăzi, trei juriști profesioniști din campionatul belarus se află în juriul nostru. Mergem la evenimente de la big drift și e uimitor. Când am ajuns pentru prima oară la etapa Campionatului Europei de Est, ni sa oferit o mică zonă pentru a călători. Imaginați-vă: puterea mașinilor de 500-600 CP. totul e blestemat, merge, fumează! Deși încercăm, de asemenea, să facem mult mai eficiente. Unul dintre participanți a construit o mașină de fumat - fumul de pe roțile din spate se încadra chiar sub el. Publicul este încântat de fiecare dată.

Toată lumea găsește ceva de-al lor. Cineva este interesat de mecanică: în jurul valorii de setările, petrecând zile pe ce să verificați în milimetri. Cineva face caroserie, are foarte frumos, demn, realist. Cineva doar exersează în pilotare.

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

- Vorbind despre exerciții. Unde au loc sesiunile de antrenament?

- Aici avem probleme cu antrenamentul. Prima dată când am învățat pe străzi, am creat piste de cretă. Apoi a existat o oportunitate de a închiria o cameră, a face un așa-numit drift-park acolo: au pus un covor, a construit obstacole pe drum - a construit drumul complet. Dar, din nefericire, vara clădirea, unde am închiriat sediul în condiții preferențiale, a fost închisă pentru reconstrucție. Și să plătească 15-20 de euro pentru "pătrat" ​​la minimul necesar de 100 de metri pătrați. Nu avem ocazia. Prin urmare, încercăm să găsim parteneri, sponsori. Dar pentru o sală de antrenament nu este așa de simplu.

Program pentru judecători

- Știu că ai făcut un program special pentru jignirea judecătorilor. Ce a determinat asta?

- Am scris programul DriftJudge împreună cu un prieten. Tocmai am văzut cum sunt calculate rezultatele. În runda de calificare, fiecare pilot participă la trei curse, el este judecat de trei judecători, adică pilotul are nouă scoruri. Dacă sunt implicați 30 de persoane, atunci există 270 de evaluări. Secretarul trebuie să calculeze scorul mediu pentru fiecare cursă, să aleagă cele mai bune dintre ele, apoi să sorteze piloții în funcție de rezultat, să formeze o grilă de calificare. Totul a durat mult. Din punctul de vedere al muncii de programare nu există prea multe: adăugați mai multe numere, calculați media, sortați.

Acum avem un serviciu web scris de Python, responsabil de agregarea datelor de la comprimatele arbitrilor, și o aplicație mobilă "nativă" pentru iOS pentru judecători, în care au capacitatea de a evalua piloții. Aproape imediat obținem rezultatele calificării și grila formată imediat pe calculatorul central. Dacă mai devreme a durat o oră, acum sunt două minute.

- Aveți de gând să dezvoltați și să vă promovați dezvoltarea drift-ului?

- Programul a fost scris în primăvară într-o grabă și într-un mod bun trebuie să fie finalizat. Dar planurile sunt extinse: să ofere judecătorilor posibilitatea de a evalua în formă electronică nu numai calificările, ci și cursele pereche. În general, pentru a rescrie totul de la zero, este posibil să faceți doar o aplicație web, pentru a nu depinde de platforma și sistemul de operare pe care este lansată. De asemenea, există planuri de promovare: am fost deja abordați din Ucraina și Rusia. Puteți încerca să faceți aplicația universală, deoarece judecătorii din marele drift din Belarus continuă să utilizeze hârtia.

Între timp, pe pista ...

... Cursele de calificare au început deja. În zbor, corpul a zburat de pe axă, mașina a zburat și a stagnat. Cineva a tăiat pe cineva, telecomanda a fost descărcată. În cazul în sport, chiar jucărie, fără drame?

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

Apropo, nu credeți că îi urmăresc pe băieți doar pentru interes. Totul este serios: există sponsori - există și premii. În primul rând, studentul în vârstă de 18 ani, Stas Janushkevich, a primit un nou corp de reflectori Nissan Sileighty, reflectori de fază și sticle de vopsea. Locul doi și al treilea, de asemenea, nu au ofensat.

1 500 Pentru modelul drift rc ca un nou mod de a învăța IT

Audiența a fost fotografiată pentru o vreme pe fundalul drumului și o mașină cu adevărat în derivă, stând lângă ea. Și participanții s-au împrăștiat unde să: sărbătorească victoria, să se plângă să judece, să-și tune și să-și tune "copiii", dar toți ca unul - așteptați pentru următoarea etapă.







Trimiteți-le prietenilor: