6 Mituri despre poligluți, lingvisto

6 mituri despre poligluți

6 Mituri despre poligluți, lingvisto

În popor există un număr mare de mituri despre studierea limbilor străine și în special despre cei care dețin mai multe limbi, Poliglot. Probabil cunoașteți imaginea romantică a unui poliglot. De obicei, este descrisă după cum urmează:







Polyglot este un geniu lipsită de griji, cu o memorie perfectă, care nu are absolut nici o obligație de viață și nici o problemă cu banii, și care tocmai face că călătorește în jurul lumii cu un rucsac și o livrare nesfârșită de bilete de avion. El face cu ușurință prieteni chiar și cu o ceașcă de cafea de la Roma. sau în timp ce mănâncă taitei în Hong Kong. sau pe o plajă braziliană. În fața lui - numai fără griji și aventuri.

După ce am vizitat recent o conferință poliglotă desfășurată la Berlin, pot spune că nu am întâlnit o singură persoană care să corespundă cel puțin imaginii de mai sus (deși sunt sigur că mulți dintre noi nu ar deranja să fie asemenea ). În general, este adevărat că unii poligloți au ceva din această imagine romantică.

Din păcate, oamenii tind să exagereze foarte mult aceste calități și să le transforme în stereotipuri. Este ca pentru a colecta cele mai interesante aspecte ale vieții poliglotă într-o grămadă, face un vârf de cuțit de fabulos, și - poliglotul mitic în fața ta.

Imaginea miticească și romantică a unui poliglot va fi extrem de inutilă pentru cineva care învață limbi străine. Vei avea impresia că niciodată nu vei atinge un astfel de ideal, așa că vei pune întrebarea, de ce te deranjezi din nou, nu?

Astăzi aș dori să trec prin cele șase cele mai comune stereotipuri și mituri despre poligluți. Voi explica de ce există și apoi voi spune adevărul despre cum ar fi să fii un poliglot.

Mitul numărul 1. Poligloți, prin natura lor, înzestrați cu abilitățile pentru limbi

De fapt, "nu sunt talentat cu abilitatea de a învăța limbi" poate fi tradus ca "Mă tem că nu voi putea să învăț o limbă străină". De fapt, poligloții dețin niște tehnici speciale de învățare a limbilor străine. Și puteți, de asemenea, să le stăpâniți și să le folosiți. Poligloții diferă de majoritatea celorlalți numai prin faptul că au depus eforturi în direcția corectă și nu s-au temut să facă greșeli.

Învățarea limbilor străine este o abilitate, astfel încât prima dată când vi se oferă nu este ușor. Luați, de exemplu, un instrument muzical sau schi: cu cât antrenați mai mult, cu atât nivelul dvs. este mai ridicat. Singura diferență dintre un poliglot și un "începător veșnic" este că poliglotul a ajuns la final. Drept rezultat, el a găsit instrumentele potrivite de instruire necesare pentru atingerea scopului său. Veste bună pentru dvs.: toate aceste instrumente sunt disponibile pentru dvs. Odată ce ați învățat cum să învățați limbi, fiecare pas ulterior vă va costa mai puțin.

Mitul # 2: Polyglotii au o memorie fenomenală

Când cineva spune că știe 3, 4 sau chiar 10 limbi, mulți oameni cred imediat că are o memorie fotografică și poate să stocheze opțional în gigabytes de informații. Păi, chiar crezi că este nevoie de talent pentru a-ți aminti o mie de cuvinte, nu? Nu neapărat. Da, este cu siguranță adevărat că dacă încercați să învățați cuvinte cu zuburi standard, repetând același lucru de mai multe ori, în speranța că cel puțin ceva va fi depus în memoria dvs., atunci într-adevăr va trebui să depuneți eforturi considerabile. Acum, aici, cred că, dacă aș înghesuie cuvintele, aș renunța cel mai probabil la această aventură pentru furie și lipsă de răbdare.

Cred că sa născut acest mit, pentru că cei mai mulți oameni amintesc anii de școală, el nu are nici o idee despre AGA și toate metodele de stocare a informațiilor. În cazul în care cadrele didactice utilizează aceleași metode mnemotehnică că poligloții, oamenii nu ar fi minunat de cât de repede și eficient puteți memora cuvinte, iar mitul superpamyati să fie eliminate pe cont propriu.

Datorită tehnicii de memorare a informațiilor (cum ar fi, de exemplu, ca un mnemonic, adică informațiile depozitarea echipamentului de asociație), și un sistem special de repetiție, poligloții ar putea învăța mii de cuvinte și expresii noi într-o perioadă relativ scurtă de timp. Acesta este un exemplu tipic de alegerea corectă a instrument pentru locuri de muncă. Dacă te-am rugat să picteze casa si va da un borcan de vopsea si o periuta de dinti, cel mai probabil veți sfârșitul răbdare și te predai. Dar dacă îți dau un film mare, sau un nebulizator, v-ar fi făcut munca pe termen scurt. Prin urmare, o memorie bună poligloții - nu este abilitate înnăscută și dobândită, înmulțită cu capacitatea de a stoca în mod corect și de a folosi mnemonice.

Mitul # 3: Poliglotii au mii de dolari / lire sterline / euro în călătorie

Având în vedere că poliglotul "își petrece tot timpul în călătoria în lume" (un alt mit pe care îl voi risipi un pic mai târziu), devine clar că trebuie să aibă o sursă inepuizabilă de nal, pe care o pot conduce lumea, .

Înțeleg pe oameni care gândesc așa. Este suficient să priviți prețurile biletelor standard de la New York la Paris sau costul de trai în orice hotel dintr-un oraș mare. Evident, oricine călătorește mult nu are probleme cu banii! Ei bine, de fapt nu este adevărat. Ar trebui să înțelegeți că poligloții sunt foarte inventivi și știu despre unele "trucuri" care le ajută să reducă costul acestor călătorii internaționale.

Adevărul este că poligloții fac niște sacrificii pentru a putea călători în jurul lumii. Este necesar să înțelegem că este posibil să călătorim în moduri diferite, atât de mulți poligliți, inclusiv mine, nu sunt "tipice" turiști. Există multe modalități de a economisi bani pe bilete, cazare și mâncare. Și fiecare dintre aceste căi înseamnă a renunța la niște convingeri familiare de zi cu zi.







De exemplu, în loc să stau într-un hotel clasic, folosesc site-ul Airbnb, închiriez camere în loc de apartamente întregi sau chiar trăiesc în pensiuni. Pe bilete, puteți economisi bani: în loc de zboruri directe, care în timpul sezonului de vârf sunt destul de decente, puteți cumpăra un bilet cu mai multe transferuri și zburați la "sezonul mort", folosind serviciile companiilor aeriene cu buget redus. Vreți să salvați pe mâncare? Faceți-le la fel ca la domiciliu: mergeți mai puțin la restaurante, cumpărați alimente și gătiți-vă propriul mâncare. Obțineți stocul în magazinele obișnuite sau în piețele unde prețurile sunt semnificativ mai mici.

Mitul # 4: Poligloții au mult mai mult timp liber decât oamenii obișnuiți

Pe de o parte, acest mit se bazează pe o concepție greșită că poligloții sunt forțați să renunțe la toate viețile (petrecând timp liber cu familia și prietenii, mergând la filme sau sport) pentru a găsi mult timp pentru învățarea limbilor.

Pe de altă parte, oamenii se înșeală crezând că viața poliglotă nicăieri pentru a pune timpul liber, astfel încât acestea să nu își asumă toate obligațiile și pentru a evita orice responsabilitate, doar pentru a găsi timp pentru a învăța limbi străine. Desigur, nici una, nici alta, pur și simplu nu poate fi adevărat! Acest mit al poliglote sa născut din teama de a pierde cel mai prețios lucru pe care o persoană are în viața sa - de timp.

De fapt, totul nu este atât de sumbru: studiul limbilor nu duce la pierderi grele în viață. Adevărul este că poliglotii își distribuie în mod inteligent energia și timpul pentru a obține cele mai mari profituri.

Toți cei care cred în acest mit trebuie în primul rând să înțeleagă că pentru majoritatea poliglotilor învățarea limbilor este o activitate preferată. Timpul dedicat limbilor, pentru ei nu înseamnă "furat din viața privată".

Desigur, poligloții, la fel ca toate celelalte, are propriile interese și hobby-uri, așa că nu cred că fiecare minut starea de veghe din timpul lor petrec pe cărți și cărți pentru memorarea cuvintelor. Numai că acești oameni au învățat să-și aloce timpul foarte eficient.

  • În primul rând, au studiat limba pentru o lungă perioadă de timp pentru a afla ce și cum să învețe, pentru a obține cel mai mare efect. De exemplu, în loc de ore stupide cramming cuvinte noi din carte, am făcut dicționarul meu personal, în cazul în care am scrie cuvintele pe care le cunosc exact ce trebuie să-i învețe mai întâi.
  • În al doilea rând, ele utilizează metode superproductive de formare. De exemplu, folosesc tehnica lui Pomodoro (blocuri de 25 de minute de formare intensivă cu pauze de 5 minute între ele).
  • În al treilea rând, poligloții știu cum să facă lucrurile preferate în același timp și să învețe ceva nou. De exemplu, am luat lecții de dans în Buenos Aires și în paralel în portugheză am fost instruit în windsurfing în Brazilia!

Mitul # 5: toți poligluții sunt extroverți și necesită atenția celorlalți

Despre Poliglot de multe ori cred eronat că acestea sunt, fără excepție, oameni deschiși, sociabil, ușor să se reverse în orice companie, nici o problema trecerea la orice limbă și uimi oamenii cu farmecul și carisma lui. Probabil acest mit a venit de la faptul că într-adevăr poligloții caută în mod activ o oportunitate de a practica o limbă străină în comunicarea cu operatorul de transport. Prin urmare, partea poate părea că fiecare Poliglot este o abilitate înnăscută de a face prieteni cu ușurință, dar, de fapt, acestea sunt doar încercarea de a vorbi mai mult într-o altă limbă (desigur, este întotdeauna asociat cu noi cunoștințe și socializare).

În realitate, poligloții nu mai sunt mai deschiși decât ceilalți. Printre poligluți, puteți găsi absolut oameni mai puțin sociabili. Singurul lucru care le unește este dorința de a vorbi cât mai mult posibil într-o limbă străină. Majoritatea poliglotilor nu doresc să atragă atenția de la sine și să se laude singuri (cel puțin nu o fac mai des decât toți ceilalți). Ei au doar un prag mai mic de frică de a comunica cu străinii.

Am scris deja mai sus că cel mai bun mod de a învăța o limbă este să vă deschideți gura și să vorbiți. Polyglots au învățat acest adevăr cu mult timp în urmă și folosesc activ această abordare pentru studiul limbilor. La urma urmei, dacă trebuie să învățați ceva și veți găsi cel mai rapid mod de a face acest lucru, vă veți bucura, în ciuda unor neplăceri.

O metodă de învățare confortabilă și plăcută, dar în același timp ineficientă, este puțin probabil să o utilizați. Crede-mă, pentru a realiza unele "minuni", trebuie să ieșiți din zona de confort!

Mitul # 6 Toate poligloturile sunt singure și își pot petrece întreaga viață pe călătorii și învățarea limbilor.

Un alt mit popular despre poligluți, ca oameni fără familii, copii și alte obligații. Ei sunt, spun ei, poate fi o călătorie pe viață din întreaga lume, pentru a avea lucruri în fiecare port și să învețe limbi, astfel încât restul zilelor. Știi, am putea-am contribuit involuntar la nașterea mitului, dar nu pentru că este adevărat, dar pentru că am fost de aproape zece ani, a călătorit în multe țări și a condus pe mulți să creadă că toate poligloții sunt astfel de „rătăcitor“ imagine viață.

Desigur, cele mai multe poligloții frecvent limbi pe Internet studiate, și cei care călătoresc, pentru a primi doar mai multă atenție, astfel încât se pare că un singur strigăt câteva toți ceilalți au atras mai multă atenție și să aibă o influență mai mare în conturarea imaginii unui polyglot. Din nou, acesta este un mit care păstrează frica.

Este mult mai ușor să spunem că nu se poate realiza ceva, deoarece situația voastră pentru acest lucru nu este "ideală", mai degrabă decât să depășească frica și să încerce să-ți realizeze visul. Adevărul este că poligloții sunt oameni foarte diferiți, iar unii dintre ei nu merg deloc în țări diferite pentru a studia limbi străine.

Apropo, majoritatea poliglotilor pe care îi știu nu sunt singuri. Mă voi căsători în curând! Știi, a avea o familie nu înseamnă să renunți la posibilitatea de a învăța limbi străine. Sprijinul acordat de familia și prietenii dvs. se poate dovedi a fi foarte important în atingerea obiectivelor dvs. și în învățarea limbilor.

În ceea ce privește călătoriile, ei pot ajuta perfect la învățarea limbii, dar nu sunt atribuiți indispensabili și indispensabili. Am studiat limba arabă, în timp ce în Brazilia, și a fost convins că tehnologia modernă vă permite să comunice cu vorbitori nativi, indiferent de locul în care vă aflați în prezent.

Unii poligloți bine cunoscuți, de exemplu Moses McCormick a.k. Laoshu din Columbia, Ohio, călătoresc rar, dar reușesc să găsească vorbitori de limbi străine chiar acolo unde locuiesc. Cel mai recent, am mers pe un turneu de limbă "Language Level UP", organizat de Moses, și am reușit să practicăm o duzină de limbi, petrecând doar câteva ore în mall!

Nu lăsați aceste mituri despre învățarea limbilor să devină o scuză!

După cum puteți vedea, poligloții sunt oameni obișnuiți. Tocmai am învățat să ne concentrăm asupra dezvoltării anumitor abilități, să alocăm corect timpul și să îmbunătățim în cele din urmă aceste abilități. În general, învățarea limbilor străine este un lucru interesant.

Procesul de formare aduce cu sine propriul set de temeri. De exemplu, dacă ți-am spus că știu pe cineva care știe cum să gătească feluri de mâncare în bucătăria lumii. V-ați gândi imediat că acest om este un geniu? Și dacă am spus că joc 5 jocuri la nivel mondial, crezi că sunt talentat? Orice abilitate poate fi dezvoltată, iar limbile străine nu fac excepție.

Să fim altfel: în fiecare din aceste mituri se află cuvântul "scuză":
  • Polyglotii au un cadou pentru învățarea limbilor străine = o scuză pentru că nici măcar nu încearcă să învețe limba, pentru că deja sunteți inițial într-un dezavantaj
  • Polyglotii au memorie fenomenală = o scuză de a nu studia mnemotehnica și de a nu învăța să memoreze în mod corect și eficient lucrurile noi
  • Polyglotii cheltuiesc o mulțime de bani pentru a călători = "Cred că nu am bani pentru a călători în lume, așa că Che cheltuiește în general aceste limbi"
  • Polyglotii au o mulțime de timp liber / nu există nici un timp liber deloc = scuză "Nici nu vreau să învăț cum să lucrez corect cu timpul, așa că pot să gestionez totul"
  • Poligloți - extroverți = Scuză "Sunt un pic timid, așa că ei bine, aceste limbi .."
  • Polyglots - trampuri de familie = scuză "Am o familie, așa că nu pot călători în lume și învăț limbi"

Acum știi că toate aceste mituri se bazează pe temeri și, ca o consecință, generează o serie de cuvinte din acord, de ce nu puteți învăța limbi străine. Există un singur truc universal, cum să înveți limbi și să devii un poliglot și este accesibil tuturor: trebuie doar să ai o pasiune pentru limbi. Dacă aveți acest lucru, atunci limbile străine au intrat deja în coadă, astfel încât să le învățați.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: