56 Semne ale cafenei perfecte

Vizind mereu diferite cafenele, am remarcat mereu pentru mine ceea ce îmi place și ce nu.

Am scris câteva lucruri. În timp, am obținut o listă impresionantă de atribute ale cafenelei ideale.







Am încercat foarte greu să scap de gust și nu am scris ce culoare ar trebui să fie perdelele și cum să decoreze interiorul.

Un semn ușor de citit, bine vizibil chiar și noaptea.

Meniu cu prețuri pe stradă.

La intrare ar trebui să existe ziare și reviste gratuite.

La intrare ar trebui să atârni o placă de plută mare, cu un număr mare de butoane, în cazul în care puteți pin, de exemplu, propriile cărți de vizită sau dorințe.

Zonele pentru fumători sunt separate.

Muzica ar trebui jucată, dar liniștită. astfel încât să nu interfereze cu conversația.

Mobilierul ar trebui să fie confortabil. Și la masă și scaun nu ar trebui să fie înghesuită.

Pe masă se află întotdeauna șervețele, scobitori în celofan, sare, piper.

Aduceți aparatele într-o formă complet învelită (hârtie sau șervețel).

Cuțitele trebuie să fie ascuțite.

În seara de pe mese trebuie să luminezi lumânări reale. Este de dorit, nu ploshechki mici, și lumânări normale.

Prezența chibriturilor și a scrumierelor în camera de fumat

Multe puncte de vânzare (aproape la fiecare masă).

Întotdeauna aduceți imediat mâncare, de exemplu, pâine. Pâinea ar trebui să fie gustoasă (nu tăiat într-o pâine) și liberă.

Alegerea mărimii porțiunii oricărui fel de mâncare: obișnuită sau mare.

Porțiuni ar trebui să fie mai mult decât așteaptă clientul.

Nu puteți salva pe produse - este mai bine să faceți meniuri mai scumpe.

Denumirea mâncărurilor ar trebui să fie însoțită de o scurtă descriere cu o fotografie apetisantă, precum și de prețul și greutatea antenei.

Dacă meniul este mare, atunci cele mai populare feluri de mâncare.

Dacă există posibilitatea de a rezerva mese, atunci este necesar să întâlniți vizitatorii.

Întotdeauna salută clientul și se prezintă.

Aduceți imediat meniul.

Acceptați în timp util comanda (chelnerul nu trebuie să aștepte până când vizitatorul va pune deoparte meniul).







Dacă clientul se îndoiește de alegere, asigurați-vă că vă recomandăm ceva.

Avertizați despre durata gătitului (în cazul în care gătitul durează mai mult de 20 de minute).

Întrebați în ce ordine să serviți mesele.

Aduceți imediat ceea ce nu este pregătit.

La prima masă de feluri de mâncare (și este posibil și de fiecare dată) să dorești un apetit plăcut.

Aduceți următoarea antena imediat după terminarea celei anterioare.

Când schimbați vasele, trebuie să schimbați instrumentele.

Periodic să se apropie și să ceară orice este necesar (este mai bine să întrebi în mod specific).

Pentru a servi gratuit ceai sau cafea, serviți prăjituri mici sau bomboane de ciocolată.

În cele din urmă, era plăcut să-i întrebi pe toți dacă nu era prea intruziv.

Scrieți pe tablete timpul pentru care este rezervată masa, astfel încât vizitatorul însuși să poată decide dacă masa este potrivită pentru el.

Imediat la cerere, aduceți contul și calculați foarte repede.

Pentru a da socoteală pentru a oferi guma de mestecat și ciocolată în numărul de persoane.

Contul trebuie să fie adus într-un dosar închis, astfel încât să nu se vadă suma facturii și nici numărul de stânga la vârf.

Acordați întotdeauna schimbări sigur. Dacă nu există nici un fleac, în jurul clientului.

Aspectul chelnerului

Un detaliu deosebit în hainele chelnerului, pentru a nu fi confundat cu vizitatorii.

Prezența unei insigne cu un nume ușor de citit.

Sapun lichid (prefer sa spuma imediat).

Uscător automat pentru mâini.

O urnă mare pentru prosoape de hârtie fără capac (care era convenabil să arunce afară, dar nu există nimic de ascuns - sunt doar prosoape de hârtie umede).

Hârtia așezată pe toaletă sau un sistem de curățare a scaunului de toaletă (deja în Europa).

2 cârlige pe ușa cabinei, astfel încât să puteți atârni sacul și hainele exterioare.

Cârlige lângă chiuvetă în același scop.

O oglindă mare de chiuvetă.

Navigare fără ambiguități: unde este bărbatul, unde este femela.

Incapacitatea de a privi în cabină.

Lacate confortabile pe ușă.

Navigarea pe ușă este ocupată sau nu (ca în aeroport), deci nu trebuie să trageți mânerul și să vă speriați în interiorul scaunului.

Muzică calmă, cuplată cu o cabină de izolare fonică bună (astfel încât sunetele neplăcute nu au fost auzite și nu v-ați putut gândi cum să vă loviți cu voce tare)

Ei bine și cel mai important - toaleta trebuie să fie întotdeauna perfect curată.

Este ca punct: Pentru a scrie pe table timp pentru a rezerva o masă este ca vizitatorul se poate decide dacă la masa de abordare. Am văzut acest lucru în Polonia, pe plăci negre mici pentru cretă, foarte convenabil. Este uimitor cum nimeni nu și-a dat seama încă. Și încă întrebam - este acolo undeva (la Moscova, Sankt-Petersburg, Kiev), un loc care ar fi mai aproape de idealul tău? Bineinteles, toate lucrurile sunt aproape imposibil de indeplinit, dar daca eram un restaurator, as fi luat in considerare neaparat o lista buna :) Este ciudat cand oamenii ataca punctul cu WIFA. Probabil că nu au un laptop. Destul de des vayfay este factorul decisiv în alegerea unui loc pentru întâlniri.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: