5 Tehnici de coaching creativ care ajută la ieșirea dintr-o situație dificilă

Dacă vă simțiți că sunteți blocat în unele probleme sau suprimate în dificultate în vrac, mai jos, veți găsi 5 soluții creative care vă vor ajuta să obțineți rapid dintr-o situație dificilă.







Am testat și le-am testat în sute de clienți de coaching în ultimii 15 ani. Prin urmare, recomand insistent ca acestea să fie folosite în situații în care vă confruntați cu o problemă sau un test dificil și trebuie să utilizați toate resursele de creativitate și curaj pentru a ieși din aceste dezordini.

1. Cuvantul magic "In loc"

Dacă simțiți că aveți probleme, este foarte ușor să vă împotmolit în problema gândirii. Problema pare atât de copleșitoare încât capturează tot spațiul mental, lăsând foarte puțin spațiu de manevră.

Există, de asemenea, o teorie bine-cunoscut, care prevede că, în scopul de a rezolva problema, trebuie să analizeze cu atenție și să înțeleagă că - de unde a venit, că a dat naștere la ceea ce înseamnă, și așa mai departe ..

Nu voi descrie această teorie în detaliu, pentru că am observat o mulțime de cazuri în care mersul pe problemele mele a condus la o agravare a situației. Va fi o mare surpriză când veți afla cât de eficient vă gândiți STOP pe această problemă și începeți să vă gândiți la opțiuni și soluții potențiale.

Atunci când cuvântul magic "În loc" intră în propriul său.

Eu folosesc de multe ori cuvântul în sesiunile lor de coaching, m-am gândit că ar pierde eleganță - dar, se pare, niciodată nu va pierde eficacitatea sa, cel puțin în ceea ce privește oferta clienților să se gândească la ceea ce doresc , și nu despre problemele lor.

Deci, când data viitoare întâlniți o problemă complexă sau o situație complicată în care nu puteți vedea soluția și soluția, întrebați-vă:

  • Ce vreau în schimb?
  • Ce aș vrea să fac în schimb?
  • La ce aș vrea să mă gândesc?
  • Ce aș vrea să simt în schimb?
  • Ce aș spune în schimb?
  • Ce voi face în schimb?

Iar imediat ce primiți câteva răspunsuri precise și concrete, începeți să le implementați chiar acum. Veți fi plăcut surprinși de rezultate.

2. Ce ați face dacă nu ați avea un cap?

Gândirea prea mult supraestimată. Desigur, pentru el există un timp și un loc adecvat, dar am observat că gândirea excesivă este una dintre căile clasice prin care se întâlnesc ființele umane în situații dificile.

Puteți gândi, gândi și gândi din nou la o problemă sau la o situație. Atâta timp cât vă gândiți, mai mult sau mai puțin totul este clar și clar pentru dvs., dar de îndată ce vă gândiți la asta din nou și din nou, deveniți din ce în ce mai confuzi și nu mai sunteți siguri de ceea ce se întâmplă.

Când vine vorba de lucruri cu adevărat importante în viață, gândirea constantă nu rezolvă problema. Niciodată nu veți crea nimic cu adevărat original, dacă stați și gândiți timp de zile. Realizările reale necesită acțiuni în desfășurare - iar acțiunile neîntrerupte necesită pasiune și entuziasm.

De multe ori, când am văzut că clientul se gândea mereu la o problemă, l-am forțat să-și ignore mintea și să se concentreze asupra senzațiilor din corp.

Căut mereu o reacție pe care Derek Sievers o numește "Da! La naiba! "Reacție - îți spune că trebuie să faci asta cu orice preț. și întotdeauna veți regreta dacă nu faceți asta. Și niciodată nu poți identifica corect "Da! La naiba! "Reacție cu ajutorul gândirii tale, trebuie să o simți cu propriul tău.

Prin urmare, când data viitoare când veniți cu necesitatea de a lua o decizie și vă veți gândi la ea din nou și din nou, urmați următorul proces în patru etape, care este una dintre soiurile tehnicii Zen:







Realizările reale necesită acțiuni în desfășurare, iar acțiunile neîntrerupte necesită pasiune și entuziasm.

3. Ce ar face eroul vostru?

Fiecare dintre noi are proprii eroi - mari artiști, muzicieni, oameni de afaceri, sportivi, călători. Sau personaje fictive, din filme sau romane. Sau poate un prieten, un mentor sau un membru al familiei. Cineva despre care suntem egali și foarte respectați. Cineva care întruchipează în sine tot ceea ce admirăm.

Și știi ce? Cineva ești tu.

Îți poți proiecta calitățile pe altcineva, dar ceea ce faci cu adevărat când îți admiri eroul, este conectat la potențialul tău nerealizat. Aveți cu adevărat puterea, curajul, imaginația și alte calități pe care le admirați în ceilalți, chiar dacă nu le-ați folosit niciodată.

În caz contrar, de ce, în opinia dvs., exemplele lor rezonează atât de puternic cu voi?

Deci, data viitoare când veniți cu o provocare și veți fi curios dacă puteți să vă ocupați, întrebați-vă:

  • Cum ar interpreta eroul meu și ar reacționa la această situație?
  • Ce-ar spune el despre asta?
  • Ce ar face eroul meu în această situație?
  • De ce nu încerc să fac o mică parte din ea?

4. Încredere-ți teama

Dacă gândirea este supraestimată, frica este subestimată.

Unele tipuri de frică - mai ales anxietatea și anxietatea - sunt paralizate, suprimate și neproductive. Dar nu vorbesc despre astfel de frică.

Vorbesc despre frica pe care o ai atunci când te gândești la visul tău și te gândești să-l traduci în realitate.

Știi cum se întâmplă - în primul rând ești plin de entuziasm, te excitat gândire despre modul în care se întâmplă acest lucru, vă așteptăm cu nerăbdare toate lucrurile minunate pe care le faci, ceea ce vezi și simți atunci când ajung în cele din urmă și să pună în aplicare visul său.

Apoi, simțiți cum stomacul începe să se contracte, iar inima începe să bată un ritm ciudat și vă dați seama că nu mai respirați.

Și în acest moment - dacă nu ești atent - ta Saboteur interioară va începe să vă arate filmele dezastru de toate acele lucruri care merg prost, și va oferi o listă lungă de dovezi de ce ar trebui să își reconsidere decizia de a arunca în cuptorul toate planurile sale - sau, cel puțin, să le amânați pentru o vreme, astfel încât să aveți ocazia să gândiți cu atenție.

Desigur, aceasta este o voce de rezistență, folosește frica ca o pârghie pentru a te arunca cât mai departe de visele tale. Nu lăsa să se întâmple asta.

Frica este neplăcută, dar nu înseamnă că este rău. Frica există pentru a vă proteja - vă permite să știți că ați intrat pe un teritoriu neexplorat și trebuie să fiți vigilenți.

Există pentru a injecta adrenalina în voi, pentru a vă trezi și a vă permite să începeți imediat să acționați pentru a evita o catastrofă mai târziu.

Așa cum le spun clienților mei din nou și din nou - cu cât visul este mai mare, cu atât este mai mare frica. Acest tip de frică vă oferă un semn că sunteți pe drumul cel bun, vă provoacă pentru a vă depăși limitele și pentru a obține ceva incredibil.

Așa că ai încredere în frica ta. Nu lupta, dar simți-o - dar în corpul tău, nu în capul tău.

Și pentru a folosi frica ca cheia acțiunii - întrebați-vă:

Ce trebuie să fac pentru a neutraliza pericolul și pentru a-mi atinge scopul?

Creați o listă. Luați-o și faceți-o chiar acum.

Și observați ce se întâmplă atunci când luați acțiunile necesare - frica trece, lăsând-vă un sentiment actualizat de încredere și entuziasm.

Cu cât este mai mare visul, cu atât frica este mai puternică.

5. Declarați-vă scopul

Este ușor să renunți la lucruri mai târziu, când ești singurul responsabil față de tine. Când nimeni nu știe despre visul tău, atunci e ușor să te păcălești și să spui că este doar o glumă.

Dar când spuneți întregii lumi - sau doar o persoană despre obiectivul dvs. - va deveni brusc reală. Descoperind secretul și afirmând scopul tău, îți asumi imediat responsabilitatea de al urmări.

Pentru că atunci când declarați intenția voastră, deveniți responsabil pentru acțiunile voastre. Vă simțiți sub presiune și vă raportați, indiferent dacă ați reușit sau nu. Simti ca vei fi muddied de fata, daca nu iti pastrezi cuvantul si nu faci ceea ce ai promis.

Nu, nu trebuie să vă bazați pe alți oameni pentru a vă spune ce să faceți și nu ar trebui să caute inspirație sau motivație din partea lor. Scânteia inițială nu poate veni la tine decât din interior. Dar când sunteți aproape de final și ultimii pași sunt lăsați să realizați visul, atunci acest tip de presiune din exterior poate fi extrem de eficient. De ce să nu o faceți?

Iată câteva opțiuni:

Cum te descurci dintr-o situație dificilă?

Vă puteți imagina ce tehnică veți folosi în viața voastră reală?

Cum veți ieși dintr-o situație dificilă când vă confruntați cu o problemă semnificativă?

Ce sfat le-ați da celor care se simt deprimați și oprimați?

5 Tehnici de coaching creativ care ajută la ieșirea dintr-o situație dificilă
Mark McGuiness







Trimiteți-le prietenilor: