5 semne de zahăr reale de trestie! Cum de a identifica un fals

5 semne de zahăr reale de trestie! Cum de a identifica un fals

În timp ce eu nu am încercat de zahăr reale din trestie, m-am gândit sigur că am cumpăra în supermarket un zahăr util sub masca de trestie de zahăr și doar recent a aflat că toate „trestie“ zahăr în magazin - aceasta este doar un zahăr rafinat obișnuit, acoperite cu o peliculă subțire de melasă de trestie , iar acest zahăr ar trebui să fie căutat în altă parte.







La început am fost foarte tulburat, pentru că ambalajul este foarte bine cunoscut și producătorii de populare, cum ar fi Mistral - trestie de zahăr Demerara, BrownWhite «Aur Demerara, BILLINGTON'S«Natural Demerara»care ar fi prezent, zahărul din trestie scrise în mod clar, de trestie de zahăr nerafinat și apoi pictate lista de urme .

Producătorii nu sunt responsabili pentru discrepanța produsului cu ceea ce scriu pe ambalaj?

Se pare că în Europa i se permite să scrie zahăr nerafinat pe ambalaj, dacă era acoperit cu melasă de stuf. Asta este, se dovedește astfel de zahăr nerafinat obținut artificial, care nu are nimic de-a face cu zahărul real, obținut din sucul de trestie evaporat.

În Rusia, din păcate, în general, nu există reglementări care să interzică vânzarea unui zahăr rafinat sub formă de zahăr rafinat, sub formă de zahăr nerafinat.

Rezultatele achiziției de control!

Ce exact a fost zahărul rafinat, din sfeclă de zahăr sau trestie de zahăr, nu a fost determinată, deoarece nu mai contează, deoarece zahărul de trestie rafinat nu are nici un folos, la fel ca sfeclă. Întreaga utilizare a zahărului în melasă!

Cine produce zahăr din trestie reală?

Din fericire, nu chiar atât de rău, și am găsit doar eu cunoscut o firmă care produce zahăr din trestie nerafinat cea mai autentică și sănătoasă - este firma indiană LLC „Akshay Invite“, care eliberează zahărul sa „Gur“ sub „Saharadzha“ de brand. Ceea ce este interesant Patria de zahăr din trestie este India și unde, în loc să nu se găsească adevărat zahăr din stuf!

5 semne de zahăr reale de trestie!

  • Aspect neformat. Denumirea de zahăr "Saharaja" este o masă solidă, neformată, de culoare maro, cu o aromă foarte lustră de melasă. Anterior, au vândut, în general, o masă lipicioasă de culoare maro închisă, care era foarte inconfortabilă, ar putea fi mestecată ca o bomboană, dar era imposibil să se adauge la coacere. Acum au început să evaporeze apa de la zahăr până la capăt și să producă o masă complet uscată, care poate fi deja înlocuită complet cu zahărul obișnuit, dar nu există cristale de zahăr clar definite, așa cum suntem obișnuiți!






    5 semne de zahăr reale de trestie! Cum de a identifica un fals

    Aceste pietricele sunt adesea formate în timpul solidificării zahărului din trestie

  • Proprietatea de întărire în aer. Niciunul dintre siropurile rafinate nu se va întări. companie de zahăr „Saharadzha“ se intareste foarte repede, în doar câteva zile după deschiderea ambalajului, și apoi trebuie să fie rupt în bucăți. Am rezolvat această problemă foarte simplu ascute zahărul într-o râșniță de cafea în loturi mici, pentru a avea suficient timp de câteva zile, pentru că chiar și măcinat în zahăr din trestie de zahăr glazură se întărește din nou, și trebuie să fie amestecați în mod activ cu o lingura, sau arunca din nou în râșniță. Dar toate acestea sunt lucruri mici în comparație cu avantajul și gustul pe care îl obțineți de la zahărul de trestie real.

    5 semne de zahăr reale de trestie! Cum de a identifica un fals

    În partea stângă a apei, se adaugă zahăr Saharaja în partea dreaptă a apei

  • Turbiditatea apei. Adăugarea de zahăr "Saharaj" în apă, ceai, cafea sau mors determină turbiditatea activă a lichidului, această proprietate a melasei, în timp ce zahărul însuși rămâne maroniu. O melasă acoperită artificială poate provoca, de asemenea, o ușoară turbiditate a apei, dar veți vedea că zahărul va deveni alb în același timp.

    5 semne de zahăr reale de trestie! Cum de a identifica un fals

    În stânga este un ceai transparent fără zahăr, pe partea dreaptă este un ceai tulbure cu zahăr "Saharaja"

  • Gust mai puțin dulce și incredibil de bogat. Dacă încercați zahărul "Saharaj", veți înțelege că mai devreme a trebuit să încercați doar zahăr rafinat. Este adesea comparat cu gustul de miere, deci este bogat în nuanțe de aromă.
  • Nu face lollipops pe ea. Se face cocoși excelent pe un băț în casa de zahăr regulat, dar aceste bomboane nu reușesc zahăr „Saharadzha“. Probabil din cauza numărului mare de melasă lipicios bomboane lipeasca formularul nostru de fier sovietic de acadele, ca și cum am avea un bun care nu-l ungeți cu ulei vegetal, și dacă face bomboane în formă de silicon, ei devin foarte lipicios și, așa cum au fost, Coada când se culcă pe o tavă sau pe o placă de lemn, lăsând urme lipicioase. În general, încercarea mea de a trage bomboane utile pentru copilul dumneavoastră nu este de succes și a trebuit să le facă de la fructoză.

    Există, de asemenea, al șaselea semn, dar nu îl puteți verifica acasă - este un machiaj bogat în vitamine și minerale.

    Zahărul "Saharaja" conține 100 gr. din produs: fier -2,05 mg, fosfor-22,3 mg, magneziu-117,4 mg, zinc -0,594 mg, potasiu-331,4 mg, calciu-62,17 mg, vit. PP - 0,01 mg, vit C - 0,057 mg, vit B2 - 0,004 mg, vit B1 - 0,012 mg.

    5 semne de zahăr reale de trestie! Cum de a identifica un fals

    Există o întrebare, unde să cumpărați zahăr din trestie nerafinată?

    Obișnuiam să-l cumpăr în magazinele online de produse ecologice, iar acum mă duc la zahăr în magazinul meu, iar tu poți cumpăra și trestie de zahăr "Saharaja" în magazinul nostru!







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: