5 Erori care au determinat ca CV-ul dvs. să rămână fără răspuns

- În ultima săptămână am răspuns la posturile vacante pe HH de 5 ori, am trimis un CV de 2 ori. Și nimeni nu mi-a răspuns! Să nu mai vorbim de faptul că tocmai am împrăștiat CV-uri pentru companii care îmi plac.






- Am trimis CV-ul de 3 ori și de 2 ori a răspuns la HH și, de asemenea, totul este inutil.

Aceasta este o conversație între absolvenții uneia dintre cele mai bune universități din Rusia. Mai mult, aceasta este o conversație despre motivul pentru care nu răspundem la scrisori și de ce am devenit candidați "invizibili". Să încercăm să ieșim din amurg împreună.

Nu vor exista versiuni cum ar fi "așteptați doar două săptămâni și totul va fi cool!". Nu, nu este. În două săptămâni, va fi neclar pe piață, iar la locul de muncă veți avea nevoie sălbatic și doriți să mâncați totul și întotdeauna. Vom căuta modalități de a forța / motiva / provoca angajatorul să răspundă la o scrisoare stupidă cu motive pentru angajare, cu excepția cazului în care, desigur, aveți cu adevărat nevoie de ea.

Datele inițiale sunt aproximativ următoarele: ați absolvit recent universitatea, aveți o experiență de muncă care nu răspunde 100% la poziția declarată sau poate chiar într-o altă zonă. Ați încercat și ați suflat și ați ascultat câteva cursuri. Și CV-ul a făcut destul de bine, dar nu a existat nici un răspuns.

Deci, să luăm în considerare cele mai eficiente metode de a rezolva problema.

* Ne dorește imediat să menționăm că credem că este politicos și etic în orice caz să răspundem candidatului. Chiar și cel care nu se potrivește!

Nu răspundeți, pentru că.

// CV-ul dvs. a trecut neobservat

Poate că subiectul scrisorii a fost de neînțeles și recrutorul a pierdut pur și simplu scrisoarea dvs. în lista a sute de alte scrisori similare. Aceasta, desigur, este vina ta, pentru că totul ar trebui să fie extrem de specific.

Cum să evitați greșelile?

În linia de subiect indicați întotdeauna poziția pentru care solicitați. Deci, puteți scrie "Candidat pentru poziția N", amintiți doar despre postul care a apărut pe postul vacant în linia de subiect a scrisorii sau scrieți "Rezumatul candidatului pentru poziția N". Logica este simplă - trebuie să lăsați oamenii să înțeleagă că este un CV pentru o anumită poziție (acest lucru este mai important pentru un recrutor decât numele și prenumele dvs., înțelegeți?).







// Ați încercat să vârați un nepih. (știi!)

Cum să evitați greșelile?

O sută de ori pentru a verifica, o sută de ori pentru a exclude cuvintele care nu poartă sarcină semantică, de o sută de ori tăiate (deja după ce au fost aruncate). Regula: 200 de cuvinte de scrisoare de intentie, rezumat - o pagina. Cel mai bun format este pdf (acest lucru este valabil pentru portofoliu, prezentări și rezumate).

/ / Ai făcut câteva greșeli (și ochepyatki aici!)

Suntem foarte stânjeni când găsiți greșeli în textele noastre. Aceasta este o situație atât de neplăcută, ciudată. Când creați ceva mare, spuneți, dar nu provoacă încredere, deoarece există greșeli neplăcute. Înțelegem perfect acest lucru. Imaginați-vă cum puteți pierde un vis de lucru doar pentru că sunt prea leneși pentru a revizui CV-ul sau scrisoarea lor, se toarnă testul este elementar.

Gramatica, ortografia, stilistica - orice va provoca un atac de respingere de la HR. Ei văd recruiterul și are o singură întrebare destul de naturală: dacă această persoană nu poate descrie cu atenție realizările sale și scrie corect un CV, atunci cum funcționează atunci? cum se va ocupa de produsul altui, dacă cel mai nativ - el însuși - nu poate vinde?

Cum să evitați greșelile?

Există mai multe opțiuni: trimiteți-vă unui prieten, completați cecul cu orice serviciu convenabil pentru dvs. (da, cel puțin pe Yandex), acordați-vă timp și citiți totul. Fiți atenți și nu lăsați lenea proastă să vă afecteze cariera.

// Sunteți intruzitiv

Un tipar de "job-spammer" este o persoană care trimite CV-uri peste tot. Am văzut vacanța de aici, acolo, de aici și de oriunde, de două ori, ca de la un mitralier trimis. Acest lucru, desigur, este o persoană mare, harnic, dar el chiar sperie HR. De aceea merită să nu mai trimiteți CV-ul de mai multe ori.

Uneori, astfel de oameni încep să sune. Nu, scuze, sună!

Cum să evitați greșelile?

Despre apelurile telefonice deja spuse. Nu ni se pare că este un lucru teribil, dar trebuie să știți ce măsură.

// Efectuați o judecată greșită (pa).

Cum să evitați greșelile?

Schimbați reperele și încercați să obțineți experiență. Încercați să vă realizați și să vă stăpâniți noi instrumente. Găsiți un loc de muncă care vă va permite în acest moment să obțineți cunoștințe și abilități. Și continuă să încerci.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: