120 moduri de a câștiga cel puțin 300 de dolari pe lună

120 moduri de a câștiga cel puțin 300 de dolari pe lună

Copilul dvs. are 5 ani și încă nu lucrează ca vânzător de vată dulce de bumbac? Bunica ta are doar 87 de ani și nu vinde produse tricotate pe etsy. Atunci ar trebui să citiți acest articol.







Ideologii comunismului visat o dată pentru a construi un viitor mai luminos în cazul în care „de la fiecare după capacitățile sale, fiecăruia după nevoile sale.“ Internetul a oferit o astfel de oportunitate. Un viitor luminos (cu nuanțe diferite) a venit. Nu contează în ce gaură trăiți și care sunt părinții voștri. Dacă există un laptop cu internet nelimitat - puteți deveni oricine. De la vagabond la președinte - în funcție de ambiții și abilități.

Relațiile de relații cu mărfurile din trecut trec treptat într-un schimb de informații exclusiv de cunoștințe și valori între oameni. Productivitatea muncii a crescut atât de mult încât un agricultor care lucrează poate alimenta 100 de drone, care se pot angaja în siguranță în toată viața lor și nu pot face rosturi în rețelele sociale, fără teama de a muri de foame.

Dar înapoi la subiect. Deci, aici sunt listele cu diferite opțiuni pentru clase în funcție de vârstă.

Lucră pentru copiii cu vârste între 5 și 12 ani

Într-o zi pentru a petrece 1-3 ore, câștigând 100-200 de ruble pe oră sau aproximativ 500 de ruble. Pentru o zi sau aproximativ 10 mii de ruble pe lună

  • Taierea peluzei. Floarea soarelui
  • Câini de mers pe jos.
  • Hrăniți peștele, pisicile, când nu există maeștri sau în vacanță. Curățați acvariile.
  • Scoateți fluturași.
  • Vindem limonada.
  • Masini de spalat
  • Răspândiți e-mailul
  • Pentru a curăța casele, covoarele curățate etc.

Cum și unde să găsiți un loc de muncă:

Cum să înveți, dacă nu poți: abilitățile simple sunt predate de părinți sau bătrâni în 1-2 săptămâni

Primul meu adolescent adaugă colectarea de sticle. Le-am înmânat și am cumpărat înghețată pentru schimbare. În plus, adulții au oferit un pic pentru plivirea grădinii și a altor misiuni mici ca au pair.

Unul dintre nepotul meu după școală a condus într-un cărucior de supermarket pentru 10 ruble. (monede care sunt plătite acolo pentru a debloca coșul). Au fost aproximativ 300 de ruble. pe zi, aproximativ 10 mii pe lună. Aceasta este la 7 ani, în Krasnodar, unde salariul mediu al unui adult cu studii superioare este de 20.000 de ruble.

Lucrează pentru elevi de liceu cu vârste între 12 și 18 ani

Într-o zi pentru a petrece 2 - 4 ore, câștigând 200-400 ruble pe oră sau aproximativ 1000 de ruble. pentru o zi sau aproximativ 20 de mii de ruble pe lună

Cum și unde să găsiți un loc de muncă:

Cum să învățați dacă nu puteți:

O astfel de abilitate simplă este stăpânită în 3-6 luni de activități zilnice

La această vârstă, am jucat acordeon în mod activ. Au fost premii în bani la concursuri. La nuntă a mătușii, oaspeții bătuți mi-au adunat întregul acordeon cu facturi mari, așa că am avut destul pentru unul nou. În vara am ajutat rudele mele puțin pe șantier și în grădină, în restul timpului pe care l-am studiat.

Muncă pentru studenți 18-23 ani și restul

Într-o zi să petreacă 3 - 5 ore, câștigând 300-500 ruble pe oră sau aproximativ 1500 de ruble. o zi sau aproximativ 30 de mii de ruble pe lună

Tot la fel ca pentru elevii de liceu.

Crearea și vânzarea de bunuri proprii

Comercializarea bunurilor uzate

  • bicicletă
  • aparat foto
  • Apartament via airbnb
  • mașină
  • Costum scump / costum

Aflați abilități simple și vindeți serviciile:

Unele nise interesante și simple:

Vânzarea de bunuri / servicii de alte persoane

  • Imobiliare - ajutând la cumpărarea / vânzarea apartamentelor
  • Ajutor auto - cumpărare / vânzare de autovehicule
  • Vânzarea cardurilor de credit
  • Conduce generații pentru universități străine și școli în limba engleză

Unde să caute un loc de muncă (vezi elevii de liceu)

  • Cheia și cel mai dificil este să învățați cum să vă vindeți și să vă vindeți serviciile, înainte de a le stăpâni perfect. Toate numai în ordine.
  • Cel mai bun mod este să începeți să ajutați oamenii gratuit: "să predați engleză gratuit", "să lucrați gratuit în bancă", "să vă angajați gratuit cu copiii". În timp, oamenii vor plăti + vor exista feedback + veți înțelege unde se află sufletul.
  • În mod ideal, lucrați imediat pe piața engleză. Site-uri de freelancer fiverr.com. oDesk.com, etc.

Cum să înveți dacă nu poți

În această perioadă am încercat multe locuri de muncă diferite. Cea mai dezvoltată a fost colecția de sondaje de opinie publică. Trebuia să treci prin apartamente nefamiliare și să adresați oamenilor întrebări incomode diferite. Cineva a încercat să coboare câinii, care au hrănit clătite. E pentru introverte.

Și, desigur, descărcarea / încărcarea autoturismelor. Îmi amintesc că a existat o mașină de tutun scump din Cuba. Am descărcat mașina cam aproape o zi și am dat seama că banii pe care i-am primit nu au fost suficienți pentru a obține o mâncare a acestui tutun. Un motivator mai puternic și mai vizual pentru a-mi lucra capul, nu mâinile, nu m-am întâlnit de atunci.

Lucrări pentru pensionari (60 de ani +)

  • Tricot, coase
  • Stai cu copiii și dă sfaturi despre îngrijire și educație.
  • Învățați-i pe copii să citească și să scrie abilități
  • Vindem pe piață
  • Citiți poveștile. Înregistrați cărți audio.
  • Scrieți amintiri și povestiri în ziar
  • preda
  • Lucrează în gospodărie simplu
  • Gătitul și vânzarea produselor alimentare
  • agricultură






Personal, după 70 am de gând să învăț, să păstrez albinele apicole și să scriu, poate chiar să păstrez acest blog) Și bineînțeles, să învețe și să lucrez toată viața mea ca oportunități de sănătate. Fără pensionare sau "odihnă bine merită".

Ce vă poate împiedica să câștigați încă 300 de dolari pe lună

Cartea "Bogăția familiei" oferă un studiu elegant despre bogăția diferitelor familii. Scurtă concluzie: "A patra generație merge în sărăcie în marea majoritate a familiilor". Istoria se repetă mereu și seamănă astfel:

  1. Prima generație, să le numim "părinți", s-au născut sărace, dar au muncit foarte tare și, prin urmare, au salvat capitalul inițial pentru a le oferi copiilor o viață mai bună. Astfel de antreprenori, care s-au ridicat de jos în sus de la zero, s-au făcut.
  2. A doua generație, să le numim "copii", s-au născut deja într-o familie bine pregătită. Părinții au încercat să le dea o bună educație, afaceri, au dat ocazia să călătorească și să se bucure de viață. Desigur, nu sunt obișnuiți să lucreze, deoarece părinții le-au dorit o viață mai bună. Unii copii deja în acest stadiu reușesc să risipească tot capitalul părinților, astfel încât nepoții să obțină datorii și sărăcie, unele capitaluri fiind suficiente pentru o altă generație.
  3. A treia generație, să le numim "nepoți", nu-și amintește complet ce este o slujbă. De obicei, ei trăiesc dincolo de mijloacele lor, pe credit, dar pe o bază largă. Ei consideră că munca este o mulțime de oameni din clasa a doua. O asemenea aristocrație. De obicei, ei în cele din urmă ies și părăsesc strămoșii în cel mai bun caz, fără nimic.
  4. A patra generație, să le numim "strănepoți", copiii nepoților falși, sunt în sărăcie totală și încep de la zero.

Această istorie se repetă din nou și din nou și se observă în toate țările și toate segmentele istorice. Singura excepție este familia care a reușit să-și păstreze capitalul timp de multe secole. Care e secretul? Este simplu - fac ca fiecare generație să muncească mai tare decât cea anterioară. De parcă ar începe de la zero. Există mulți alți factori, dar acesta este cel principal.

Dar, în ciuda disponibilității Internetului, a cunoștințelor și a unui număr mare de oportunități, un număr imens de adulți nu pot să câștige singuri pentru alimente. Chiar și 300 de dolari pe lună, care este disponibil pentru student. Iată principalele motive:

  1. Laziness și exces de auto-mila. Părinții nu au fost învățați să lucreze din copilărie, dând copiii o "viață mai bună".
  2. Excesivă mângâiere și aroganță, care nu vă permit să vă ocupați "sub demnitatea voastră". Un nonsens fals în stilul "de a lucra într-o bancă este rece", dar "lucrul ca chelner nu este misto". Mulți dintre noi se referă la munca noastră ca "temporară", fără iubire și entuziasm, iar aproape toți studenții studiază cel puțin directorii și bancherii de investiții.
  3. Lăcomia de la graniță cu prostia, care împinge oamenii să câștige rapid un milion în cazinouri, piramide financiare, valută, MLM, joc pe bursă, capitalizarea umflată a startupurilor etc.
  4. Alcool, droguri și alte obiceiuri nesănătoase, dobândite din dorința de a fi "nahalyavu fericit" și care în cele din urmă distrug persoana.
  5. Incapacitatea fizică sau handicapul mental.

Pista bonus. Clasificarea tipurilor de muncă în funcție de gradul de idealitate

Există tipuri de lucrări din care nu se poate îmbogăți în principiu și pe cele care o vor face. Iată lucrările, în creșterea idealului.

    1. Șomeri cu împrumuturi. Cel mai rău caz, chiar partea de jos. Cheltuielile zilnice pe bani pentru alimente + ar trebui. Și datoriile cresc ca un bulgăre de zăpadă. Nu există surse de venit. Nu aduceți beneficii. Sense se pierde. Din această problemă cu sănătatea: lenea, alcoolismul, apatia. Soluția este să ajungi undeva să lucrezi cu un salariu fix + pentru a încerca să treci la nivelul următor.
    2. Șomerii pentru o pensie sau pentru un student pentru o bursă. Mai ales nimeni nu ar trebui, dar traiesti pe "handouts" de la rude sau de stat. Te obișnuiești să trăiești așa, dar simți că nu beneficiezi pe nimeni și nu știi cum să faci nimic. Din aceasta, există probleme de sănătate, lene, alcoolism, apatie, băutură. Soluția este să ajungi undeva să lucrezi cu un salariu fix. Încercați diferite tipuri de lucru.
    3. Un angajat în companie pentru un salariu fix pe lună. Schimbați 30 de zile pe lună și tot timpul liber pentru o reparație. zhpatpatu, de exemplu 20 mii Acesta este plafonul. Dai tot timpul și mai mult de 20 de mii în nici un caz nu vei câștiga. Eternă "cursă de șobolan." Banii sunt întotdeauna sub formă de + împrumuturi parțiale. Numai 1 mod de a scăpa: să eliberezi cel puțin 4 ore pe zi de la familie și de muncă și să începi să câștigi și să studiezi în acest moment. Încercarea de a vă vinde este mai scumpă. + Salvați 10% din toate banii - pe un depozit, astfel încât să existe o "pernă financiară" în caz de concediere. Încercați să treceți la nivelul următor.
    4. Angajat în companie pentru un salariu fix lunar +% din vânzări sau bonusuri. Aici, în principiu, puteți câștiga foarte mult, mai ales dacă știți cum să vindeți: dvs. / compania dvs. / produsele companiei dvs. Este dificil, dar este posibil, unii dintre ei își construiesc o carieră și se simt bine.
    5. Lucrează pentru tine. Schimbați timpul pentru bani. Freelancer. De exemplu, creșteți genele pentru 2 mii de ruble. pe oră. Puteți câștiga mai mult de 100 mii pe lună. Dar plafonul - 200 de mii de ruble. Puteți face site-uri web. Dar cheia este vânzările. Dacă există clienți, bine. Dar, dacă totul este rău în ceea ce privește vânzările, un astfel de agent de liber profesionist se îndreaptă curând spre nivelul "șomerilor cu credite".
    6. Lucrați pentru voi și dați munca altor oameni. Nu vă vindeți timpul, ci mărfurile sau timpul celorlalți. Spre deosebire de paragraful precedent, nu există nici o limită de timp (în cazul în care comandantul extensiei genelor sau consultantul nu poate vinde mai mult de 10 ore pe zi), atunci nu există nici un "plafon" în vânzările produsului. Dar aici riscul - costurile pot fi mai mari decât profiturile sau cererea este insuficientă sau concurența - apoi falimentul. Modul de proprietari ai companiei.
    7. Investiția. Banii lucrează pentru dvs. Dacă ai cel puțin 1 milion de ruble în capitală, le poți pune într-o bancă la 10% și primești 10 mii de ruble pe lună. Singurul negativ este inflația de peste 10%, iar apoi banii se depreciază în timp. Investitorul trebuie întotdeauna să caute unde să investească bani și cum să le protejeze. Regulile de bază ale investiției pentru copii și adulți:
      1. Din toate veniturile, întotdeauna stingeți 10% pentru o "zi ploioasă". Mențineți depozitul în bancă.
      2. În mod clar, împărțiți ce aduce bani (depozite, afaceri, leasing de magazin) și că "fură" banii (achiziții inutile, mașini, divertisment etc.)
      3. Până când economisiți suma potrivită, investiți în dezvoltarea, vânzările și afacerea dvs. Mai puțin pentru a petrece pe frumoase "bomboane de bomboane", haine, mâncare, mașină etc.
      4. Dacă ați acumulat câteva milioane de ruble. cumpărați un bun imobiliar comercial (un magazin în centrul orașului) și îl închiriați - acesta este un venit stabil pentru toate cazurile.
    8. Crearea de bunuri exclusive cu potențial de replicare rapidă. Aceasta este scrierea de cărți, muzică sau programe. Este greu să fii un bestseller (este greu să te relaxezi). Dar dacă devii popular, atunci este posibilă o creștere multiplă a profitului. Bani și glorie veșnică).
    9. Crearea de companii și vânzarea lor către companii și mai mari. Cea mai rapidă, dar și cea mai riscantă modalitate de îmbogățire.

Afaceri sau activități independente? Este posibil să predați elementele de bază ale afacerii unui student?

Ce părere aveți, cum diferă afacerile de activitatea independentă? Și doriți să construiți imediat o afacere sau este mai bine să începeți să desfășurați o activitate independentă?

Pentru a răspunde la această întrebare, Arkady Moreynis și cu mine am lansat cursul "Elementele de bază ale afacerilor pentru elevi". Poate că acest subiect ar trebui să fie cel mai important în școală.

Este disponibil atât pentru elevi, studenți, cât și pentru părinți care doresc să treacă de la începuturile de bază ale afacerii.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: