10 Principii de auto-dezvoltare, auto-creștere - îmbunătățirea eficacității vieții

10 Principii de auto-dezvoltare, auto-creștere - îmbunătățirea eficacității vieții
Am crezut că blogul meu are nevoie de un alt articol introductiv care rezumă ideile mele principale. Îl puteți citi înainte de a decide dacă blogul meu merită atenția dvs. sau nu.







Unele credințe pot să nu corespundă cu viziunea general acceptată a lucrurilor. Acest lucru este absolut normal. Societatea umană este plină de stereotipuri, prejudecăți și idei false care împiedică dezvoltarea și realizarea fericirii și armoniei.

Dacă ordinea socială, precum și perspectiva globală a fiecărui individ s-au bazat pe principii corecte care ar corespunde considerentelor armoniei și dezvoltării de sine, atunci societatea ca întreg ar fi mai fericită.

Oamenii sunt împiedicați să dezvolte nu numai calitățile sau destinul lor înnăscut, ci și ideile și punctele lor de vedere despre viață.

Prin urmare, orice dorință de dezvoltare personală începe cu o reevaluare a valorilor. Pentru cineva concluziile mele par evidente și chiar banale. Și în acest lucru, nu este nimic rău. Nu aspir la originalitate. Misiunea mea nu este să te surprind. Misiunea mea este adevărată.

Cele mai valoroase și mai înțelepte adevăruri sunt groaznic banale.

Dar cineva nu va fi de acord cu gândurile mele. În acest caz, veți putea citi articolele care se bazează pe aceste prevederi. Aceste lucruri pot necesita o reflecție, așa că vă rog să le acordați atenție.

Nu voi schimba fundamentul viziunii voastre despre lume și nu vă critică valorile și idealurile. Voi încerca doar să distrugeți astfel de idei care vă împiedică să progresați, să vă dezvoltați și să fiți fericiți. Din aceste idei, voi însuți veți fi fericiți să scăpați.

Eu însumi nu mă îndoiesc de adevărul principalelor mele puncte. Nu pentru că am crezut în ei și m-am îndrăgostit de ei. Dar pentru că se bazează pe experiența metamorfozei mele pozitive, care mi-a avut loc recent. Pot nega idei, concluzii, formule, dar nu pot nega experiența.

Am devenit fericit, încrezător în mine. este disciplinat. Am ieșit din depresiune și am făcut acest site. Și aceasta este o dovadă mult mai bună a credințelor mele decât a oricăror cuvinte.

Principiul 1 - scopul dezvoltării de sine este fericirea

Am pus în noțiunea de auto-dezvoltare o dorință pentru fericire, armonie, libertate, relații sănătoase, iubire, alegeri inteligente ale vieții.

Căutarea fericirii și a armoniei implică perfecționarea unor astfel de calități ca voința. mindfulness, independența morală, încrederea în sine, inteligența, răbdarea și sănătatea fizică.

În căutarea fericirii, persoana se îndepărtează de suferință, furie, frustrare, frustrare, ignoranță, invidie, prejudecăți și depresie.

Calea spre armonie și mișcarea de la suferință este centrul tuturor raționamentelor mele. Nu voi impune alte goluri dincolo de asta. Nu voi spune că scopul tău este să câștigi cât mai mulți bani posibil, să devii cel mai de succes manager în compania ta și să înveți să tentezi femeile sau să atragi bărbați.

Aceste lucruri pot servi doar ca unelte pentru a obține fericirea și numai cu multe rezerve! Ele nu pot servi ca scopuri supreme.

Mulți oameni nu pun întrebări, dar o carieră amețitoare îi va face fericiți? Va fi capabil să-i scape de nemulțumire și contradicții interne? Ei percep acest lucru ca un scop în sine. Deși, în opinia mea, scopul pentru o persoană este unul și acest scop este fericirea. Prin urmare, toate celelalte sarcini în contextul dezvoltării de sine mă pot interesa numai atâta timp cât servesc această fericire.

Nu vorbesc despre plăcerea trecătoare, nu despre satisfacția temporară sau plăcerea tranzitorie. Adică starea interioară constantă a fericirii și a armoniei.

Site-ul meu are scopul de a vă ajuta să atingeți această stare. Sarcina mea este să te salvez de la deznădejde, anxietate, plictiseală, apatie, lenevie, incertitudine în viitor.

Articolele mele vizează dezvoltarea celor mai bune calități umane, a proprietăților interne ale personalității și nu numai a atributelor sale externe.

Principiul 2 - fericirea este un stat intern

Fericirea depinde mai mult de starea voastră interioară decât de lucrurile externe. Depinde de percepția realității, a perspectivelor lumii, a stării de sănătate, a calităților morale, a obiectivelor pe care le-ați stabilit pentru dvs.

Nu depinde mult de bani, de țara în care locuiți, de vedere din fereastra camerei și de valoarea mașinii. Fără îndoială, fericirea este asociată cu bunuri materiale, dar nu la fel de mult cum mulți oameni sunt obișnuiți să creadă.







Și aceasta conduce la o concluzie optimistă. Deoarece fericirea depinde de starea noastră interioară, înseamnă că, după ce am lucrat la noi înșine, putem obține fericirea. Este mult mai ușor să schimbi realitatea interioară decât realitatea externă.

Nu, nu predică solipsismul sau retragerea la nirvana. Nu-mi cer să se deconecteze de lumea exterioară și să creeze o lume confortabilă în interiorul meu. Vreau doar să găsiți sursa fericirii, mai întâi de toate, în voi înșivă, și să nu vă angajați în căutările sale convulsive peste tot în afara sinelui.

Principiul 3 - Fericirea poate fi atinsă

Fericirea nu este o idee abstractă. Aceasta este o stare pe care o puteți realiza lucrand pe voi înșivă.

Principiul 4 - Fericirea este mai dificilă decât a fi nefericită

Suferința nu te face unică și specială. A fi trist este mult mai ușor decât să fii fericit. Primul nu necesită nici un efort de la dvs., dar cel de-al doilea implică lucrul asupra dvs. Am scris mai multe despre acest lucru în articol despre cum să devii o persoană fericită.

Principiu - 5 - Motive pentru problemele noastre în noi înșine

Acest principiu, în parte, repetă și suplimentează principiul că fericirea depinde de noi înșine, dar numai aceasta nu privește fericirea ca atare, ci problemele umane.

Multe dintre problemele omului nu sunt legate nu cu proprietățile realității externe, ci cu percepția sa asupra acestei realități.

Nu toate problemele pot fi rezolvate prin schimbarea situației, schimbarea afacerilor de dragoste și a achizițiilor noi. Aceste lucruri pot doar să ascundă problema. Dar pentru ao rezolva, trebuie să schimbi ceva în tine.

Principiul 6 - pasiunile duc la suferință

Eu nu sunt un reprezentant al oricărei religii. Nu cred în Dumnezeu. Dar eu sunt de acord cu unele învățături religioase care dorințele distructive, pasiuni, cum ar fi invidia, mândria, pofta, pofta de putere, cruzime, furie - sunt dăunătoare pentru oameni și să conducă la suferință, dependență și lipsa de libertate.

Mulți oameni cred că furios, trăind vanitatea - acest lucru este normal și natural. Nu mă refer la acești oameni. Sunt sigur că pasiunile înrobesc o persoană, îl lipsesc de voința și de mintea sa trează și, în cele din urmă, îl fac nefericit.

Precum și mai dificil de a fi fericit decât să fie nefericit, să fie un fel, plin de compasiune, toleranta, cu o voință puternică și curajos mult mai dificil decât să fie lașă, invidios, zadar, leneș și rău.

Pentru a dezvolta calitățile pozitive puterea necesară, diligență și disciplină. Calitatea slabă nu are nevoie de nimic. Unul are doar pentru a pune o persoană la voia întâmplării, să-l dea la dorințele lor primitive, transmite soarta, la moda, de a impune punctul de vedere și circumstanțele externe, slăbi voința ta, lasa mintea lor, ca o persoană care mă silesc viciului, la lipsa de libertate, la suferință.

Cum împărtășesc calități proaste și bune? Este foarte simplu! Calitățile bune sunt acele calități, a căror dezvoltare duce la fericire și libertate. Calitățile rele, emoțiile negative, patimile și vicii ne trag la suferință și sclavie.

Mai mult, cred că:

Principiul 7 - puteți scăpa de emoțiile negative

Mulți oameni vor spune: "Fără negru nu există emoții negative albe, sunt parte din noi înșine. Dacă scăpăm de emoții negative, atunci nu vom putea să simțim sentimente pozitive! "

Acest lucru este foarte convingător în teorie și eu însumi aș fi crezut această afirmație, dacă experiența mea nu ar fi dovedit altfel.

De când am început să fac o dezvoltare proprie, am început să experimentez mai puține emoții neplăcute și mai pozitive. Eu nu purta ochelari de culoare roz, am devenit mai puțin predispus la stres și influențe negative ale altor persoane. Am acordat mai multă atenție aspectelor bune ale vieții decât celor rele. Starea mea de spirit este întotdeauna optimistă și mă simt minunat!

Cred că pasiunile distructive nu fac parte din adevăratul nostru sine. Aceste emoții pot fi controlate. De asemenea, este posibil să scăpați de ele.

Principiul 8 - O persoană este responsabilă pentru ceea ce este

Fiecare persoană alege calea dezvoltării sale. În faptul că o persoană este nefericită, ignorantă, leneșă, nefericită, este mai mult vina, nu părinții, nu țara, mediul său.

Luați întreaga responsabilitate pentru dvs. este un act curajos. Dar pentru cineva, el poate părea disperat, datorită faptului că, la prima vedere, el duce la o infinită auto-vină.

Nu, să-ți asumi responsabilitatea pentru tine, asta nu înseamnă să te cerți mereu de toate eșecurile și să fii descurajat din cauza imperfecțiunilor tale.

Nu mai învinovățiți toate circumstanțele externe și alte persoane, înseamnă să realizați că:

Principiul 9 - O persoană se poate schimba

Dacă noi înșine suntem responsabili pentru ceea ce suntem, atunci putem să determinăm independent ce va fi dezvoltarea noastră și să nu-l aruncăm voinței soartei!

Din conceptul oarecum crud, la prima vedere, al responsabilității personale, este derivată o idee afirmă viața și inspirația libertății personale!

Ne putem schimba, în ciuda caracteristicilor inerente!

Opinia despre predeterminarea inerentă a caracterului nostru, în opinia mea, este prea exagerată. O persoană se naște într-adevăr cu un anumit set de parametri, dar acești parametri nu determină atât de mult dezvoltarea sa, așa cum mulți dintre ei credeau.

Nu există oameni leneși, ambițioși, emoționali. Cele mai multe calități personale se formează în timpul vieții. Multe dintre proprietățile personalității noastre pe care le considerăm înnăscute, de fapt, sunt doar obiceiuri pe care fiecare dintre noi le poate distruge dacă face suficient efort.

Nu toți suntem perfecți, dar fiecare dintre noi se poate schimba, deveni mai bun în ceva. Cred că fiecare persoană, indiferent de caracteristicile sale înnăscute, are potențialul de a se dezvolta pe sine.

Principiul 10 - Dezvoltarea de sine este dificilă

Site-ul meu nu este o colecție de idei gata făcute, după ce le-ați stăpânit, veți găsi imediat fericirea și libertatea dorită. Dezvoltarea de sine nu este ușoară. Aceasta înseamnă o mulțime de muncă, practică. Unul care oferă modalități rapide de a realiza armonie este probabil un șarlatan.

Nu există modalități rapide de auto-îmbunătățire. Calea de auto-dezvoltare este o muncă și o luptă constantă. În această luptă veți fi adesea înfrânți. Nu totul vine imediat.

Vă pot ajuta să distrugeți stereotipurile care vă împiedică să vă dezvoltați, să vă îndreptați spre gândurile corecte și să învățați practici eficiente.

Dau impulsul inițial, dar tu trebuie să faci tu restul lucrării. Nu te pot forța să faci ceva, nu pot garanta că totul va fi ușor. Mult depinde de tine.

concluzie

Aceste principii stau la baza tuturor raționamentelor și gândurilor mele prezentate sub formă de articole pe acest blog. Pe scurt, ele pot fi generalizate în următoarea formulă. Scopul auto-dezvoltării personalității este fericirea individuală și comună. Fericirea, precum și nenorocirea fiecăruia dintre noi depind de noi înșine. Noi decidem pentru noi înșine dacă suntem fericiți sau nefericiți, inteligenți sau proști, leneși sau disciplinați. Avem libertatea de a face din noi înșine acei oameni, cu care vrem să ne vedem.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: