25 Expresiile cele mai vii ale sergei dovlatov

25 Expresiile cele mai vii ale sergei dovlatov

"Oamenii invidioși cred că femeile sunt atrase de bogați în banii lor. Sau ce poți cumpăra cu acești bani. Mă gândeam așa, dar am văzut că era o minciună. Nu banii atrag femeile. Nu mașini și bijuterii. Nu există restaurante și haine scumpe. Nu putere, bogăție și eleganță. Și ceea ce a făcut o persoană puternică, bogată și elegantă. Puterea care este înzestrată singură și complet lipsită de ceilalți. "







Serghei Dovlatov - unul dintre cei mai renumiți și cititori de limbă rusă din secolul al XX-lea. Cărțile sale au fost traduse într-un număr foarte mare de limbi. Multe dintre romanele și povestirile sale sunt filmate.

Prozatorul plin de umor și simultan trist din Dovlatov a devenit un clasic și, la fel ca aproape orice clasic, a lăsat poporul sub formă de proverbe și zicale. O perioadă lungă de viață în timpul exilului, a publicat aproximativ 12 cărți.

În cărțile lui Serghei Donatovici nu există oameni neprihăniți, pentru că nici ei nu sunt răufăcători. Gândul său este simplu și nobil: să-i spui cât trăiesc oameni ciudați - apoi râde de tristețe, apoi trist trist. Serghei știe că atât raiul cât și iadul sunt în noi.

O selecție a celor mai bune citate și zicale ale lui Serghei Dovlatov despre om, viață și iubire:

1. O persoană decentă, acesta este cel care face mușchii fără plăcere.

2. Majoritatea oamenilor consideră că aceste probleme nu pot fi rezolvate, a căror rezolvare nu este suficientă pentru ei.







3. Persoana a obișnuit să întrebe: cine sunt eu? Există un om de știință, un american, un șofer, un evreu, un imigrant ... Dar ar trebui să ne întrebăm întotdeauna: nu sunt eu rahat?

4. Introducerea a fost prelungită. Trebuie să dormim sau să ne despărțim.

5. Când o persoană este aruncată și una este numită cea mai iubită, devine rău.

6. Toată viața, am suflat într-un telescop și am fost surprinsă de faptul că nu există muzică. Apoi m-am uitat atent la trombon și am fost surprinsă că nu am văzut nimic.

7. Îl abuzăm fără întrerupere pe tovarășul Stalin și, bineînțeles, pentru cauză. Și totuși vreau să întreb - cine a scris patru milioane de denunțări?

8. Singurul drum onest este calea greșelilor, dezamăgirilor și speranțelor.

9. Ce altceva, dar lipsa de singurătate. Bani, să zic, termin rapid, singurătate - niciodată ...

10. E nebun să trăiești cu un om care nu pleacă doar pentru că e leneș ...

11. Am mers și m-am gândit - lumea este încurcată de nebunie. Madness devine normă. Norma provoacă un sentiment de mirare.

12. Știți ce este cel mai important în viață? Principalul lucru este că viața este una. A trecut un minut și la sfârșit. Celălalt nu va fi ...

13. Cu cât obiectivul este mai deznădăjduit, cu atât emoția este mai profundă.

14. Dragostea este pentru tineri. Pentru militari și sportivi ... Și aici totul este mult mai complicat. Nu mai există iubire, ci soartă.

17. Prefer sa fiu singur, dar alaturi de cineva ...

18. De mult timp am împărțit oamenii pozitivi și negativi. Și eroii literari - chiar mai mult. În plus, nu sunt sigur că în viața pentru o crimă urmează în mod inevitabil pocăința și pentru faptă - fericire. Suntem ceea ce simtim noi înșine.

19. Pentru tot anul, a avut loc un fel de intimitate intelectuală între noi. Cu o atingere de ostilitate și deznădejde.

20. Acum sunt destul de tolerabil, nu fac nimic, am citit și am devenit grăsime. Dar, uneori, este atât de rău pentru sufletul meu că vreau să-mi umplu muzzle-ul.

21. Cred că dragostea nu are dimensiuni deloc. Există numai - da sau nu.

22. Omul la om - orice ... În funcție de confluența împrejurărilor.

23. Este normal să vizitați, atunci când numele. Este groaznic să mergeți la vizită, când nu sunați. Cu toate acestea, cel mai bun lucru este când vă sună și nu plecați.

24. Familie - acest lucru este dacă puteți ghici de sunetul care se spală în duș.

25. "Viața este frumoasă și uimitoare! "- așa cum a exclamat tovarășul Mayakovsky în ajunul sinuciderii.

26. Nu voi schimba linoleumul. M-am răzgândit, pentru că lumea este sortită.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: