8 4 Intonația ca mijloc stilistic

§ 8.4. Intonarea ca mijloc stilistic

Lăsând cartea Gumiliov, înfășurat cu atenție în „Leningradskaya Pravda“, el [coleg] întors și a spus să nu invidie, nu atât de mult cu o condamnare batjocoritor, dar unele doar în cazul în care tonul de avertizare:







"Și tu trăiești bogat, Laguchin!"

- Cine cântă aici dimineața? Întrebă ea, cu un ton sfidător de neînțeles.

Geologii au făcut schimb de priviri:

- Ți-a plăcut?

- Mi-a plăcut. - ea a răspuns, dintr-un motiv, de asemenea sfidător.

În cele din urmă, a spus Kolomeitsev cu o intonație lenevă, chiar plictisită, ciudată pentru el, când era îngrijorat.

- Victor Petrovich, dar ce înseamnă această literă? De ce îl ascundeți?

Kolomeitsev nu și-a putut imagina că vocea lui Sievechin, mereu plină de voci, sinuoasă, era capabilă de o intonație de interrogare atât de impudentă.

"Aveți tutun?"

- Ei bine, mai sănăo (sniffs).

- Dar ce ești tu, un vrăjitor, pentru noi?

"Eu am fost unul, soția este un mall, atât de bine".

Matchmakers precum și câteva cuvinte rostite, toate da taoiste și să înțeleagă reciproc, ar dori să știe de ce celălalt nu vine la el, și el a spus că are ceva personal nu mă deranjează, dar soția mea nu e să vină, și, prin urmare, nu a mers . Un Matchmakers înțelege reciproc, deoarece fiecare dintre taoiste și cu atât mai mult în bine, a pus intonația în sensul că totul a fost clar, fără cuvinte.

Scriitorii folosesc metode diferite de a exprima intonația vieții, vorbirea orală. Familiarizarea cu aceste tehnici va ajuta la dezvoltarea culturii pronunției și a audiției și, prin urmare, pentru a înțelege mai bine opera de artă. De exemplu, în povestea „Soarta unui om,“ protagonistul și narator lui Andrei Sokolov, un sofer de profesie, astfel încât Sholokhov utilizarea pe scară largă și în mod liber toate nuanțele de intonația vorbirii populare vii. Un loc special aici este accentul de frază, care se concentrează pe cel mai important cuvânt dintr-o replică a personajului principal. Acest cuvânt este adesea colocviu, chiar comun, ceea ce face ca vocea eroului să audă în mod constant o voce vie. De exemplu, când vorbește despre viața sa de familie, el spune: Curând copiii au plecat. Primul fiu sa născut, într-un an încă două fete. Atunci m-am despărțit de tovarășii mei, cu alte cuvinte, mi-am lăsat tovarășii, mi-am rupt legăturile cu ei.







Desigur, subtextul ascuns în declarație este prins, dacă cititorul sau ascultătorul este conștient de anumite circumstanțe ale vieții scriitorului sau vorbitorului.

Întrebare retorică. În scopuri artistice, scriitorii folosesc și așa-numitele întrebări retorice - propoziții cu intonație interrogantă, care nu necesită un răspuns. De exemplu, în Destinul unui om Sokolov își amintește anii vieții sale de familie: au trecut, ca într-un vis. Da, zece ani! Întreabă orice persoană în vârstă, a observat, cum a trăit viața? Firește, că vorbitorul nu așteaptă un răspuns la întrebarea dvs., dar tratamentul în sine este foarte expresiv, deoarece se simte intonație conversațional, durerea umană, care unele amintiri din fosta fericire. Datorită întrebărilor retorice, monologul lui Sokolov se transformă într-un dialog între el și cititor. Deci, amintindu-i de ororile captivității, de coșmarurile războiului, Sokolov nu înțelege cum a reușit să supraviețuiască toate acestea, cum a reușit să rămână în viață. E ca și cum, frate? Este drăguț? - se întoarce la interlocutor, nu așteaptă confirmarea sau respingerea de la el.

împărțirea cuvântului în silabe pentru ao face semnificativă, ca și în S. Vasiliev:

El nu mai este lăudat, nu este certat,

Ei nu au conștiință, nu învață, nu blestemă.

Nu ridicați sau coborâți,

Dar numai ne-re-de-da-yut.

formarea Federației Ruse ca un curriculum pentru studenții celor mai înalte instituții de învățământ. instruit în științe umaniste Recomandat de Centrul Educațional și Metodologic "Manualul Profesional" ca instrument de formare pentru studenți. Profesorul.

formarea Federației Ruse ca un curriculum pentru studenții celor mai înalte instituții de învățământ. instruit în științe umaniste Recomandat de Centrul Educațional și Metodologic "Manualul Profesional" ca instrument de formare pentru studenți. Profesorul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: