5 Greșelile mortale ale noilor veniți în marketingul de rețea - Mary Kay în Novokuznetsk cu Irina ilinyh

"Și dacă candidatul meu spune că nu?" - Crezi. "Totuși, nu sunt sigur că pot să răspund corect la obiecțiile sale și să-i răspund la întrebări".







De ce atât de mulți, în primul rând pentru că încercarea de a Network Marketing, înainte de a părăsi vor funcționa în mod corespunzător și va primi primul rezultat? În cele mai multe cazuri - pentru că acestea se încadrează într-una sau mai multe dintre cele șapte capcane mortale pentru incepatori - o colecție pestriță de acțiuni și puncte de vedere greșite, o pierdere de timp și o strategie prost. Toate acestea garantează încheierea cu succes a oricărei întreprinderi din domeniul MLM. O simplă abatere de la aceste șapte pericole va oferi companiei dvs. un avantaj competitiv semnificativ.

Greșeala # 1: Atitudinea față de afaceri "Încă de la început am avut o idee clară despre ceea ce ar arăta compania atunci când a fost în cele din urmă creat. Știam mult înainte de a deveni astfel încât IBM va fi o companie foarte mare și ar trebui să funcționeze așa cum ar trebui să fie pentru o companie foarte mare ". Tom Watson, fondatorul IBM.

"Am obținut succes în mare parte pentru că am fost plasat pe perete cu dificultăți financiare", spune Mark Jarnell. - Nu am avut plăcere să tratez afacerea ca pe o slujbă temporară. Am fost obligat să tratez acest lucru ca o afacere mare ". Yarnell structurat ziua lor de lucru, ca și cum ar fi fost o companie, cum ar fi Fortune 500. El a planificat timp și el însuși programat cărți motivaționale și casete.

După micul dejun, Yarnell avea alte întâlniri, apoi a părăsit din nou casa și a mers pe străzi până la ora 16:00. "Am planificat fiecare dintre cele cinci zile pe săptămână de la 6am la 8pm", spune el. "Am tratat-o ​​ca și cum ar fi fost doar o afacere." Pentru primele 90 de zile de muncă, Jarnell a recrutat 89 de persoane. "Am semnat o persoană pe zi în timpul primului păcat de luni. Și pentru șapte ani de muncă, am creat o rețea de 311 distribuitori.

Greseala 2: Nu vă creați un idol "Nu ați vrea ca oamenii să își bazeze percepția asupra afacerii pe ceea ce ați făcut personal pentru ei sau nu ați făcut-o". - Howard Solomon, Cvorum

"Sponsorul meu însuși a semnat cu o zi înainte de mine", spune Jarnell, "așa că nu știa nimic și nu mă putea ajuta. Trebuia să urmăresc linia superioară. I-am sunat pe sponsorul său. Sa dovedit că era în afaceri timp de o lună sau două. După aceea, am sunat și l-am întrebat pe cine este sponsorul. Până în cele din urmă, nu a ajuns la Richard Kell. Richard a câștigat multe, așa că am fost sigur că își cunoaște bine afacerea. L-am sunat și am spus: "Ajută-mă, te rog. Voi face tot ce mă înveți.

Din acel moment, Jarnell a urmat toate sfaturile lui Kell. El a sunat la Call când a fost supărat, a adormit cu întrebări când a fost nedumerit. Când Yarnell a găsit un bun candidat, el a organizat o întâlnire de candidat și mentorul său, și el a fost prezent și a făcut o notă mentală, ascultarea Apel face prezentarea.

În afacerile tradiționale, majoritatea oamenilor sunt jenate să caute un mentor. Ei cred că oamenii bogați ocupați nu vor găsi timp pentru ei. Dar în Network Marketing, liderii dvs. au un interes financiar să vă ajute. Chiar dacă vă aflați la un nivel mult mai scăzut decât nivelul downline (rețelei) mentorului dvs. și nu primește comision de la vânzările dvs. Mentorul dvs. știe că un distribuitor bun va depăși rapid volumul de vânzări al oamenilor care stau peste el și se va ridica la nivelul următor, mai aproape de el. Ca rezultat al mai multor tranziții, în cele din urmă, intrăți în linia descendentă (rețea).

Astfel, astăzi, Mark Yarnell lucrează direct în daunlinii Richard Kell, în ciuda faptului că el a fost pe cele șase niveluri de mai jos, atunci când l-am sunat mai întâi.

Ca într-un vis, Cynthia a mers la podium și a deschis întâlnirea. La început, se părea că opt persoane din audiență au fost uimiți și nu s-au cunoscut cum să se comporte. Dar, după ce Cynthia a lansat câteva glume despre prezența răutății, s-au încălzit și au intrat în spiritul jocului. Foarte curând au strigat cu plăcere și au aplaudat, ca și cum ar fi fost mii de oameni în sală. "În orice caz, aveam nevoie de practică", spune Cynthia, "și fiecare dintre distribuitorii noștri au nevoie de oa doua prezentare." Și totul sa dovedit a fi cel mai bun. Un invitat a trebuit să vină de la toți cei prezenți și am avut nevoie de sprijin. Întâlnirea a inspirat din nou oamenii. Ne-am despărțit în acea seară cu dorința de a lucra și mai energic ". Entuziasmul Wright și-a păstrat încrederea în sistem. La momentul testelor, ei s-au bazat pe instrucțiunile sponsorului lor, chiar și atunci când toată lumea era pregătită să alerge.

Dacă Wright-urile ar fi rupt și ar fi anulat întâlnirea, probabil că nu ar fi încercat niciodată. În schimb, ei au continuat să-și formeze veniturile cu șase zerouri, iar ulterior și-au ținut întâlnirile cu mii de invitați. Desigur, majoritatea rețelelor nu vor organiza niciodată astfel de întâlniri mari la hotel, dar, de asemenea, nu vor experimenta o astfel de respingere masivă. Dar principiul care la sprijinit pe Wright în acel moment dificil, rămâne același, indiferent dacă organizați un mic concurs de acasă sau vă întâlniți cu un singur candidat. Eșecul acționează întotdeauna distructiv. Acest lucru poate opri o persoană pe drumul spre succes. Doar o abordare strictă a regulilor și procedurilor predate de sponsorul dvs. este cea mai sigură cale de a construi încrederea și puterea de a continua.







"Singura datorie este să oferiți oportunitatea de a obține succes și prosperitate pentru cât mai mulți oameni puteți - în fiecare zi timp de unul până la trei ani", spune Jarnell. "Dacă faceți asta, cifrele vor avea grijă de ele însele."

Eroare №4: răpitorii de atribuire vise „Niciodată nu trebuie să implice și alte persoane în discuțiile despre industria noastră, - spune Mark Yarnell - până când ești pe deplin instruit, sigur de sine și gata pentru această conversație.“

Dacă începeți o astfel de discuție, nefiind bine pregătită pentru acest lucru, atunci riscați să dați drumul "răpitorilor de vis". Persoanele care pot încerca să-și impună concepțiile greșite despre Network Marketing pot fi rude apropiate, colegi sau oricine cunoașteți și respectați.

Neîncrederea industriei este cauza numărul de dezilități printre noii veniți, conform opiniei experților în rețea. Dacă nu doriți să intrați în aceste statistici triste, ignorați în orice fel "răpitorii de vis" și dați afacerea o șansă de a dezvolta și

stați în picioare pentru tine. Bill Jelsberg a făcut o mare greșeală atunci când și-a luat soția Sandi la un miting din Phoenix. Era un tipic cinic al New York-ului. Sandy se uită disprețuos la pantalonii poliester ai difuzorului și la pantofii de cauciuc. Ea a furat atunci când a promis publicului că ar putea câștiga până la 28.000 dolari pe lună cu locuri de muncă cu fracțiune de normă.

"Vrei să cumperi un Pod Brooklyn? Sandy ia întrebat soțul ei "naiv". - Dacă crezi că tipul ăsta, atunci poți să crezi pe cineva. Ca mulți soți grijulii, Sandy a jucat rolul de "răpitor de vis". Opoziția din partea celor dragi și a celor apropiați ia forțat pe mulți să renunțe la Network Marketing înainte de a începe să lucreze. Dar Bill ia convins soția să-i dea o șansă. "Dă-mi doar șase luni", a întrebat el, "dacă nu se întâmplă nimic, plec."

Sandy ia dat șase luni. Dar pentru soți nu erau simple. Bill lucra tot timpul. Șapte zile pe săptămână ca medic practicant, iar seara și într-un weekend rar a fost implicat în Network Marketing.

"Când m-am culcat, nu era încă acasă", își amintește ea. Sandy și-a împărtășit gândurile cu tatăl ei. Când primul cec a venit doar pentru o sută de dolari, bătrânul a explodat. - Are o prietena, spuse tatăl lui Sandy. - Cine va lucra 30 de zile și 30 de nopți doar pentru o sută de dolari? Închiriați o mașină și urmați-o. " Dar Sandy nu se grăbea să urmeze acest sfat. Pentru a doua lună, Bill a câștigat 300 de dolari. O lună mai târziu a adus acasă 500 de dolari. "Am spus: Bill, oprește această ocupație", își amintește Sandy. "Nu suntem niciodată împreună." Nu mergem nicăieri. Aceasta este o afacere fără speranță. " Dar Bill nu a recunoscut. Până în a șasea lună, venitul său a crescut la 3.800 de dolari pe lună.

Din acel moment, Sandy începu să se uite la afacerea lui în mod diferit. Mai mult, ea însăși a început să lucreze în Network Marketing pentru o săptămână completă de lucru. Iar când boala l-a forțat pe Bill să se retragă pentru mult timp, la înlocuit cu succes. Astăzi Bill și Sandy sunt distribuitorii de succes ai Life Extension International. Ei nu ar reuși niciodată, să nu vă închideți urechile cu "bine-wishers". Lansat-l șase luni a confirmat acest lucru.

Greșeala # 5: Exploatarea sponsorului Sponsorul dvs. este farul tău. El ar trebui să dirijeze, să încurajeze, să ajute la vânzări și recrutare. Dacă vă pierdeți ajutorul și sprijinul sponsorului dvs. prin vina proprie - vă gândiți că tu însuți ți-ai tăiat calea spre succes. Prea mulți neofiți ai rețelei își chinuiesc sponsorii cu plângeri nesfârșite, plângeri și alte solicitări emoționale. Ei își văd sponsorii ca psihoterapeuți - un rol pentru care majoritatea distribuitorilor activi și de succes nu au timp, nici pregătire, nici răbdare.

Mark Jarnell, de asemenea, a dobândit obiceiul de a plânge pe umăr de la sponsorul său atunci când lucrurile nu mergeau bine. După patru luni de muncă minuțioasă, șapte distribuitori din linia descendentă (rețea) s-au răspândit în altă companie. Într-o stare de depresie paralizantă, Jarnell ia telefonat lui Richard Cull. El a spus doar: "Nu mai plângeți și nu faceți afaceri. Pierdeți timp, îngrijorați de oamenii pe care i-ați pierdut. Mai bine aduceți forțe proaspete în rândurile voastre. "

De multe ori în primul an, Yarnell a amenințat că va ieși din afaceri. În loc să pledeze, sponsorul său la trimis departe. "El nu a fost niciodată iubitor și grijă", își amintește Jarnell. - A spus doar: "În asta ai dreptate, Mark, și asta nu e de ajuns pentru tine. Nu mă mai deranja. Aproximativ așa. Am atârnat de ea de mai multe ori. Au fost momente când am aruncat o pipă și am jurat că nu-l mai sun niciodată. " Jarnell era răbdător. Într-adevăr, el a tras concluzii din acele dialoguri dureroase. El și-a dat seama că sponsorul nu-și poate rezolva toate problemele și nu face afaceri în locul lui. Respingând motivele lui Jarnell, Kell părea că la alimentat cu combustibilul necesar pentru munca sa, perseverența și hotărârea de a reuși. "El a fost un adevărat șofer sclav", își amintește Jarnell. - Dar părea puternic. A fost spectaculos. A fost ceva în care

decât am nevoie. Și am nevoie de cineva care să-mi spună adevărul. Și adevărul a fost că eu eram laș și ne-am scuzat mereu. " Sandy Elsberg este mândră că nu este greu, ci un sponsor "de părinți". De regulă, ea nu susține abordarea ascuțită a lui Richard Kell sau a lui Mark Jarnell - "ia sau pleca".

"Sunt un grădinar, nu un vânător", spune Jelsberg. "Metoda mea de sponsorizare este educarea, îngrijirea, lauda și motivarea distribuitorilor mei".

Cu toate acestea, atunci când un nou-venit cere prea mult, este de la sine înțeles, chiar și o găină, ca Jelsberg, uneori trebuie să se comporte cu asprime cu "puii" ei.

Într-o zi, Sandy a recrutat un fost călugăr catolic numit Daniel Bushnell. Bushnell părea că nu poate face nimic în viață deloc. Educația sa rurală precară și rugăciunile monahale l-au schimbat în măsura în care Eelsberg numește "o conștiință înrădăcinată a sărăciei". Dar Bushnell dorea într-adevăr să se schimbe, deși se temeau foarte mult să facă bani. "Daniel mi-a spus că ar dori să câștige 2000 de dolari pe lună", își amintește Jelsberg, "și a spus că va lucra oricând și oriunde și nu va lua în calcul nimic".

Au trecut zece luni, iar Bushnell a continuat să vândă aerul. El nu a putut elabora un plan de acțiune și nu avea un program de lucru. El nu a răspuns cererilor Elsberg de a spori vânzările cu amănuntul și de a se angaja în recrutarea de noii veniți. Ca rezultat, cecul lui a scos aproape 200 de dolari pe lună. "Timp de zece luni", spune Jelsberg, "Daniel nu a urmat niciun plan." Cumva în ajunul Anului Nou, Jelsberg se așeză, imaginându-și ce anume trebuie să facă anul viitor. Dintr-o dată, ea dorea să-l sune pe Bushnell.

"I-am spus că este o persoană fenomenală și aș vrea să rămân cu el pentru tot restul vieții, dar este un partener de afaceri complet inutil și că cel puțin aș vrea să rămână în afacerea noastră", spune Jelsberg. "Dar înainte de a închide, l-am întrebat:" Ce i-ați dat mamei dvs. pentru Crăciun? "La început, Bushnell a fost ofensat de" dragoste tare ". "Mai târziu mi-a spus că era foarte supărat la chemarea mea", spune ea. În acel moment ma disprețuit. Dar a doua zi a sunat și a spus: "Sunt gata să plec la muncă".

Astăzi, Bushnell este unul dintre cei mai buni distribuitori ai rețelei Da-Line. Își pregătește noii veniți în conformitate cu filosofia "iubirii grele" Elsberg.

"Vreau să-i ajut pe membrii rețelei mele în jos (rețea) la fel de mult cât este necesar", spune Bushnell.

-În caz contrar, poți deveni asistenta lor. Cred că este mai bine să conduci oamenii prin propriul lor exemplu, prin ardere, prin convingere și prin nivelul de performanță ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: