5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

Odată ce marele teolog Imam Muhammad Bakir (Rahmatullahi Alei) a spus:

"Tatăl meu Imam Zainal-Abidin ma lăsat să nu fiu prieten cu cinci oameni diferiți. Când i-am întrebat pe acești oameni, el a răspuns:







- În primul rând, nu vă faceți prieteni cu chipul (o persoană care nu ascultă de Allah), pentru că el vă poate vinde pentru o bucată de mâncare sau poate pentru mai puțin.

- Și ce ar putea fi și mai mic? L-am întrebat.

- Tot ce vrea să primească din cauza spiritului său comercial ", a răspuns el.

- Cine este a doua persoană? L-am întrebat pe tatăl meu.

- Nu fii prieten cu o persoană lacomă, căci îți va rupe prietenia cu tine în momentul în care trebuie să-ți păstrezi proprietatea ", a răspuns tatăl meu.

- Atunci cine este al treilea? Am întrebat.

- Nu vă faceți prieteni cu un mincinos, căci el este ca un miraj, și vă va spune ce nu este.

- Și cine este a patra persoană cu care nu ar trebui să fiu prietenă, - i-am întrebat din nou pe tatăl meu.

- Nu vă faceți prieteni cu un nebun! Pentru că el vă va face rău, dorește să vă ajute.

- Tată, cine este al cincilea? L-am întrebat pe tatăl meu.

- Nu vă faceți prieteni cu cel care a uitat de rudele voastre apropiate, deoarece în Coran am întâlnit de trei ori cum au fost blestemați acești oameni.

Vezi și:

Citiți și:

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

Dovada existenței lui Allah. Atributul genezei (Al-Wujud)

Un alt tip de dovadă a existenței lui Allah este dovada bazată pe natura omului (fitra). Fiecare persoană se naște și trăiește cu o credință înnăscută în existența lui Allah. Această credință nu dispare niciodată, ci persistă într-o persoană și, pe măsură ce progresul sau regresul său spiritual poate deveni mai acut sau poate deveni blunt

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    Islam-today.ru vă oferă o masă unică în care abluția rituală este descrisă și dezasamblată în conformitate cu regulile și condițiile a patru mahabi (școli de drept islamic)







  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    Subtilități importante ale citirii Coranului

    • Când mersul pe jos pe drum, citiți Coranul din memorie, după ce sa întâlnit un musulman, trebuie să întrerupeți și să-l salute sau să răspundă la un salut, și apoi, rostind ta'awwudh (اعوذ بالله من الشيطان الرجيم), continua lectura. Dar dacă ai citit Coranul, stând în moschee, și dintr-o dată pe cineva întâmpinat, vă există două opțiuni: 1) Potrivit lui Hazrat Abul-Hasan al-Wahidi, pentru o persoană angajată în citirea Cărții lui Allah, mai preferabil, nu raspunde la un salut sau răspunde cu un gest.

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    15 lucruri pe care un om o așteaptă de la soția lui

    De regulă, un om așteaptă de la soția sa următoarele: 1) Ce ar face o femeie în mod inutil să nu comunice cu străinii. Și dacă apare o astfel de nevoie, atunci ea ar trebui să se comporte serios și în mod sedentar.

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    Fotografia lui namaz, zboară în jurul întregii lumi arabe într-o chestiune de ore

    La prima vedere, motivul pentru această emoție nu este clar. În Arabia Saudită, moscheile sunt literalmente la fiecare pas și nu a fost nevoie ca șoferii să se oprească în mijlocul unei autostrăzi aglomerate pentru a face o rugăciune.

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    5 vesti bune pentru post

    Acesta a fost relatat de la Jabir ibn Abdullah (radyyallahu cu el) că Trimisul lui Allah (pacea alayhi wa sallam) a spus: „luna Ramadan, comunitatea mea a fost dat cinci beneficii care nu au fost acordate comunităților profeților anteriori.

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    Coranul păianjenilor: un model de insecuritate și cruzime

    "Cei care și-au luat protectori și ajutători pe lângă Allah sunt ca un păianjen care a îmbrăcat o casă. Cu adevărat, cea mai fragilă locuință este locuința unui păianjen. Dacă numai ei știau! "(Sura" Al Ankabut ", versetul 41)

  • 5 Categorii de persoane cu care musulmanii nu ar trebui să fie prieteni

    6 cazuri când este permis să nu se observe postul

    Nerespectarea postului este o mu-fly (permisă) în următoarele 6 cazuri.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: