200 de mii pentru un gram - acesta este prețul celui mai scump metal din lume numit izotop osmium

Metalele luate în considerare vor fi divizate inițial în două grupe: cele care sunt în natură și cele obținute în laborator - adică, în mod artificial (așa-numitele izotopi). În mod natural, costul celui de-al doilea grup este de zeci și sute de ori mai mare decât costul metalelor din primul grup.






Deci, cele 5 metale prețioase care sunt în natură.
5 loc.
Ruteniu. A fost descoperită în 1844 de un om de știință din Rusia, Karl Klaus. Este parte a grupului de platină din metale. Are o culoare gri deschis. Înainte de utilizare, metalul este supus unui tratament chimic complex.
Aplicație: electronică, adăugând la aliaje pentru a crește duritatea, producția de bijuterii
Cost: 15 $ pentru 1 gram.

4 loc.
Osmiu. Într-o formă complet pură, în natura acestui metal nu este, este extras în legături cu un alt metal - iridium. Osmiul este foarte dens și are o culoare albastru-albastru. În același mod, un miros neplăcut este inerent methtalului, care este similar cu un amestec de clor și usturoi. A fost deschisă în 1803 împreună cu iridium.
Aplicație: SUA utilizează Osmium pentru producerea de medicamente - cortozină. Industria chimică: în cantități mici, metalul este folosit ca catalizator.
Cost: 19 $ pentru 1 gram

3 loc.
Aur. Da, da, da - așa că am ajuns la cel mai cunoscut metal prețios - Aur. Acest metal foarte maleabil se găsește în natură într-o formă extrem de pură. Aurul este uniform, compact și rezistent la coroziune - în general, este pentru bijuterii și monede, cea mai bună soluție nu este găsită.
Aplicație: Industria bijuteriilor, diverse piese în aparate.
Cost: 30-40 $ pe 1 gram și este în continuă creștere!

2 loc.
Platinum. Toate cele mai cunoscute metale prețioase Platinum ocupă locul 2 în clasamentul nostru. În natură, platină pură nu veți găsi, pentru că este întotdeauna în aliaje cu alte metale: cum nobil sau nu.
Aplicații: Bijuterii, stomatologie, aeronautică și fabricarea de arme.
Cost: 70 $ pe 1 gram

1 loc.
Rodiu. Un metal lucios argintiu care are proprietăți reflexive puternice.
Aplicare: industria de automobile - producția de faruri și oglinzi, precum și prelucrarea finală a bijuteriilor.
Pret: 225 $ pentru 1 gram

Ei bine și acum liderii pe cost - izotopi de metale. Prețurile pentru adevăr sunt enorme! Luați în considerare unii dintre cei mai scumpi reprezentanți ai "familiei".
2 loc.
Izotopul Osmium-187. Izotopul este atât de rar încât nicio țară, cu excepția Kazahstanului, nu o vinde pe piața mondială. Iar primirea nu durează mult mai mult de 9 luni, iar această lucrare nu este simplă - separarea izotopilor este o sarcină foarte consumatoare de timp. În exterior, arată ca o pulbere neagră cu nuanță violetă și este cea mai densă substanță de pe planeta noastră (deși este fragilă).

Osmium 187
Aplicare: utilizarea ca catalizator pentru reacțiile chimice, pentru dispozitive de măsurare exacte și în cercetarea medicală.
Cost: 200 000 $ pentru 1 gram
1 loc.
Cel mai scump metal din lume este California (Cf) - in aceasta va veti fi convins de Cartea Recordurilor Guinness. California a fost achiziționată în mod artificial în 1950 la Universitatea California din Berkeley - de aici și numele. California este extras din produsele de iradiere pe termen lung a plutoniului de către neutroni într-un reactor nuclear. Cel mai scump metal se găsește în tabelul Mendeleyev sub numărul 98.






Utilizare: De cele mai multe ori, California (sau mai degrabă izotopul său 252Cf - din toți izotopii California 17) este folosit ca o sursă puternică de neutroni, de exemplu, în radioterapia tumorilor. De asemenea, acest metal este utilizat pe scară largă în experimente privind studiul fisiunii spontane a nucleelor. Apropo, acest metal poate înlocui reactorul nuclear!
Merită să spunem că metalul este cu adevărat rar: producția mondială de California-252 este doar câteva zeci de miligrame pe an.
Cost: 6 500 000 $ pentru 1 gram

Suntem înconjurați de mai multe medicamente decât de existența necesară. Dacă abandonați narcoticele și o carte, ridicați mai întâi cartea. De fapt, nu e vorba de Droguri. Lucrarea se desfășoară în domeniul imitației literare. Ceea ce corespunde mai mult vieții oamenilor. Soarta Drogurilor nu este ușoară în Rusia: în primul rând ele sunt exploatate pentru o lungă perioadă de timp, și apoi, de asemenea, merg rapid. Cu cât mai trăiește o soție și soț, cu atât mai mult își dă seama că are nevoie de droguri. Și acest lucru este adevărat. Și ce, ce Droguri? Dar ce fel de societate există? Drogurile sunt ușoare și ascuțite, ca o rachetă, așa că ne potrivesc din toate punctele de vedere. Unii oameni nu înțeleg filozofia și nu iau în considerare nici un text filosofic care conține un număr mare de termeni specifici, iluzii. Prin urmare, vom vorbi mai simplu. Dar "Ikitokranul" este Drogurile invers.

Cuvântul "Nick", în numele mărcii, simbolizează perspectivele incitante ale bucuriilor care nu sunt încă deschise. Omul a zburat la lună, a descoperit energia atomică, a învins atâtea boli. Și puterea este încă în Nick. Și în dimineața asta am primit un medic dentist, care îl lovește pe Nick. Cu 2 ore înaintea lui, își întinse fața fericită și mulțumită. În cele din urmă, a fost foarte mulțumit de muncă. Cine îl folosește pe Nick pentru a-și relaxa stresul? Numai victime ale Ministerului Sănătății. Dar Nick a avut dreptate. Oh, la, la. Aici e Nick. Ay, Nick, ah, bine făcut. Așa cum a fost înainte, de exemplu, un angajat împrumutat de la Nick, nu veți avea nevoie de o chitanță. Și acum: ne-am dus singur la site, am completat formularul și tranzacția a fost rezolvată. Sunt sigur că multe dintre aceste servicii vor fi utile. Pentru mulți dintre noi, a devenit deja o bună tradiție să se adune în locuri calde și confortabile și să se uite la Nick. Pentru mine, Nick este Zen. Știu adevărul de fiecare dată când îl folosesc pe Nick. Nick - cel mai bun mod de a se înveseli.

Extindeți filiala 2

Apropo, te ugadal, menea Kolea zovut, esti Nick))))

Extindeți Sucursala 0

mozgy69 acum 2026 zile

Ardeți mormântul!
PS Mă voi recalifica la Sje4Paranoka

Extindeți Sucursala 0

snab 2027 zile în urmă

A fost necesar să adăugați "dinți moi (C)"

Extindeți Sucursala 0

Idzo 2027 zile în urmă

Și am citit, am intrat în ea, am crezut că sunt metafore, toate treburile. Am găsit chiar și sensul! Și apoi ți-am citit porecla. Fiara. (

Extindeți Sucursala 3

Svoloch acum 2026 zile

Extindeți filiala 2

Idzo acum 2026 de zile

Extindeți sucursala 1

Svoloch acum 2026 zile

Extindeți Sucursala 0

tchiosan acum 2027 zile

Victor Olegovici! Nu pot gusta ultimul roman în nici un fel))

Extindeți Sucursala 0

Este o păcat că trebuie să lucrez, ți-aș fi răspuns.

Extindeți Sucursala 0

KoTT 2027 zile în urmă

Ești atent, da! Popeul Vodichki, carbonul activ pe care îl mâncați, vă poate dezamăgi.

Extindeți Sucursala 0

Qadavercian acum 2027 zile

Extindeți sucursala 6

Paranoik acum 2027 zile

Extindeți filiala 5

tciosan acum 2026 zile

acum cum să trăim acum?))

Extindeți Sucursala 0

Qadavercian acum 2027 zile

Da, da, Paranoid)) sunteți mereu la fel))

Extindeți Sucursala 0

Recent am întrebat un prieten: "Ce vrei?" El a răspuns: "Paranoik". Revigorarea Paranoik-ului vine ca un proces. Paranoik este o simulare a unui dezastru. Biletul de tenis a lovit chiar în nurca unei veverițe de pământ, care a săpat-o pe terenul unui club de țară. Nurca sa dovedit a fi atât de adâncă, iar îndoirea ei este atât de bizară încât este inutil să-i dai mingea cu un baston. Cu toate acestea, în doar câteva minute jucătorul sa confruntat cu sarcina. Ghici cum a făcut-o? Răspuns: A coborât pe Paranoik în gaură, după care mingea "a ieșit" de acolo. Dacă ești din generația care a așteptat 12 ani pentru a vedea Paranoik, dacă nu sunt atât de vechi, dar cei care sunt interesați, pe care oamenii așteptau 12 ani nenorociți, fericit să raportez - Paranoik deja aici. Bine ați venit la conferința despre Paranoik. Da, paranoicul provoacă durere, suferință. Dar atâta cât aduce bucurie. Vestea bună a venit de la compania chineză Sonday după Ziua Muncii. Compania a anunțat un nou hidrociclu "Paranoik", cel mai puternic model din linie. Paranoik - ca un tramvai, cel mai important lucru pentru a intra în el, dar cumva veți ajunge acolo. Paranoik va muri ultima, asta e sigur. Dar "Kionarap" este Paranoik invers. Și de aceea propun să-l ard.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: