16 Forțele speciale ale Federației Ruse împotriva a 300 de militanți igilează detaliile bătăliei brutale din deșertul sirian (video),

Comandantul și soldații unității de operațiuni speciale din cadrul ministerului rus al Apărării care s-au întors din Siria, unde au corectat focul de artilerie și aviație, au descris modul în care au respins 5 atacuri ale militanților.







SOS-urile soldaților speciali care s-au întors din Siria au declarat jurnaliștilor din Zvezda și altor mass-media că au reușit să respingă atacurile puternice ale teroriștilor IGIL *.

"Am fost bombardați periodic, dar, într-o dimineață bună, totul sa înrăutățit. A început un bombardament masiv de artilerie al pozițiilor noastre. Instalare instalat "Grad", artilerie, mortar, "- a spus unul dintre participanții la operațiune.

După ce grupul sa mutat la marginea de tăiere pentru a ajusta aviația, cercetașii au descoperit mișcarea lui shahid-mobile.

"ATGM-urile experimentate au lucrat," shahid-mobile "a detonat. Am luat apărare, am luat lupta. În timpul zilei, au fost trei sau patru ", a adăugat luptătorul forțelor speciale SSO.

După aceea, comandantul grupului a decis să-mi urmeze abordările, a adăugat el.

"Noaptea am minat zona. Dimineața a mai existat un alt atac. Densitatea focului era mare, dar înfricoșătoare doar în primele minute. Apoi începe rutina banală. Am respins atacul, trupele siriene, văzând acest lucru, s-au înfuriat și s-au întors la pozițiile lor.

După ce am transferat coordonatele tuturor pozițiilor de tragere către trupele siriene, ne-am retras în linia noastră. Ca urmare a luptelor, shahid-mobile, un tanc, două vehicule de luptă pentru infanterie au fost distruse, nu am numărat numărul de militanți distruși ", a spus participantul la operație.







Răspunzând la întrebarea jurnalistului postului de televiziune Zvezda despre numărul de militanți care trebuiau să lupte în Siria, comandantul forțelor speciale a raportat că erau aproximativ 300 de militanți.

"Am pierdut fără pierderi datorită adăpostului bun, poziției. Și totuși, avem un avantaj bun în armament, inclusiv obiectivele termale de imagistică. Toate acestea au contribuit la succesul nostru ", a spus el.

Comandantul detașamentului a remarcat, de asemenea, curajul militarilor care îndeplineau în mod clar sarcinile care le-au fost atribuite.

"Numai datorită acestor factori am reușit să ieșim din luptă fără pierderi", a concluzionat el.

După distrugerea unui grup de militanți care au atacat posturile de forțe speciale ale SSO în Siria, militarii ruși au efectuat o inspecție și au găsit echipament străin și mijloace speciale de la teroriști. După lupta cu teroriștii s-au dovedit că erau luptători bine pregătiți, comandantul unității de operațiuni speciale de operațiuni speciale, care sa întors din Siria, a declarat reporterilor.

"Ei erau foarte atent echipați. Toate bunurile sunt importate: preparate medicale, haine de fabricație străină. Au existat teroriști negri. Modul în care s-au comportat pe câmpul de luptă au spus că erau bine pregătiți ", a spus soldatul forțelor speciale.

Forțele speciale de operațiuni ale Ministerului Apărării din Rusia sunt forțe speciale de cel mai înalt nivel dintre toate unitățile speciale ale armatei. Sarcinile lor includ în principal operațiuni de sabotaj și de recunoaștere. MTR al Ministerului Apărării al Rusiei - chirurgi războiului modern, care operează în toate direcțiile deodată.

* O organizație teroristă interzisă în Rusia.

CONTACTE: RUSVESNA.SU (câine) GMAIL.COM

* Extremiste și organizațiile teroriste interzise în Federația Rusă: "Sectorul dreapta", "ucrainean insurgentă Armatei" (UPA), "LIH", "Dzhabhat Fatah al-Sham," (fostă "Dzhabhat en-Nusra", „Dzhebhat al-Nusra "), partidul bolsevic," al-Qaeda "" UNA-UNSO, "" taliban "" Mejlis poporului tătară din Crimeea "" Martorii lui Iehova "" Mizantropik Division "" Frăția „Korchinskiy.







Trimiteți-le prietenilor: